• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Saudská námorná blokáda znamená humanitárnu katastrofu

    9-6-2015 Proti Prúdu 303 1512 slov zprávy
     

    Humanitárne organizácie tvrdia, že embargo uvalené arabskou koalíciou podporenou USA a Spojeným kráľovstvom, má za následok nedostatok potravín, vody a zdravotníckych potrieb pre takmer 80 % obyvateľstva Jemenu.


    Dvadsať miliónov Jemenčanov, takmer 80 % obyvateľstva, naliehavo potrebuje potraviny, vodu a lekársku pomoc v čase humanitárnej katastrofy, ktorá sa podľa humanitárnych organizácií zhoršila kvôli námornej blokáde uvalenou arabskou koalíciou za podpory USA a Spojeného kráľovstva.


    Washington a Londýn sa potichu pokúsili presvedčiť Saudov, ktorí vedú koalíciu, aby zmiernili svoju taktiku a konkrétne, aby zmiernili námorné embargo, no malo to len malý účinok. Vyložiť svoj tovar je dovolené len malému počtu lodí s humanitárnou pomocou, no väčšina komerčnej lodnej prepravy, od ktorej zúfalo chudobná krajina závisí, je blokovaná.


    Napriek žiadostiam zo západu a OSN Rijád neuvoľnil nič zo sumy 274 miliónov dolárov, ktorú sľúbil v rámci financovania humanitárnej pomoci. Podľa odhadov OSN, ktoré by mali byť zverejnené budúci týždeň, potrebuje núdzovú pomoc 78 % obyvateľstva, čo je nárast o 4 milióny ľudí v priebehu posledných troch mesiacov.





    Kríza v číslach

    20 miliónov – počet ľudí v núdzi v celom Jemene

    1 milión – počet ľudí presídlených v rámci krajiny od začiatku konfliktu

    1976 – registrované úmrtia kvôli konfliktu

    8034 – registrované zranenia kvôli konfliktu

    12 miliónov – ľudia, ktorí sa stali potravinovo závislými od eskalácie konfliktu



    Zúfalý nedostatok potravín, vody a zdravotníckych potrieb vznáša naliehavú otázku o americkej a britskej podpore intervencie arabskej koalície v jemenskej občianskej vojne, ktorú jej poskytujú od marca. Washington poskytuje logistickú a výzvednú podporu prostredníctvom spoločnej plánovacej jednotky založenej so saudskou armádou, ktorá vedie kampaň. Londýn sa ponúkol, že pomôže snahám saudskej armády „každým praktickým spôsobom okrem zapojenia sa do boja“.


    Na naliehanie západu Rijád sľúbil, že bude rešpektovať „pokyny rozviedky“, pričom bude zastavovať a prehľadávať jednotlivé lode, pri ktorých je dobrý dôvod domnievať sa, že pašujú zbrane a upustí od všeobecnej politiky blokovania väčšiny lodí približujúcich sa k jemenským prístavom. Ale humanitárne organizácie a lodné zdroje hovoria, že existuje iba malý náznak takejto zmeny. Podľa zdrojov OSN sa do krajiny dostáva iba 15 % predkrízového objemu dovážaných tovarov a krajina závisí na dovoze potravín z 90 %.


    „Je tu čoraz menej a menej základných nevyhnutností. Ľudia čakajú v rade celý deň,“ povedal Nuha Abdul Džabar, manažér humanitárneho programu Oxfamu v jemenskom hlavnom meste Saná. „Blokáda znamená, že je nemožné do krajiny čokoľvek priniesť. Je tu veľa lodí so základnými potrebami ako múka, ktorým nie je dovolené priblížiť sa. Situácia sa zhoršuje, nemocnice sa teraz zatvárajú, sú bez nafty. Ľudia zomierajú na jednoduché choroby. Prežitie sa stáva takmer nemožným.“


    V apríli Saudská Arábia sľúbila úplné zafinancovanie 274 miliónového núdzového humanitárneho fondu OSN pre Jemen, ale doteraz neboli na Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí presmerované nijaké peniaze. Rijád napriek tomu trvá na práve rozhodnúť o tom, ktorí humanitárni pracovníci môžu vstúpiť do Jemenu.


    Do Al Hudajdáhu na západnom pobreží Jemenu, jediného veľkého stále fungujúceho prístavu, prichádza prúd potravinových zásob na hŕstke humanitárnych lodí, ktorým je povolené prejsť cez námornú blokádu každý týždeň, ale omnoho viac lodí sa obracia alebo musí čakať mnoho dní, aby ich prehľadali kvôli zbraniam.


    Vládny úradník z ministerstva zahraničia povedal, že Washington tlačil na to, aby základným tovarom bolo dovolené prejsť cez blokádu. „Pokračujeme v naliehaní na všetky strany, vrátane Saudov, aby boli zdržanliví a vyhli sa zbytočnému násiliu,“ povedal úradník vo vyhlásení zaslanom emailom. „Naliehame taktiež na všetky strany, aby umožnili vstup a dodávku naliehavo potrebných potravín, liekov, paliva a ostatnej nevyhnutnej pomoci prostredníctvom OSN a medzinárodných humanitárnych organizácií, aby sme mohli pomôcť civilistom zasiahnutým krízou.“


    Britské kráľovské vojenské námorníctvo má styčných dôstojníkov pracujúcich spolu so saudskými náprotivkami a tí sa pokúšali naliehať na cielenejší, rozviedkou riadený prístup k zastavovaniu omnoho menšieho počtu lodí, zatiaľ s obmedzeným účinkom. V Londýne, kde prosaudskú líniu riadi hlavne Downing Street, narastá znepokojenie kvôli účinku blokády.


    „Spojené kráľovstvo zostáva v úzkom kontakte s vládou Jemenu a ostatnými medzinárodnými partnermi v súvislosti so situáciou v Jemene, vrátane námornej blokády. Minister zahraničia diskutoval o Jemene so saudským ministrom zahraničia počas jeho tohto týždňového pobytu v Paríži,“ povedal hovorca.


    „Nezúčastňujeme sa priamo na vojenských operáciách, ale poskytujeme podporu saudskoarabským ozbrojeným silám prostredníctvom existujúcich opatrení. Malý počet britských zamestnancov koordinuje plánovaciu podporu so saudskými a koaličnými partnermi. Všetok britský vojenský personál má rozsiahly výcvik z oblasti medzinárodného humanitárneho práva.“


    Saudská vláda nereagovala na požiadavky o vyjadrenie.


    Blokáda – ktorá sa tiež uplatňuje vo vzduchu a na zemi – priškrtila krehkú ekonomiku, ktorá sa už potáca pod vplyvom šesť mesačného občianskeho konfliktu, v ktorom stoja jemenské sily verné prezidentovi Abd-Rabú Mansúrovi Hádímu, ktorý je teraz v exile v Rijáde, proti húsiovským rebelom, ktorí sú spojencami jeho predchodcu a rivala Aliho Abduláha Saleha.


    Koalícia vedená Saudskou Arábiou a zahrňujúcou Egypt, Jordánsko, Sudán a Bahrajn zasiahla v marci na podporu Hádímu, považujúc húsiov za iránsku zástupnú silu. Irán odmieta obvinenia o dodávaní zbraní povstalcom, no britskí vládni úradníci veria, že poradcovia iránskych revolučných gárd sú s vedením húsiovských rebelov.


    Doteraz sa vie o dvoch tisíckach jemenských civilistov, ktorí boli zabití v boji a podľa nových údajov OSN bolo milión ľudí vyhnaných zo svojich domovov. Humanitárna kríza zatiaľ ovplyvňuje prevažnú väčšinu obyvateľstva. Tankery nesúce benzín, naftu a vykurovací olej sú kvôli blokáde taktiež rutinne zastavované, čo ochromuje dodávku elektriny v krajine a núti masovo zatvárať nemocnice a školy. Najnaliehavejšie je ale to, že kvôli tomu prestali fungovať vodné pumpy. Oxfam sa domnieva, že boje a embargo viedli k tomu, že 3 milióny Jemenčanov je od marca odrezaných od čistej vody a hygieny – takmer dve tretiny obyvateľstva – s katastrofálnymi následkami pre šírenie chorôb.


    Plyn na varenie je takmer nemožné nájsť. Rady na opätovné naplnenie plynových bômb v meste Saná teraz trvajú viac než týždeň, s ľuďmi táboriacimi pri svojich plynových bombách alebo pripútavajúcimi ich, aby si udržali miesto v rade. Sú tam tiež dlhé rady opustených áut čakajúcich na neisté dodávky benzínu.


    Odhad OSN, že takmer 20 miliónov Jemenčanov potrebuje humanitárnu pomoc – 78% celého obyvateľstva – predstavuje nárast o 4 milióny ľudí od eskalácie konfliktu s marcovou saudskou intervenciou. Dvanásť miliónov Jemenčanov je „potravinovo nezaistených“, pričom musia bojovať o to, aby si našli ďalšie jedlo, čo je o 1,4 milióna viac ako v marci. Päť miliónov je opísaných ako „vážne ohrozených nedostatkom potravín“, čo znamená, že často prežívajú aj niekoľko dní bez jedla.


    V mestách najhoršie zasiahnutých pouličnými bojmi ako Aden, sa civilisti buď ukrývajú v domoch aby unikli paľbe ostreľovačov alebo bombardovaniu, alebo sa pridávajú k viac než pol miliónu Jemenčanov vyhnaných zo svojich domov a teraz hľadajúcich jedlo a úkryt. Ale blokáda rozšírila vplyv humanitárnej krízy do celej krajiny.


    Podľa organizácie Save the Children boli nemocnice v najmenej 18 z 22 gubernií krajiny zatvorené alebo vážne ovplyvnené bojom alebo nedostatkom paliva. Konkrétne bolo zatvorených 153 zdravotníckych centier, ktoré dodávali potravu viac než 450 000 ohrozeným deťom, rovnako ako 158 kliník pre ambulantných pacientov zodpovedných za poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti pre takmer pol milióna detí vo veku pod päť rokov. Zároveň je kvôli nedostatku čistej vody a hygieny na vzostupe cholera a iné nákazy. Z Adenu bolo hlásené prepuknutie horúčky dengue.


    „Deti v Jemene zomierajú zbytočne, pretože miera infekčných ochorení stúpa,“ povedal Prija Jacob, riaditeľ programov Save the Children v Jemene. „Humanitárna kríza v Jemene je dlhotrvajúcou a rýchlo sa zhoršujúcou situáciou, kvôli ktorej štyria z piatich Jemenčanov potrebujú pomoc. Pokračujúca námorná a vzdušná blokáda znamená, že sa sem dostane len veľmi málo pomoci, čím sa zhoršujú potreby Jemenčanov.“


    „Nedostatok paliva je skutočným problémom – pre naše tímy aj miestnych ľudí, čím sa sťažuje preprava pacientov a zdravotníckych potrieb,“ povedal Ahmad Bilal, lekársky koordinátor pre Médecins sans Frontiéres sídliacej v treťom najväčšom jemenskom meste Taíz. „Pre obyčajných ľudí to znamená, že je ťažké presúvať sa po meste a je to pokračujúci boj o prístup k čistej vode a potrave. Mnohí ľudia žijúci v oblastiach na frontovej línii nie sú schopní cestovať do kliník alebo nemocníc za lekárskou starostlivosťou kvôli bojom aj kvôli nedostatku paliva. Dokonca tí, ktorí sú schopní dostať sa ku zdravotníckym zariadeniam zisťujú, že nefungujú. Najmenej 12 nemocníc v Taízy muselo z týchto dôvodov zatvoriť svoje dvere a zastaviť prijímanie pacientov.“


    Námorný zdroj v Al Hudajdáhu povedal, že prúd lodí do Jemenu sa znížil o 75% v porovnaní s obdobím pred marcovou intervenciou.


    „Niektoré lode v uplynulých týždňoch zakotvili, ale mnohé ďalšie boli zastavené a je ťažké vidieť v tom nejaký vzor. Niekedy koalícia robí prehliadky a niekedy nie. Niekedy to záleží od toho, ktoré námorníctvo je do toho zapojené. V uplynulých niekoľkých dňoch boli Saudi flexibilnejší, ale Egypťania sú prísni, nepúšťajú nič,“ povedal námorný zdroj.


    Neistota znervóznila niektorých lodiarov kvôli konfiškácii ich lodí. Počas uplynulých niekoľkých dní boli dva tankery nesúce 70 000 ton nafty odvedené od jemenského pobrežia a začali vykladať palivo do menších lodí na pobreží. Ale ku tomuto týždňu sa len menej než desatina mesačného dopytu po palive v krajine, ktorým je 5 miliónov ton, dostáva cez blokádu.


    „Dosť sme počuli o medzinárodných záväzkoch pomôcť Jemenu s veľkými sumami peňazí ale nič sme tu nevideli,“ dodal Nuha Abdul Džaber z Oxfamu. „Toto je chvíľa pre svet, aby pochopil vážnosť situácie.“


    Preklad: zet, www.protiprudu.org

    Zdroj: The Guardian


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑