• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dnes pobíhá akce Vlajka pro Tibet. Připomíná se povstání Tibetu proti čínské okupaci

    10-3-2021 Sputnik CZ 82 370 slov zprávy
     
    Tibetská vlajka

    ©
    AFP 2021 / Dibyangshu Sarkar

    Radnice, krajské úřady či školy v Česku si vyvěšením tibetských vlajek dnes připomenou povstání proti čínské okupaci. Akci Vlajka pro Tibet pořádá spolek Lungta, který odpoledne před čínskou ambasádou v Praze vzpomene na 156 Tibeťanů, kteří se na protest proti útlaku ze strany čínského režimu upálili.

    Sdružení Lungta na svém webu uvádí, že se akce Vlajka pro Tibet letos v Česku zúčastni 831 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Tento rok jde o 62. výročí tibetského povstání.


    Hlavní akce dnes proběhne v 16:00 před čínským velvyslanectvím, kde spolek umístí 156 tibetských vlajek, které budou symbolizovat 156 upálených Tibeťanů.



    „Jsme země Palacha, Zajíce, Plocka. Pojí nás zkušenost s okupací, proto u tibetských vlajek symbolicky zavlají i tři vlajky české,“ uvedl pro ČTK mluvčí spolku Lukáš Eršil s odkazem na Jana Palacha, Jana Zajíce a Evžena Plocka, kteří se v roce 1969 upálili na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.


    Jak se připomíná na webu akce, při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 150 000. Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se za posledních třináct let sebeupálilo 156 Tibeťanů. Někdy se jim přezdívá tibetští Palachové.



    Česko se do akce zapojuje každoročně od roku 1996, tehdy tibetskou vlajku vyvěsila čtyři města. Vlajky se objevují také například v Německu, Francii, Belgii, Itálii a dalších zemích.


    Koronavirus v Tibetu


    Ačkoli v té nelehké době nebyly v Tibetu zaznamenány žádné podezřelé ani potvrzené případy covidu-19, 27. ledna 2020 zde byl zřízen tým vedení autonomního regionu, aby reagoval na novou zdravotní výzvu.


    Ve stejný den byla dočasně uzavřena všechna turistická místa v Tibetu a všichni lidé přijíždějící do Tibetu byli na 14 dní umístěni do karantény.


    29. ledna 2020 Tibet informoval o prvním případu nákazy: jednalo se o osobu ze Suej-čou provincie Chu-pej,  která 23. ledna 2020 odjela vlakem z vlakového nádraží Wu-chan do Lhasy.

    Dne 12. února byl pacient již propuštěn z Lidové nemocnice Tibetské autonomní oblasti. Doposud však v Tibetu už nebyly hlášeny další potvrzené případy covidu-19.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑