• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Silvestrovský oheň a střelba

    1-1-2021 První Zprávy 85 616 slov zprávy
     

    1. ledna 2021 - 09:01



    Opilecký výstřel do vzduchu nebo bujará vojenská světlice vystřelená v den svatého Silvestra v roce 1945 – to byl hřích tehdy téměř hrdelní. Neboť ihned brali vojáci a policisté do rukou pušky a samopaly a rozhlíželi se, kde někoho právě zastřelili nebo co vyhodil někdo do vzduchu. Inu byl to Silvestr jako řemen…



    Dochovala se například zpráva o podivném konci roku z 1. ledna 1946. SNB Okresní velitelství I. Ústí nad Labem napsalo svou první zprávu nového roku číslo: 1./1946. Hlášení je adresováno SNB Zemskému velitelství v Praze XIX., ul. dr.Wintera č.2.





    Uvádíme doslovný přepis části hlášení, který představuje dobrý náhled do tehdejší situace:
    „Hlásím, že dne 31. prosince 1945 od 21. hodiny konali podstrž. SNB František Kořínek a svob. SNB Lubor Brendl od 1. revíru SNB v Ústí n. L.



    Asi o 21.45 hod. hodině zpozorovala tato hlídka u skladiště na levém břehu Labe – vzdálenost asi 700 m, - malý ohýnek a v světle skrčenou postavu muže. Vzápětí se tato postava vztyčila a nataženou rukou přiblížila oheň železničnímu vozu, stojícímu na kolejích u skladiště.



    Dřevěná část železničního vozu musela býti před tím již polita nějakou silně hořlavou látkou, neb ihned po přiblížení ohně vzplála plným plamenem. V záři plamenů zahlédla hlídka postavu muže a z toho důvodu, že bylo jisto, že se jedná o úmyslné založení požáru, zahájila po muži palbu z automatů, kterými byla vyzbrojena. Každý člen hlídky vystřelil plný zásobník tj. 25 ran.



    Po zahájení palby dal se muž, který oheň založil, na útěk ve směru k Vaňovu a nebyl pravděpodobně vůbec zraněn. Na jeho stopu byl nasazen policejní pes z okresního velitelství II. V Ústí n. L., který ji sledoval až na silnici, kde ji však ztratil.



    Členové hlídky Kořínek a Brendli, kteří střelbou sledovali i ten cíl, aby byli na oheň upozorněni lidí z okolí bydlící a vojenská hlídka stojící u cukrovaru, seběhli se střeženého mostu a utíkali k hořícímu železničnímu vozu. Tam zjistili, že plameny zachvátily již i dveře vedoucí do skladiště a rovněž tak i okno, které byly dle pozdějšího zjištění také předem nějakou hořlavinou polity.



    Poplachem, způsobeným střelbou a křikem, hlídky, přiběhli na místo čtyři muži a dvě ženy německé národnosti, kteří pomohli hlídce tyčemi odtlačiti hořící vůz do bezpečné vzdálenosti od skladiště. Dle dodatečného zjištění byl vůz prázdný.



    Hořící dveře a okna uhasila hlídka pomocí džberů, plněných vodou lidmi z okolí se sběhnuvšími.



    Mylnou informací byla hlídka toho domnění, že se jedná o skladiště cukrovaru, které se nachází v sousedství, jednalo se však o skladiště Čsl. plavební akc. společnosti – Labské stanice v Ústí n. L.



    K doplnění zprávy hlásím: železniční vůz stál u skladiště prázdný již 14 dní. To bylo vyšetřeno dodatečně dopoledne dnešního dne za přítomnosti p. oblastního velitele mjra Beneše I., Dra Řípy, přednosty ÚNB v Ústí n. L… zjištěno, že skladiště nejsou osvětlena, takže tato jsou v úplné tmě. Závada tato byla odstraněna přímým zásahem p. oblastního velitele mjra Beneše. Československá plavební akc.spol. Nemá žádného hlídače nočního, ač ve skladišti jsou milionové hodnoty, prokurista této firmy prohlásil, že si je zaopatří. Na překladišti jest asi 10 velkých jeřábů, majetek to ČSD. Ty nejsou ani osvětleny ani střeženy. Jejich poškození jest velice snadné. Všemi těmito nedostatky jest velice stěžována naše služba, nehledě k tomu, že se přímo poskytuje možnost různým živlům k ničení našeho národního majetku....“ Podepsán byl „okresní velitel I. Hněvkovský škpt.SNB.“





    Jaké z toho plyne poučení?



    Každoroční bláznivé bouchání petard již od počátku prosince po sídlištích a kolem hospod je jenom něžným vánkem spokojenosti a všední nudy. Prostě máme doslova božský klid. I letos, kdy bandy koronavirových teroristů poslaly do krematorií přes 11 tisíc osob.


    (rp,prvnizpravy.cz,foto: Muzeum města Ústí nad Labem)








    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑