V letošním roce pošle Česká republika 140 milionů korun z programu pomoci na místě především na západní Balkán a do Jordánska, aby tyto země zbavila silných migračních tlaků nebo aby pomohla uprchlíkům v jejich zemích původu.
Středoevropské země jako Česko a Maďarsko dlouhodobě prosazují posílání pomoci do zemí, odkud přicházejí migranti, aby snížily tlak na evropské hranice.
Zdravotní a humanitární program Medevac s celkovou pomocí 55 milionů korun navíc podle serveru Eurozpravy.cz poputuje do mezinárodních organizací, které pomáhají v Iráku, Mauritánii a Nigérii.
Jak uvedlo české ministerstvo vnitra v tiskové zprávě, mezi cíle obou programů patří vyslání lékařských týmů do problematických oblastí, budování lékařské infrastruktury, poskytování přímé pomoci uprchlíkům a boj proti nelegální migraci.
Do Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie a Srbska půjde letos celkem 50 milionů korun. Cílem je posílit kapacity zemí v azylové politice, přijímání migrantů a jejich integraci nebo návrat do jejich domovských zemí.
Česká republika plánuje Jordánsku darovat dalších 25 milionů korun na stabilizaci situace syrských uprchlíků v zemi. Stejné množství půjde do širší oblasti Sahelu, konkrétně do Mali, Mauritánie, Nigeru a Senegalu. Peníze budou použity na stabilizaci situace uprchlíků a migrantů a na podporu azylového, migračního a hraničního systému těchto zemí. Cílem je pomoci zranitelným lidem a zabránit nelegální migraci do Evropy.
Zbývajících 40 milionů korun se skládá ze dvou částí. Jedním z nich je finanční příspěvek ve výši 25 milionů korun na společný projekt zemí Visegrádské čtyřky a Německa v Maroku. Plánem je zvýšit schopnost Maroka chránit hranice. Zbývajících 15 milionů korun je určeno pro případ nouze.
Podle předběžných údajů agentury Frontex přišlo loni do Evropy 124 000 migrantů a uprchlíků, což ve srovnání s předchozím rokem představuje 13procentní pokles. Podle ministerstva vnitra to byl hlavně důsledek opatření souvisejících s pandemií COVID-19. Z údajů agentury Frontex vyplývá, že nejčastěji do Evropy přijížděli občané Sýrie, Maroka, Tuniska a Alžírska.
Peníze z programu Medevac budou v Iráku použity na zlepšení přístupu k reprodukční, mateřské, poporodní a novorozenecké zdravotní péči v západním Mosulu zdecimovaném válkou. V Mauritánii bude z finanční pomoci podpořen projekt zaměřený na pacienty z uprchlického tábora Mbera. V Nigérii půjdou peníze na rehabilitaci a ortopedické služby.