• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Členové Evropského parlamentu odhlasovali TTIP

    8-6-2015 NWO Odpor 94 1909 slov zprávy
     

    ttip_vote2The European Parliament’s Committee on International Trade (Komise Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod) dala zelenou Evropské komisi ve věci obchodní smlouvy mezi EU-USA a připouští, že kontroverzní arbitrážní klauzule, i když reformovaná, musí zůstat částí dohody. V závěru horečného přetahování mezi politickými stranami byla pozdě v noci ve čtvrtek (28. května) odsouhlasena nezávazná rezoluce  28mi hlasy pro, 13ti proti, nikdo se nezdržel hlasování.



    Členové Evropského parlamentu vyzývají vyjednavače k zajištění toho, aby u smlouvy Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) nedošlo k porušení standardů EU nebo práva vlád na regulaci ve veřejném zájmu, a zároveň aby našli způsob, jak začlenit reformaci Investor-State Dispute Settlement (ISDS) (Urovnávání sporů mezi investorem a státem).


    „Vyvinuli jsme velkou snahu o uskutečnění této rezoluce, abychom vyslali naléhavý vzkaz, že Evropský parlament nebude jednoduše jen tak přijímat jakékoliv předkládané návrhy. Právě naopak, máme jasně vymezené požadavky a definované nepřekročitelné hranice, pokud jde o obsah dohody,“ řekl autor parlamentní zprávy a předseda Parliament’s International Trade Committee (Výbor pro mezinárodní obchod), Bernd Lange (S&D).


    Navzdory nepřekročitelným hranicím a výzvou k reformaci ISDS se ozývají smíšené odpovědi.


    Hlasování bylo oslavováno v komisi jako „vítězství volného obchodu“ mluvčím EPP, Christoferem Fjellnerem. Ale zároveň bylo kritizováno německou členkou Evropského parlamentu Ska Kellerovou (Zelení), která prohlásila, že je nejasné, jestli rezoluce vyloučila ISDS nebo reformovanou ISDS.


    „Toto bylo jedno z nejobtížnějších hlasování v poslední době v Evropském parlamentu. Je to významný signál, že Evropský parlament a občané sledují bedlivě vyjednávání,“ řekla Monique Goyens, generální ředitelka European Consumer Organisation (BEUC) (Evropská spotřebitelská organizace), která je jedním z nejhlasitějších kritiků vyjednávání TTIP.


    „Bohužel, Evropský parlament zaujal velmi nejasnou pozici vzhledem k nechvalně známému systému ISDS. Ještě si počkáme, dokud neuvidíme uspokojivá fakta, která ospravedlní začlenění systému do obchodní dohody mezi EU-US,“ řekla.


    V současné době systém ISDS dovoluje investorům žalovat vlády u mezinárodních arbitrážních soudů, a nemusí spor řešit u soudu „domácího“.


    Přestože USA trvaly na začlenění ISDS do významné dohody o volném obchodování, výbor navrhl reformaci systému v důsledku rozsáhlých protestů napříč Evropou.


    Čtěte: Commission floats ISDS reform ahead of EU ministerial trade talks (Výbor se zabývá ISDS reformou ještě před jednáním EU ministrů o obchodu)


    Výbor navrhuje kroky, kterými lze transformovat ISDS na systém, který se bude chovat obdobně jako tradiční soudy. Návrh obsahuje jednak jmenování trvalých arbitrážních rozhodčích, s kvalifikacemi podobnými kvalifikacím národního soudce, jednak zavedení bilaterálního odvolacího systému.


    Paralelně chce EU pracovat na založení trvalého multilaterálního soudu pro investice se soudci vykonávajícími úřad, kteří by časem nahradili bilaterální mechanismus.


    Přestože se zdálo, že návrh výboru nijak nezapůsobil na členy Evropského parlamentu, přece jenom dali výboru svou podporu. Nicméně, o rezoluci bude hlasovat plénum Evropského parlamentu v červnu.


    Čtěte: MEPs unimpressed with Commission’s ISDS proposal (Návrh výboru týkající se ISDS neudělal dojem na členy Evropského parlamentu)


    „Tato rezoluce je začátek konce pro ISDS, vývoj, který už dlouho čeká na uskutečnění,“ řekl Lange.


    Kromě ISDS


    Členové Evropského parlamentu také připomínali vyjednávajícím, aby bránili bezpečnostní standardy EU v oblastech, ve kterých je regulace USA „velmi odlišná“, například autorizace chemikálií, klonování nebo chemikálie narušující endokrinní soustavu. Trvali na tom, že se musí respektovat princip „předběžných opatření“ zavedený v EU.


    Zákonodárci rovněž trvali na eliminaci přemrštěných nařízení pro kontroly dovážených potravin a rostlin ze zdravotních důvodů, a vyslovili se pro vzájemné uznávání ekvivalentních standardů.


    V sektoru zemědělství, který je dlouhodobě předmětem dohadů, zdůraznili členové Evropského parlamentu nutnost eliminace všech celních tarifů a sepsali „vyčerpávající seznam citlivých zemědělských a průmyslových produktů,“, které budou buď vyjmuty z obchodního uvolnění, nebo se jich bude týkat delší přechodné období.


    Členové Evropského parlamentu požádali vyjednavače EU o vynaložení značného úsilí na začlenění „bezpečnostní klauzule“, která bude zaručovat právo uzavřít trh specifickým produktům, jejichž import by mohl ohrozit a případně způsobit vážné škody domácí produkci potravin.


    Dále vyslovili požadavek na zrušení USA zákazu na dovoz hovězího masa z EU a začlenění výrazné ochrany pro EU systém, který uvádí geografické indikace.


    Liberální členka evropského parlamentu Marietje Schaake komentovala, „Vysoké evropské standardy produktů, které chrání spotřebitele nebo životní prostředí, nemohou být obchodní dohodou ovlivněny. Veřejné služby, jmenovitě vzdělávání a pitná voda, zcela jistě nepatří do této dohody.


    Partneři z EU-USA mají za sebou devět kol vyjednávání od léta 2013 a cílem je odsouhlasit návrh textu v prosinci 2015. Ale zástupci, kteří se účastní vyjednávání, považují za realističtější termín polovinu roku 2016. Další kolo rozhovorů se bude konat v červenci.


    „Potřebujeme, aby EU a USA pracovaly společně na nastavení vyšších standardů ve světovém měřítku, pokud se týká bezpečnosti potravin, životního prostředí, zdraví nebo práce. To je naprosto nezbytné v rychle se měnícím světě, kde se vynořují ekonomiky, které nesdílejí naše hodnoty a jednání založené na pravidlech,“ dodala Schaake.


    Postoje:


    AmCham EU uvítal hlasování a řekl, že TTIP představuje jednu z nejlepších příležitostí k vytvoření podmínek pro rozšíření obchodu a investic s USA, k nabídce pracovních míst, nižších cen, lepšího výběru pro spotřebitele a ke zvýšení počtu investic napříč Evropou.


    Členka Evropského parlamentu Marietje Schaake (ALDE/D66) reaguje: „S touto zprávou činí Parlament důležitý krok, mělo by se na něj nahlížet jako na významnou akci k posílení vyjednávací pozice Evropské komise. Zvýšení přístupu na trh v USA, zvláště pro malé a střední firmy, je zásadní pro ALDE. Parlament tento požadavek nyní jasně prohlašuje. Je nejvyšší čas, aby USA přišly s návrhem, jak změnit nečestné a protekční situace, které poškozují evropské firmy v USA.“


    Mluvčí S&D pro obchod, David Martin, člen Evropského parlamentu, řekl: „Dnes jsme poslali jasný vzkaz sdělující, že zahrnutí ISDS v TTIP není nutné, naopak ratifikace standardů International Labour Organisation (ILO) (Mezinárodní organizace práce) je důležité a úplné vyloučení veřejných služeb je nesmírně významné.“


    „Jasně dáváme Komisi znát, že nastavení vysokých a závazných standardů a ukončení tajných investorských tribunálů jsou základní prvky jakékoliv obchodní dohody mezi EU-USA. Socialisté a demokraté jsou v těchto bodech zajedno a budou pokračovat v prosazení progresivní obchodní dohody se silnými sociálními ochranami. Nyní je realizace na dosah, jestliže je Evropská komise připravená brát naše připomínky vážně.“


    Obchodní mluvčí European Conservatives and Reformists Group (Skupina evropských konzervativců a reformistů) Emma McClarkin uvítala hlasování Parlamentu, obzvláště jeho rozhodnutí nespecifikovat nepřekročitelné hranice v tomto brzkém stadiu. Novela byla předložena levým křídlem členů Evropského parlamentu a požaduje vyloučení klauzule o řešení sporů investor-stát (ISDS) z jakékoliv dohody. Zamítnutí novely bylo podpořeno McClarkinovou, která věří, že evropští investoři musí být schopni si zajistit nediskriminační jednání v USA, a s návrhem na stole, který se zabývá reformou ISDS, požaduje výraznější transparentnost jednání a obsahuje další bezpečnostní pojistky, je předčasné tuto novelu odmítat.


    McClarkin řekla: „Toto hlasování vstříklo dávku kofeinu do vyjednávání o TTIP. Parlament má pravdu v tom, že nelze smést ze stolu ochranu investorů v tomto raném stadiu. Rezoluce by měla sdělit USA, co chceme mít ve vyvážené a ambiciózní dohodě, a zároveň nestanovuje nepřekročitelné hranice, které by mohly ohrozit jednání. Systém ISDS musí být reformován a měli bychom dát těmto reformám šanci, dříve než vyloučíme jakoukoliv formu ISDS v této dohodě, když již existují klauzule 1400 ISDS v bilaterálních smlouvách o investování mezi členskými státy EU.“


    „TTIP má příliš velkou cenu pro naši ekonomiku a pro kapsu všech, než abychom ji nechali padnout. Tato dohoda není pouze o širších tématech růstu, pracovních místech a investicích, ale také přinese hmatatelné výhody jako například odhadnuté úspory 17 procent na cenách obuvi, 12 procent na džínách a dokonce 30 procent na sladkostech.“


    „Budeme se i nadále snažit prosadit ambiciózní a komplexní dohodu, která bude výhodná pro lidi napříč Evropou. Nemůžeme začít vážně rozvíjet evropskou ekonomiku bez otevření se obchodu, a tato dohoda by ukázala světu, že to myslíme vážně.“


    Po hlasování, obchodní mluvčí Greens/EFA Yannick Jadot řekl:„Tato rezoluce neodráží stále rostoucí obavy veřejnosti a občanské společnosti, pokud jde o TTIP jednání a jejich především korporátní agendu. Namísto využití rezoluce k vyzdvižení těchto obav, socialističtí členové evropského parlamentu vpluli za pravým středem a zajistili mírný a neškodný výsledek, obzvláště v případě kontroverzního mechanismu ISDS o urovnávání sporů investor-stát. Nicméně tato rezoluce zůstává návrhem od obchodní komise a doufáme, že socialističtí členové Evropského parlamentu znovu objeví svůj kritický pohled, až plénum parlamentu bude hlasovat na svém červencovém zasedání.“


    „Existuje rostoucí veřejný odpor vůči možnosti dané korporacím, aby používaly extra-právní tribunály k napadání státních autorit a demokraticky rozhodnutých legislací. Toto se odrazilo v hlasování několika dalších parlamentních výborů, které přijaly svá usnesení na TTIP, jež souhlasí s okamžitým odmítnutím ISDS (1). Evropský parlament je instituce, která reprezentuje hlas evropských občanů, a my doufáme, že legitimní kritika ISDS se odrazí v konečné rezoluci přijaté členy Evropského parlamentu. To je zásadní skutečnost pro demokratickou kredibilitu evropského parlamentu.“


    Helmut Scholz, stínový zpravodaj pro GUE/NGL parlamentní skupinu, kritizoval tento výsledek: „Kompromisy dohodnuté mezi zpravodajem Langem (S&D) a konzervativními a liberálními skupinami dobrovolně ignorují hluboké obavy, které vyplynuly na povrch během rozsáhlé veřejné debaty v mnoha státech EU, která se týkala vzniku transatlantického partnerství.“


    Dodal: „Převážná většina lidí vně této místnosti, kde jedná výbor, odmítá systém urovnávání sporů investor-stát (ISDS), ale ti členové Evropského parlamentu, kteří souhlasí s ISDS, si myslí, že jsou chytřejší. Podle mého názoru je arogantní, že návrhy na změny podle usnesení dalších pěti výborů, včetně Výboru pro právní záležitosti a Výbor pro ústavní záležitosti, byly kompletně ignorovány, stejně jako 1,9 miliónů občanů EU, kteří již podepsali petici proti ISDS.“


    Markus J. Beyrer, generální ředitel firmy BUSINESSEUROPE, řekl: „Dnešní hlasování ukazuje, že jsme ušli dlouhou cestu a pozitivní dynamika je zpátky. Těší nás, že vidíme uznána práva investorů, nicméně musíme zajistit efektivní nástroje na prosazení práv do praxe.“


    „Dále, evropské společnosti varují proti přetížení EU obchodní agendy EU, pokud jde o udržitelnost. Dělá nám starosti požadavek o vyloučení veřejných služeb – bez ohledu na způsob jejich poskytování a financování, neboť EU by nikdy nezpochybnila své vlastní mnohostranné závazky, které jsou zahrnuty v WTO General Agreement on Trade in Services (Všeobecná dohoda o obchodu službami).“


    Výkonný ředitel War on Want John Hillary řekl: „Milióny lidí napříč Evropou řekly NE na TTIP v největší kampani ohledně obchodování, jakou jsme kdy viděli. A přece se členové Evropského parlamentu obrátili zády k vlastním voličům a zvolili si připojení k podnikatelským lobbistům v Bruselu. Jedná se o otevřený podvod spáchaný na lidech Evropy, a my jej nezapomeneme.“


    The European Economic and Social Committee (Evropský hospodářský a sociální výbor) se ve svém usnesení přijatém 27. května staví do opozice proti začlenění Investor-State Dispute Settlement (ISDS) provizí do Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) nebo do Comprehensive Economic Trade Agreement (CETA), neboť věří tomu, že takový systém má potenciál překroutit obě dohody.


    „Nejedná se o usnesení proti ochraně investorů, ale usnesení, které stojí proti ISDS, neboť taková forma urovnávání sporů není přijatelná pro většinu civilizované společnosti,“ řekla Sandy Boyle, EESC zpravodaj. „Mlžení, nedostatek jasných arbitrážních pravidel, nedostatečné právo na odvolání, diskriminace domácích investorů, kteří nemohou systém používat, to vše podrývá kredibilitu tohoto systému.“


    Neil McMillan, Director of Advocacy and Political Affairs of Eurocommerce (ředitel pro advokacii a politické záležitosti evropského obchodu) řekl: „Obchodní bariéry znamenají menší výběr pro spotřebitele. Evropský maloobchod a velkoobchod je sektor, ve kterém probíhá každodenní interakce s 500 milióny zákazníků, a chce jim nabízet ten nejširší možný výběr a nejlepší kvalitu za nejlepší cenu. Hlasování INTA je první důležitý krok v dosažení dohody TTIP s USA, která bude sloužit zájmům občanů EU a přinese velmi potřebnou podporu Evropské ekonomice. Jako silní zastánci WTO a mnohostranných vztahů rovněž podporujeme TTIP, která má v sobě potenciál podnítit nový impuls v mnohostranných vyjednáváních.“


    The Trans-Atlantic Business Council (TABC) Director-General/CEO (výkonný ředitel Rady pro transatlantický obchod), Tim Bennett řekl: „Jsme velmi potěšení souhlasem senátu USA, který byl vyjádřen minulý pátek v noci a týká se návrhu Trade Promotion Authority (Autorita pro podporu obchodu), a nyní děkujeme předsedovi INTA Langemu a všem členům Evropského parlamentu a výborů, kteří dnes přispěli ke schválení zprávy.“


    29.5.2015 EurActiv.com Daniela Vincenti


    Plánované události:



    • 10. června: Plenární hlasování o rezoluci TTIP


    Zdroj: http://www.euractiv.com/sections/trade-society/meps-give-only-passing-vote-ttip-314959


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑