28. prosince 2020 - 07:20
Máme štěstí, protože na jihu a východu Anglie se vyhrotila situace tak, že Vánoce ze dne na den skončily již 20. 12. a začala tvrdá karanténa. Přesto kvůli pandemii koronaviru místo vánoční a silvestrovské atmosféry cítíme vůni nouzového stavu. Jak se s tím vyrovnat? Ústeckého emeritního policejního psychologa Josefa Kováříka se na to zeptal publicista František Roček.
Kovářík: Jako policejní psycholog jsem velmi často byl svědkem problémových událostí. Proto mám pocit, že v tomto případě každý člověk se s koronavirovými omezeními musí vyrovnat sám po svém a vzpomenout si, co mu pomohlo v nějaké jiné náročné situaci, a to se pokusit využít. Obecně je nutné lidem připomenout, že každý by měl vzít pandemii vážně, uznat dopady události po dobu, kterou vymezí odborníci, a neklást na sebe obvyklé nároky.
Není to vůči televizní bedně odvážné tvrzení?
A co samotné Vánoce?
Co je tedy pro nás v této době nejhorší?
Kovářík: Nejhorší je, že nevíme, kdy, s jakou intenzitou a jestli nás ta problémová situace vůbec potká. Citlivější lidé prožívají víceméně válečné Vánoce. Rodina v zázemí nevěděla, kdy z nebe spadne bomba a zabije právě je. Koronavirus je bomba. Hodně lidí její dopad přežije, mnozí se s problémy vyléčí, někteří zemřou. Dokud vás bomba nezasáhne, nevíte, jak skončíte. Nejistota se snáší špatně. Zvláště, pokud někdo ze známých měl kvůli koronaviru úmrtí v rodině.
Lze se na to nějak připravit?
A čekat na zázrak? Tedy na očkování?
Ale vláda je kritizována, že zaspala přípravy na očkování a osvětu. Proto důvěru v očkování má necelých 40 % obyvatel. Jak to vnímáte?
Kovářík: Kritika je vždy jednodušší, než pro situaci něco smysluplného udělat. Najednou zjišťujeme, že kde by měla být diskuse odborná, je výrazně politická a přitom na prvním místě chybí člověk. Jedná se o logistickou záležitost. Jaká je realita uvidíme, až bude vakcína dodána. Pokud jde o průzkum veřejného mínění, je nepodstatný. Průzkumy mínění ukazují pouze momentální pocity dotazovaných. Až nastane čas očkování, lidé se reálně rozhodnou.
Došlo k podcenění osvěty o tom, proč je vakcinace důležitá?
Kovářík: Každý dospělý člověk ví, že při jakémkoliv očkování hrozí nebezpečí, že sice v minimálním počtu, ale přesto, u někoho může očkování vyvolat negativní reakci. Riziko, byť naprosto minimální, je u většiny lékařských zákroků. K tomu není potřeba speciální osvěta.
Takže, je zbytečné vyvracet dezinformace?
Začíná první vlna očkování. Je toho plná televize. Co k tomu může říci psycholog?
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)