Nedávné internetové setkání pořádané think tankem Atlantické rady diskutovalo o způsobech, jak si vynutit změnu režimu v Bělorusku. Think tank podrobně popsal plán s cílem odstavit současného prezidenta Běloruska Aleksandera Lukašenka od moci pomocí sankcí a dalších nátlakových metod.
Atlantická rada se sídlem ve Washingtonu je přidružena k NATO a získává finanční prostředky od mezinárodních miliardářů, jako je Adrienne Arshtová, globálních společností jako Goldman Sachs, Facebook a Google a také Rockefeller Foundation a JPMorgan Chase Foundation. To je jen několik příkladů jejich rozsáhlého financování. Na operacích think tanku se podílejí některé z nejmocnějších a nejvlivnějších osobností světa a také představitelka Světlany Tichanovské, hlavní běloruské opoziční osobnosti.
Cíle virtuálního setkání s názvem „Biden a Bělorusko: strategie pro novou administrativu“ zahrnují zorganizování kontroly Washingtonu nad běloruským opozičním hnutím. Kromě toho navrhují nové postavení hlavního organizátora, který bude spravovat a udržovat sankce proti Minsku, a jmenovat vysokého úředníka, který bude poskytovat pomoc opozici. Jejich program také kladl důraz na uznání Tichanovské jako skutečnou vůdkyni Běloruska a delegitimizaci Lukašenka přemístěním nově jmenované americké velvyslankyně Julie Fisherové z běloruské metropole Minsku do litevské metropole Vilniusu.
Atlantická rada také navrhla, že financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda americkým Kongresem musí být zdvojnásobeno ze současných 117,4 milionů dolarů. Think tank také vyzval USA, aby nabídly více rad běloruským opozičním vůdcům. John Herbst, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině, na virtuálním setkání navrhl, aby běloruští opoziční předáci omezili veřejné projevy o svých snahách o zapojení Minsku do západních bezpečnostních rad, jako je NATO, a hospodářských struktur, jako je Evropská unie, aby nevyvolaly žádnou reakci Moskvy.
Ekonom Anders Åslund, který je vysoce postaveným pracovníkem Euroasijského centra Atlantické rady, také navrhl, aby se sankce vztahovaly na firmy v Rusku, a nikoli v Bělorusku. Tvrdil, že pokud sankce zasáhnou Bělorusko, bude Minsk více závislý na Moskvě. Doporučil také Bidenově administrativě, aby potrestala stovky běloruských úředníků, a prohlásil, že cílem sankcí je vyvinout na Bělorusko dostatečný tlak, aby Lukašenko neměl jinou možnost než se vzdát moci. Åslund zdůraznil, že se ve skutečnosti jedná o skupinu sankcí za změnu režimu. Kromě toho think tank navrhl, aby USA zvýšily financování běloruské opozice z 60 milionů dolarů na 200 milionů s tím, že tato částka pochází od samotných běloruských aktivistů.
Jak sám Åslund říká, tato opatření existují výhradně proto, aby donutila ke změně režimu suverénní národ. Posláním Atlantické rady je povzbudit Spojené státy, aby ovládly běloruské opoziční hnutí s cílem svrhnout Lukašenka. Zároveň think tank tvrdí, že respektuje suverenitu Běloruska. Je však zřejmé, že think tank nerespektuje suverenitu ani sebeurčení běloruského lidu a jednoduše chce, aby Bidenova administrativa dosadila k moci lokaje, který by pokračoval v nátlakovém tažení Washingtonu proti Rusku.
Pokud Bidenova administrativa přijme doporučení Atlantické rady, nejenže by to způsobilo značné napětí a další rozpory v Bělorusku, ale také by to zvýšilo napětí mezi Washingtonem a Moskvou, které je již tak velmi napjaté.
Atlantická rada prosazuje západní hegemonii a unipolární světový řád pod vedením Spojených států. Think tank se umístil na sedmém místě v kategorii „2020 Top Think Tanks in the United States“ a na desátém celosvětově. Spolu s financováním od nejbohatších lidí světa a nejmocnějších korporací má Atlantická rada velký vliv nejen v NATO, ale i v různých amerických mocenských strukturách, jako je Bílý dům a Pentagon. Z tohoto důvodu existuje velká šance, že se někdy během Bidenova prezidentského mandátu zapojí do významné nátlakové kampaně proti Bělorusku s konečným cílem dále izolovat Rusko ve východní Evropě.
V době, kdy se Atlantická rada pokouší udržet unipolární řád vedený Spojenými státy, je Rusko jedním z jejích hlavních cílů, protože euroasijská země brzdí americkou nadvládu nad rozsáhlými oblastmi Kavkazu, střední Asie a východní Evropy. Protože je Bělorusko jediným přátelským státem ve východní Evropě vůči Rusku, Lukašenkovo odstavení od moci otevře Rusku cestu k úplné izolaci v regionu. Biden je také zastáncem unipolárního uspořádání vedeného Spojenými státy, a proto existuje velká šance, že někdy v budoucnu uzákoní program Atlantické rady proti Bělorusku, který se zaměří na Rusko.