• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Nehoráznost nejhrubšího zrna,“ zaznělo o situaci kolem smrti Lučanského. Politici to pořádně schytali

    3-1-2021 Sputnik CZ 202 526 slov zprávy
     

    Na úvod politik poznamenal, že manželka i děti generála Lučanského mají plné právo vědět, co se dělo s jejich mužem a otcem od první chvíle, kdy byl vzat do vazby, až po ten nešťastný prosincový den.


    Pellegrini dodal, že to má právo vědět i celá slovenská společnost.


    „Žádám ministryni spravedlnosti, ministra vnitra i ostatní kompetentní osoby, aby tento dluh vůči rodině generála Lučanského neprodleně splatili. A žádám i předsedu branně-bezpečnostního výboru Národní rady Slovenské republiky, aby okamžitě svolal mimořádné jednání výboru za účasti příslušných ministrů,“ vyzval ve svém příspěvku.


    Pellegrini se domnívá, že je na místě řada otázek o osudu generála Lučanského, na které jsou tyto osoby povinny odpovídat celé slovenské veřejnosti.


    „Pokud to neuděláte, bude nad slunce jasnější, že v tomto případě chcete informace skrývat a celou mimořádně vážnou kauzu zamést pod koberec,“ uvedl.


    Ve videu položil více otázek, které se týkají podrobností věznění zesnulého generála.


    Ve svém projevu vyjádřil i emotivní honocení toho, co se děje kolem dané kauzy.


    Předsedovi strany Hlas vadí, že konkrétní Deník disponuje dokumenty ze spisu, které se týkají Milana Lučanského, a cituje z něho, když se na druhou stranu ví, že manželka ani syn generála nemají k dispozici ani lékařskou zprávou, která se týká zranění a následného ošetření v nemocnici v Ružomberoku.



    „Je to opravdu nehoráznost nejhrubšího zrna,“ prohlásil bývalý premiér.




    Spletitá kauza


    Dříve se objevily informace o tom, že několik redakcí obdrželo anonymní e-mail s údajnou lékařskou zprávou z nemocnice v Ružomberoku, která má popisovat prvotní vyšetření policejního exprezidenta po prvním zranění v oblasti oka, ze dne 10. prosince.


    Podle fotografií lékařských dokumentů, které souvisejí s případem zesnulého 51letého policejního generála Milana Lučanského, měl dotyčný už začátkem prosince utrpět vážné poranění oka a lebky. Pokud se tyto informace potvrdí, vyvrátí verzi o sebepoškozování Lučanského, kterou několikrát veřejnosti předložila ministryně spravedlnosti Mária Kolíková.


    Dle prvních informací ze dne 10. prosince, které se týkaly zranění bývalého policejního prezidenta ve věznici v Prešově, mohlo dojít k potyčce a generál Lučanský měl být údajně zbit. Televize TA3 však následně tyto informace stáhla. Poté tuto verzi oficiálně vyvrátily i orgány, včetně ministryně spravedlnosti Márii Kolíkové, která vyloučila cizí zavinění a původní informaci označila za nepravdivou.


    Poté, co tento týden v případě Lučanského došlo k druhému incidentu, v jehož následku dotyčný nakonec zemřel, už ministryně Kolíková mluvila o pokusu Lučanského o sebevraždu.



    Smrt generála Lučanského


    Lučanský se pokusil oběsit v úterý 29. prosince ve své cele ve věznici v Prešově. Dozorci ho objevili při podávání večeře a začali s okamžitou resuscitací. Následně byl převezen do nemocnice, kde mu byla diagnostikována mozková smrt. Následující den ve středu zemřel.


    Expremiér a šéf opoziční strany Směr-SD Robert Fico označil Lučanského za politického vězně. Z jeho smrti viní premiéra Igora Matoviče (OĽaNO) a liberální média, která vytvořila atmosféru nenávisti. Prezidentka Čaputová uvedla, že tato tragická událost nesmí sloužit politickému nátlaku na ukončení vyšetřování kauz. 


    Lučanský čelil obvinění z korupce. Byl podezřelý z toho, že si na úplatcích přišel na 510 tisíc eur (13,5 milionu korun). Soud vzal Lučanského do vazby, neboť se obával ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Lučanský všechna obvinění popíral. S vyšetřováním spolupracoval, dobrovolně se vrátil z Chorvatska a sám se dostavil na policii.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑