Británie zablokovala snahu ministryně vnitra Priti Patel deportovat dvojnásobného pachatele znásilnění ze Somálska na základě toho, že v rodné zemi by se mu nedostalo řádné péče o dušení zdraví.
49letý migrant požádal v Británii po příchodu do země roku 2004 o azyl a ministerstvo se tohoto muže pokoušelo deportovat poté, co byl během šesti let odsouzen za osm trestných činů včetně znásilnění dvou žen.
Tento somálský občan byl odsouzen k sedmi letům vězení za znásilnění pod špičkou nože, než ho umístili do vazby pro migranty.
Podle Daily Mail výnos imigračního tribunálu osahuje: „Když byl ve vězení Stafford, nebyl vždy schopen řádného chování. Několikrát byl od ledna 2017 umístěn do segregace, když jeho přístupy a chování byly agresivní a nepřípustné.“
Tento migrant je rovněž považován za osobu představující „vysoké riziko a závažnou škodu“ pro britskou veřejnost, ale britská justice už dvakrát ministerstvu vnitra zablokovala jeho deportaci s odvoláním na problémy s duševním zdravím, o kterých říkají, že by se v Somálsku adekvátně neřešily.
Imigrační soudce v prvním slyšení jeho deportaci zablokoval s tvrzením, že v Somálsku je péče o duševní zdraví „extrémně ubohá“ s dodatkem, že „ti, kdo mají problémy s duševním zdravím, zvláště pak ti agresivní, jsou tam často stigmatizovaní, považovaní za ‚posedlé‘ a vystavení nelidskému a ponižujícímu zacházení jak ve společnosti, tak v rodině, včetně kamenování a mrskání řetězem.“
Ministerstvo vnitra se proti rozhodnutí odvolalo, ale soudkyně Judith Gleeson toto odvolání odmítla s tvrzením: „Při provedení předchozího rozhodnutí nedošlo podle zákona k žádné chybě.“
Konzervativci vedené ministerstvo vnitra ale zjevně nijak nenaznačuje, že by mělo v úmyslu tlačit na změny v zákoně, aby taková rozhodnutí dovoloval, i když v parlamentu získal roku 2019 konzervativní vůdce Boris Johnson většinu 80 křesel.
Britští soudci v posledních letech často deportace pachatelů z ciziny a ilegálních cizinců blokovali.
Např. loni v únoru soudce zablokoval deportaci kriminálníků převážně z Jamajky, včetně pachatele znásilnění a zabití, protože krátce během vazby neměli přístup k mobilním telefonům.
Také soudce ve Skotsku v červnu zastavil deportaci bojovníka Talibánu na základě toho, že během bojů pro islámskou teroristickou skupinu v Afghánistánu utrpěl post-traumatický stresový syndrom (PTSD) a v domovské zemi by se mu nedostalo takové péče, jakou by údajně potřeboval.
V jiném ohromujícím příkladu justičního aktivismu rozhodl odvolací soud, že by „nebylo fér“ deportovat pedofila ze Zimbabwe, protože vládním právníkům údajně trvalo moc dlouho předložit odůvodnění pro jeho vypovězení.
Nedávno v prosinci skupina údajných „aktivistických právníků“ úspěšně přesvědčila soudce, aby vrátil 23 ilegálních migrantů z letadla vypraveného ministerstvem vnitra k odvozu vypovězených. Konzervativní vláda už dlouho slibuje, jak se do deportací opře a změní zákony, aby zabránila justičnímu aktivismu v možnosti hatit jí její snahy. Avšak pod vedením tvrdě hovořící ale moc tvrdě nejednající Priti Patel spadly roku 2020 deportace ve skutečnosti o více než 4000, což je 79procentní pokles proti předchozímu roku.
14 Feb 2021
www.reformy.cz