Svět médií je v posledních několika měsících systematicky sycený informacemi, které jsou vnímané veřejností velmi různorodě. Například Česká televize zápasí o důvěru svého zpravodajství a publicistiky tím, že například redaktor Kubal pozve Martina C. Putnu, zapřísáhlého odpůrce prezidenta Putina, aby vysvětlil na pozadí ruské výstavy o Ivanu IV, řečeném Hrozný, proč je Hrozný, přitom minimálně Putna coby vystudovaný rusista velmi dobře ví a měl by to i veřejně říci, že přídomek „hrozný“ je v ruštině chápaný jako impozantní nebo úžasný. To je ale v přímém rozporu záměru redaktora Kubala, který evidentně buduje velmi odpudivý obraz prezidenta Putina. Nezúčastněný divák se v případě neznalosti lingvistického výkladu spokojí s tvrzení ctěného pana profesora.
Takto jednoduše se dnes dá pracovat v rámci informační války a právě na toto téma přijala pozvání zakladatelka a editorka portálu Státní ozbrojené a bezpečnostní složky Miroslava Pašková, která bude debatovat s novinářem a pedagogem Petrem Žantovským na témata: ohlasy zejména českých médií na mezinárodní události – Ukrajinu a Rusko, Islámský stát a jiná bezpečnostní rizika. Teorie propagandy i její praxe zejména v demokratických zemích. Společenská koheze a nacházení shody na základních otázkách existence státu – počínaje evropskou federalizací přes nadnárodní bezpečnostní struktury až po chápání role presidenta v ústavním systému – a jak to vidí občané a jejich média, zejména ta veřejnoprávní. Naši hosté se budou zabývat i prezidentskou volbou a mediálním marketingem, který nabral překvapivé negativní konotace. Hosté se nevyhnou ani reflexi na touto dobou již proběhlý přesun amerického vojenského konvoje přes naše území a co s tím všechno souviselo.
Druhý díl debaty novináře a pedagoga Petra Žantovského se zakladatelkou a editorkou portálu Státní ozbrojené a bezpečnostní složky Miroslavou Paškovou, je věnovaný fenoménu persona non grata, tedy nežádoucí osoba, v rozšířeném slova smyslu nežádoucích institucí, médií a podobně. Druhou rovinou problému je to, kdo smí vydávat seznamy „nežádoucích“ a kdo nikoli, protože například když EU a USA vydaly seznamy nežádoucích osob, tedy občanů Ruska, vše se v médiích jevilo jako jasné a samozřejmé. Nyní, když Rusko vydalo seznam nežádoucích osob, pro změnu občanů EU a USA, mezi něž zařadilo i několik českých občanů, se zdá, že Rusko překročilo všechny meze…
Naši hosté se budou zabývat i jinými seznamy, například seznamy nepřátel na území České republiky, v podobě tak zvaně proruských webů, kterých jeden středoškolský učitel ze Slovenska napočítal 42. Kde se tyto seznamy vzaly, komu slouží a jak se používají? Nebo jinak řečeno, kdo určí, že nějaký web, například Parlamentnilisty.cz jsou proruské a kdo zajistí, aby taková informace vyšla na webu Echo24.cz, které, jak se zdá, proruské asi nejsou…
Svět médií, které v České republice existují, je stále více a lépe čitelný. Konflikty napomáhají jasnějšímu profilování jednotlivých protagonistů a pak si stačí jen zapamatovat, co kdo řekl nebo napsal. Historie se za nějakou dobu přirozeně posune k jiným tématům, ale média a lidé je tvořící zde zůstanou. Nezbývá tedy, než každému popřát hodně štěstí v orientaci informační inflace masmédií, sedmé velmoci, která má svým nadsazeným titulem vyjadřovat svou moc a vliv na společnost.
Pozámka J.K.: Diskuze na FB stránce Státních ozbrojených služeb, ze které jsem byl vyhozen její správkyní Miroslavou Paškovou: http://www.nwoo.org/2014/04/13/reakce-zelenych-mozku-z-armady-cr-a-ministerstva-obrany-na-idealismus-a-uvahy-o-principu-nenasili-arogance-vysmech-a-tupost/