Alternativou je, že do roku 2050 se Čína stane jedinou geopolitickou supervelmocí na světě.
Odpověď na otázku, kterou v červnu 2020 položil Institut RUSSTRAT – zda USA mají v úmyslu bojovat proti Číně, a pokud ano, proč, získala další potvrzení.
Jestliže dříve šlo o interpretaci výsledků analýzy dynamiky všeobecného vývoje událostí, nyní američtí experti hovořili ihned jako pozorovatelé, kteří hodnotí proces, jenž se odehrává doslova před jejich očima.
Hlavní poradce Watsonova institutu pro mezinárodní a veřejné záležitosti na Brownově univerzitě, bývalý vysoce postavený diplomat a zaměstnanec Pentagonu, a překladatel Chas Freeman ve svém článku bez obalu tvrdí, že dveře k mírovému scénáři se konečně zabouchly.
Michael Beckley, docent politologie na Taftově univerzitě, a Hal Brands, čestný profesor mezinárodních vztahů na fakultě pokročilých mezinárodních studií Univerzity Johnse Hopkinse, obecně poukazují na to, že k válce dojde. Až na to, že litují, že se k ní bude muset připojit Amerika.
Americká sociální psychologie má silný mesiášský rozměr. Jsou vždy dobří, ať dělají, co dělají, a vždy zachraňují svět, proto jsou nuceni zasahovat do sporů jiných lidí. Je to tak – jsou k tomu nuceni, v zájmu záchrany lidských životů a zásad svobody. Skutečnost, že oni sami tyto hádky rozdmýchávají pro své vlastní účely, se jemně přesouvá za nejbližší oponu.
Podle jejich názoru je válka nevyhnutelná kvůli odhodlanému postoji pevninské Číny vrátit pod svou vládu vzbouřený Tchaj-wan. Washington má formálně důvody položit tuto otázku tímto způsobem. Ostrov je vskutku palčivým vnitropolitickým momentem v mezičínských vztazích. Navíc mimořádně zásadový.
Čína skutečně dlouho usilovala o mírové řešení a nutno přiznat, že v této věci uspěla docela dobře. Polovina tchajwanské ekonomiky, zejména v oblasti špičkových technologií mikročipů, je uzavřena v pevninské Číně. S přihlédnutím k rozdílům v váhových kategoriích financí obou zemí se zdálo být zřejmé, že za dalších 10 až 15 let bude Tchaj-wan zcela napojen na čínskou ekonomiku, která se stane výchozím bodem jeho postupné politické integrace „v souladu s hongkongským scénářem“.
Tento výsledek však USA upřímně nevyhovuje. Až tak, že se Amerika ze všech sil snaží problém ještě zhoršit, takže Peking nemá jinou možnost než anexi Tchaj-wanu silou. Ne, stránky médií, američtí experti, samozřejmě, velmi, velmi litují, že nakonec se američtí hoši opět budou muset dostat do války někoho jiného a zastavit agresora, ale zároveň jsou přesvědčeni, že Amerika je jako vždy schopna uspět.
I když ve skutečnosti situace, mírně řečeno, zdaleka není tak jednoznačná.
Na jedné straně je přímá válka mezi USA a Čínou skutečně nevyhnutelná. Cílem Ameriky v ní je nahradit čínskou vládu vládou zjevně proamerickou. Především v otázce volného vstupu amerického finančního kapitálu do domácí ekonomiky země.
Cíl je dosažitelný pouze dvěma způsoby: úplnou okupací pevninské Číny po její úplné vojenské porážce nebo změnou vládnoucí elity na „správnější“ v důsledku velké vojenské porážky čínské armády kdesi ve třetí zemi.
Existovala i třetí možnost – prostřednictvím barevné revoluce, ale Komunistická strana Číny v roce 1989 spolehlivě a bezpodmínečně vjela tanky na asfalt na náměstí Tchien-an-men a poté potlačením šíření pandemie koronaviru v zemi.
Nelze však počítat ani s úspěchem přímé invaze americké armády přímo do Číny. Pentagonu citelně chybí zdroje pro operaci takového rozsahu, od lidí a vybavení až po zadní základny a skladové zásoby spotřebního materiálu.
A tak se ukazuje, že pro USA zůstává „tchajwanská“ varianta jediným vhodným „bojištěm“. Jediným problémem je, že na základě dynamiky růstu vojenské síly Lidově osvobozenecké armády nebude americká armáda po roce 2028 schopna porazit čínskou armádu ani v místním dějišti operací na Tchaj-wanu. Analytici společnosti RAND to již připustili. I při zohlednění faktoru „finské války“.
Pentagon teď také nemůže zaútočit. Americký národ není na takovou válku připraven. Soudě podle prudkého nárůstu počtu a objemu publikací o nevyhnutelnosti vojenské varianty však proces přípravy společnosti již začal. Bude to trvat nejméně tři až čtyři roky.