Andras Lederer z maďarského Helsinského výboru podporovaného Georgem Sorosem vyzval Evropskou unii, aby potrestala Maďarsko poté, co se v rozporu s rozsudkem Evropského soudního dvora (ESD) zapojilo do odsunu migrantů.
Pan Lederer kritizoval Evropskou komisi za nečinnost kvůli údajným odsunům podél srbské hranice s Maďarskem a prohlásil, že středoevropský stát jedná v rozporu s rozsudkem ESD z prosince, který konstatoval, že odsuny jsou protiprávní.
„V právní oblasti se nestává příliš často, aby byly věci křišťálově jasné,“ řekl Leder německé televizi Deutsche Welle a dodal: „Ale to je případ rozsudků ESD. Jsou závazné a Maďarsko je musí uposlechnout a provést. Ale maďarská vláda to nedělá.“
Lederer také dodal, že Evropská komise by měla zvážit potrestání maďarské vlády slovy: „Bylo by možné uvalit na Maďarsko finanční sankce ve formě vysokých denních pokut za nevykonání rozsudků ESD.“
Maďarský Helsinský výbor, nevládní organizace, která čerpala finanční prostředky od maďarsko-amerického miliardáře George Sorose, dříve tvrdil, že od prosince bylo do Srbska zatlačeno až 4 400 migrantů.
Výzva k potrestání Maďarska přichází jen několik dní poté, co pohraniční agentura Evropské unie Frontex oznámila, že zastaví operace podél maďarsko-srbské hranice kvůli tvrzením, že vláda premiéra Viktora Orbána odepřela migrantům vstup.
Maďarský státní tajemník pro mezinárodní komunikaci a vztahy Zoltán Kovács reagoval na oznámení agentury Frontex slovy: „Ne že by nám agentura Frontex hodně pomáhala, ale zdá se, že Brusel nám chce vzít i to málo, co jsme dostali.“
Maďarsko není jedinou vládou v EU, která je obviňována z toho, že se na svých hranicích angažuje v represích. Skupiny jako Human Rights Watch tvrdí, že Řecko vyhostilo tisíce migrantů v Egejském moři.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) rovněž vyzval Evropskou unii, aby prošetřila obvinění z navracení uprchlíků údajně zaznamenaná nevládními organizacemi podporujícími migraci.