Generální tajemník Organizace spojených národů Antonio Guterres v pondělí varoval, že kombinace „nadvlády bílých“ a neonacistických hnutí vytváří „nadnárodní hrozbu“ tím, že manipulují s reakcemi na globální pandemii koronaviru.
Reuters uvádí, že Guterres, bývalý premiér Socialistické strany v rodném Portugalsku, použil oslovení Rady OSN pro lidská práva, aby vyzval ke koordinovanému celosvětovému zásahu:
„Nadvláda bílých a neonacistická hnutí jsou víc než domácí teroristické hrozby,“ řekl levicový diplomat. „Stávají se nadnárodní hrozbou. Dnes tato extremistická hnutí představují v několika zemích hrozbu pro vnitřní bezpečnost číslo jedna.“
Aniž by Guterres nabídl příklady zemí, které podle něj této naléhavé hrozbě čelí, vyzval v rámci svého dlouhodobého závazku k „robustnější globální správě“ k mezinárodní akci, která by tato nebezpečí porazila.
„Až příliš často jsou tyto nenávistné skupiny povzbuzovány lidmi v odpovědných funkcích způsobem, který byl ještě nedávno považován za nepředstavitelný,“ řekl Guterres. „Potřebujeme globální koordinovanou akci, abychom porazili toto vážné a rostoucí nebezpečí.“
Guterres poukázal na vlády a zdravotnické úřady, které používaly „těžkopádné bezpečnostní reakce a mimořádná opatření k rozdrcení disentu“.
„Občas se přístup k informacím o COVID-19 zachraňujícím životy zatajeny – zatímco smrtící dezinformace byly posíleny– včetně ze strany těch, kdo jsou u moci,“ řekl.
Guterres varoval před silou digitálních platforem a využíváním a zneužíváním dat.
„Vyzývám všechny členské státy, aby postavily lidská práva do centra regulačních rámců a právních předpisů týkajících se vývoje a využívání digitálních technologií,“ uvedl. „Potřebujeme bezpečnou, spravedlivou a otevřenou digitální budoucnost, která nebude narušovat soukromí ani důstojnost.“
Není to poprvé, co Guterres využil pozadí mezinárodního chaosu, aby nabídl komentář ke světovým záležitostem.
Minulý rok prohlásil, že svět potřebuje zastřešující úroveň multilaterální správy, která může odsunout problematické „národní zájmy“ na vedlejší kolej.
Tvrdil, že v 21. století už vlády nejsou jedinou politickou a mocenskou realitou, a dodal: „Potřebujeme účinný multilateralismus, který může fungovat jako nástroj globálního řízení tam, kde je ho zapotřebí.“
Guterres byl portugalským premiérem v letech 1995 až 2002 a generálním tajemníkem Portugalské socialistické strany v letech 1992 až 2002.
Dvaasedmdesátiletý politik působil v letech 1999 až 2005 jako prezident Socialistické internacionály a poté přešel do Organizace spojených národů.