Evropská komise předloží v březnu návrh na vytvoření celoevropského pasu pro digitální očkování, což je otázka, která rozdělila členské státy, uvedla šéfka Komise Ursula von der Leyenová.
„Legislativní návrh předložíme v březnu,“ sdělila von der Leyenová německým konzervativním zákonodárcům během videokonference.
Vzhledem k tomu, že očkování již probíhá, vlády stále častěji vnímají vakcinační „pasy“ – nebo jiné formy certifikátů o statusu Covid-19 – jako východisko z cyklů odstávek a zákazů vycházení, které cesty po zemi téměř zastavily.
Osvědčení by lidem umožnilo předložit doklad o očkování, a tak při příjezdu do nové země vynechat karanténní protokoly.
Řecko v únoru vydalo digitální očkovací osvědčení pro ty, kteří dostali dvě dávky vakcíny.
Mezi další země, které v současné době vydávají osvědčení o očkovací látce nebo o ně žádají, patří Česká republika, Polsko, Itálie, Španělsko a Portugalsko.
Některé země, včetně Francie a Německa, však vyjádřily obavy, že ulehčení cestování lidem, kteří byli naočkováni, by diskriminovalo ostatní, kteří stále čekají.
Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran opakovaně řekl, že je příliš brzy na diskusi o očkovacích pasech, protože první dávku dostaly méně než tři miliony Francouzů a protože stále není jasné, zda vakcína brání přenosu.
Tento názor sdílí i Světová zdravotnická organizace (WHO).
Evropská komise již dříve prohlásila, že nebude spěchat s rozhodnutím o pasech, zatímco velká část obyvatel zůstane neočkována.
Von der Leyenová minulý týden uvedla, že sedmadvacetičlenný blok očekává očkování 70 procent dospělých do konce léta, po měsících problémů a třenic.
Šéfka komise řekla, že plné očkování jen necelých tří čtvrtin dospělých do konce léta je „cíl, se kterým jsme si jisti“.