Právě ve chvíli, kdy jste si mysleli, že budoucnost nemůže být o moc dystopičtější, vydali vědci další ostrá varování, že COVID-19 snižuje plodnost u mužů a mohl by přispět k vylidňování planety.
Vědci tvrdí, že u pacientů přibývá důkazů o poškození varlat a nižším počtu a mobilitě spermií, přičemž první studie odhalily přítomnost viru ve vzorcích spermatu.
Výzkumníci z Justus-Liebig-University v Německu spolu s vědci z Allameh Tabataba’i University v Íránu zaznamenali významné markery zánětu ve vzorcích testikulární tkáně od 84 pacientů s Covid-19.
Zjistili, že zánět a buněčný stres byly u pozitivní skupiny na Covid-19 dvakrát závažnější než u kontrolní skupiny.
Výzkumníci rovněž konstatovali, že spermie byly u pacientů s COVID třikrát pomalejší a počet spermií byl obecně mnohem nižší.
Studie zjistila, že koncentrace spermií byla snížena o 516 procent, mobilita o 209 procent a tvar spermií byl změněn o 400 procent.
Výzkumníci dále uvedli, že se jedná o oligoasthenoteratozoospermii, jednu z nejčastějších příčin subfertility u mužů.
„Tyto účinky na buňky spermií jsou spojeny s nižší kvalitou spermií a snížením potenciálu plodnosti,“ poznamenal vedoucí výzkumu Behzad Hajizadeh Maleki.
„Ačkoliv se tyto účinky postupem času spíše zlepšovaly, u pacientů s Covid-19 zůstávaly významně a abnormálně vyšší a rozsah těchto změn souvisel také se závažností onemocnění,“ varoval dále Maleki.
Výzkumníci z Huazhongské univerzity vědy a techniky ve Wuhanu (ano, ten Wuhan) navíc vydali výzvu k dlouhodobé studii účinků viru na mužskou plodnost.
„Navrhujeme, že je naléhavě nutné sledovat pacienty mužského pohlaví s Covid-19 během jejich zotavování,“ poznamenali mikrobiolog Yu Tian a reprodukční biolog Li-quan Zhou.
Předchozí studie poukázaly na korelaci mezi virem a sníženou plodností.
Minulý rok studie Miamské univerzity zjistila, že COVID-19 může napadnout tkáně ve varlatech a poškodit funkci spermií.
V lednu recenze studií publikovaných v časopise Open Biology varovala, že COVID představuje „globální hrozbu pro potenciál mužské plodnosti“.
Španělští vědci také oznámili znepokojivé známky viru napadajícího samčí reprodukční orgány.
Výzkum provedený profesorem Danem Aderkou z lékařského střediska Sheba v izraelském Tel Avivu uvedl, že virus byl přítomen u 13 procent vzorků spermií odebraných z vyšetřovaných pacientů s COVID-19. Zjistil také padesátiprocentní snížení objemu, koncentrace a motility spermií u pacientů se středně závažnými symptomy 30 dní po diagnóze.
Další studie provedená loni vědci v čínském Shangqiu odhalila přítomnost viru ve spermatu, což vyvolalo obavy, že by mohl být sexuálně přenosný.
Seznam studií, které spojují virus s možnou neplodností, je nekonečný.
Celosvětová míra porodnosti klesala již před COVID tempem „padání čelistí“, přičemž jedna studie publikovaná v časopise The Lancet zdůraznila, že se globální míra porodnosti v roce 2017 snížila téměř o polovinu na 2,4 a prognózy naznačují, že do roku 2100 klesne pod 1,7.
Jiné studie konstatovaly, že „celkový počet spermií v Severní Americe, Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu klesl během 38 let mezi lety 1973 a 2011 až o 60 %“, a novější výzkumy ukazují, že tento trend pokračuje.
Kromě toho se předpokládá, že COVID povede k obrovskému poklesu porodnosti, protože lidé se jednoduše rozhodnou nepřivádět děti na svět v této době.