31. prosince 2020 - 07:20
Do vůně shovívavosti patří i vzpomínky, které nás upozorňují na mnohdy podivné souvislosti a stíny provázející člověčenstvo až k dnešní naší dýchavičné přítomnosti.
Proto ve vší uctivosti předkládám čtenářstvu jednu ze vzpomínek posledního dne prvního roku míru, čili posledního roku 2. světové války v českém pohraničí – na Ústecku, píše publicista a spisovatel František Roček v posledním článku roku 2020.
Silvestrovské policejní hlášení aneb ne příliš příjemný konec roku 1945
Poválečný Silvestr v roce 1945 byl na hony vzdálen silvestrovským dnům, jak je známe z dnes.
Pokud je samozřejmostí internet, tehdy byly samozřejmostí velmi hubené potravinové lístky na příděl. Pokud v 21. století má občan starost nejvíce o tom, jestli při silvestrovském reji rachejte a podobná potvorstva při bouchání nepoškodí lak karoserie automobilu, tehdy se lidé spíše báli zda jim zloději neukradnou krávu, králíka, slepice či jinou domácí havěť.
Jak se tehdá žilo, ukazuje například na den svatého Silvestra v roce 1945 sepsané hlášení z velitelství SNB v Petrovicích.
V hlášení bylo psáno, že nálada je dobrá, ale spolupráce politických stran minimální. Na Silvestra nebylo vůbec veselo místním Němcům, neboť do té doby 180 Němců bylo odsunuto, asi 100 odešlo dobrovolně a tajně. Odešlo dobrovolně i 10 rodin antifašistů. Z Nakléřova bylo odsunuto 21 Němců. Ale velitelství SNB konstatovalo, že to je málo, a Němců je stále více než Čechů. Čtyři domy byly zabrány pro české dělníky lesním úřadem v Ústí nad Labem. „Doposud ale do Nakléřova nikdo z Čechů nepřišel. V obci Petrovicích jest již asi 300 Čechů včetně dětí,“ uváděla policejní stanice.
Zásobovací situace byla neveselá, jak uvádí místní SNB. Někdy byl nedostatek chleba a ještě k tomu špatné kvality. Pekaři „se vymlouvají na nedostatečný příděl mouky, a ta, že jest ještě z mokrého a vyrostlého žita špatné jakosti,“ stěžovala si policejní stanice. Nechyběla v hlášení ani poznámka, že doprava byla stále nedostatečná.
Pokud šlo o krádeže zvířectva, docházelo k nim denně. Například v situační zprávě z 31.12.1945 velitelství SNB v Povrlech hlásilo, že 28.12. o 0.30 hod. byla odcizena kráva z chléva národnímu správci Karlu Balounovi z Maškovic čp.1. „Po zavedení pátrání byla nalezena asi 8 km od místa činu u obce Borek, okres Děčín, v lese zabitá.“
Takže naše každoroční bláznivé bouchání petard již od počátku prosince po sídlištích a kolem hospod je jenom něžným vánkem spokojenosti a všední nudy, dodává Feantiček Roček.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)