Kdyby někdo šel kolem hřbitova Norry Begravningsplatsenové ve Stockholmu, měl by se zastavit a poslechnout si, zda se velký vynálezce Alfred Nobel neotáčí v hrobě.
Nominace Black Lives Matter (BLM) na Nobelovu cenu míru je nejen absurdní a proti záměrům Alfreda Nobela, ale neexistuje ani žádný důvod, aby toto hnutí obdrželo takové vyznamenání. Ve skutečnosti má odůvodnění nominace BLM mnoho společného s extremistickými skupinami, jako je ISIS nebo Al-Káida.
BLM bylo na cenu nominováno norským levicovým a socialistickým politikem Petterem Eidem, který je také známý svými protiamerickými názory. Není pak divu, že si vybral takového kandidáta – takového, který doslova pomohl zničit tradiční amerikanismus prostřednictvím nepokojů a rabování.
V případě Nobelova výboru to také není žádné překvapení vzhledem k tomu, že jejich internetová stránka nazvala protesty v červnu 2020 v USA „dobrými zprávami“.
„Dobrá zpráva týdne: tisíce lidí po celém světě bojují za lidská práva a proti rasismu. Vlna protestů, která začala v Minneapolisu a dosáhla 600 měst v USA a více než 50 zemí světa,“ stálo tehdy v prohlášení.
Britský Guardian citoval Eideovo vysvětlení kandidatury. Text napsaný politicky korektním newspeakem a s levicovými výrazy zapadá do každé organizace, která ve jménu grandiózních sloganů podněcuje konflikty. Eide věří, že BLM donutila lidi na vrcholu moci bojovat proti rasismu:
„Zjistil jsem, že jednou z klíčových výzev, které jsme viděli v Americe, ale i v Evropě a Asii, je druh narůstajícího konfliktu založeného na nerovnosti (…). Black Lives Matter se stalo velmi důležitým celosvětovým hnutím v boji proti rasové nespravedlnosti.“
Ideologická hesla již byla použita jako odůvodnění Nobelovy ceny míru pro Baracka Obamu (2009) a ceny Ala Gorea (2007). Přesto byly dalšími nominovanými osobnostmi aktivisté a organizace se skutečnými úspěchy. Například etiopský premiér Abiy Ahmed Ali se pokusil s Eritreou o mírové řešení, přestože cena pro něj vyvolala kontroverzi. V ostatních případech vůdci humanitárních organizací vytáhli lidstvo z chudoby a pomohli ukončit represe v afrických a asijských zemích.
Ale BLM? Za šíření hnutí a boj proti rasismu?
Al-Káida také šířila hnutí, stejně jako Islámský stát. ISIS také bojoval proti rasismu – jako čert – proti bělochům účinnějšími metodami, než je vykrádání amerických obchodů, a s větším odhodláním než politici Demokratické strany klečící před svými občany.
Levicoví komentátoři hrdě zdůrazňují, že 93 procent protestů BLM bylo pokojných. I kdyby se mělo věřit, že „pouze“ 200 protestů skončilo násilím, které jako by špatně odpovídalo ideálu Nobelovy ceny míru, kterou definují monumentální kroky při sjednocování národů, odzbrojování a prosazování mírových myšlenek.
Vyvstává také další otázka.
Konzervativní norský politik Christian Tybring-Gjedde kdysi nominoval Donalda Trumpa. Nelze odolat srovnání nominace Trumpa s nominací BLM. Jeden představuje oslavu levicových výtržníků versus amerického prezidenta, který zmírnil vojenské napětí na Blízkém východě a v Koreji, vytvořil mírovou dohodu mezi Izraelem a jeho dalšími tradičními blízkovýchodními nepřáteli a který nezačal novou válku
Ve jménu ideologie a hodnot spojených se socialistickými ideály – a za cenu pravdy, dobroty a spravedlnosti – liberálně levicový establishment neustále ponižuje a podceňuje konzervativní, národní a křesťanská hnutí.