<< VIDEO >> Střet nějakých antagonistických rozporů může vytvořit úplně jinou kvalitu života na Zemi. Možná i novou kvalitu přírodních jevů a lidských schopností na ně reagovat, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
Zdeněk Zbořil, politolog
13. března 2021 - 03:20
Co vy na to pane Zbořile?
„Já myslím, že dokonce bychom mohli říct, že žijeme v době legend. Jak jsme se do ní dostali, proč se zrodila a proč jsme v ní přinuceni žít, to je skoro dnes zanedbatelná otázka.
Je to samozřejmě dáno tím, že obrovský rozsah technologií, které jsou schopné dnes zaznamenávat nejenom zvuk, hlas nebo obraz, ale i myšlenky různých lidí, absolutně znemožňuje ověřit jejich původ, kvalitu a dokonce ani nedovoluje komparovat různé názory. A zdůraznil bych, že se nejedná jenom o COVID-19 nebo různé varianty pandemických příčin současných změn, ale že se to přenáší i do běžného života jednotlivců, pospolitostí a tedy politiky. Dnes už člověk nevěří ani svým sousedům, když mu řeknou, že mají ve vedlejší vietnamské samoobsluze zavřeno.
Ono to má pro nás, kteří žijeme v izolaci od kvalitních informací, úplně stejnou výpovědní hodnotu jako když někdo mluví o Resetu a nebo o tom, že se někde v Davosu nebo v Bilderbergu nebo někde na tajemných místech v tibetsko-čínských klášterech, sešli lidé, kteří vytvářejí novou koncepci světa. Stejně tak se o nich nic pořádného nedovíme. Nedovíme se ani, jestli si to někdo vymyslel díky své bujné fantazii, což se také děje, protože některé lidi vzrušuje vymýšlet si různé příběhy, které mají šanci na literární zpracování. Možná bychom ani nemuseli zapomínat, že i politika nebo politické sdělení jsou svým způsobem také literární výkony.
Když posloucháme americké prezidenty, české prezidenty, co nám brání, abychom poslouchali prezidentů Číny, Ruské federace, Francie anebo abychom naslouchali hlasu královského dvora ve Velké Británii. To jsou všechno sdělení, která mají určitý literární tvar a my jsme odsouzeni k tomu, abychom je brali za popis nějaké politické reality,“
uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.Teď se mluví o Great Resetu...
„Když už jsme zmínili ty příběhy o „novém Resetu“! To se přece v dějinách už opakovalo mnohokrát. Jednou to měl být konec světa a příchod nového Mesiáše, jindy to bylo hledání budoucnosti lidstva na nových planetách a v nových Galaxiích. Někdy to byly příběhy o konci lidské civilizace a jejím zániku. Mýtus, Ragnarok, eschatologický mýtus zániku Germánů v Evropě a podobné konce dalších civilizací na celé planetě.
A přitom víme, že k těm novým resetům a k zánikům civilizací přece docházelo. Dodnes nevíme, jak to probíhalo v Latinské Americe, starověkém Egyptě a možná v celém Středomoří a Středozemí, v dnešní jihovýchodní Asii a Tichomoří. Ale bylo to tam a proč by to nebylo možné i v současnosti.
Jenom bychom neměli být přespříliš odvážní a uvěřili tomu, že my ten nový Reset, zrovna my, naše generace přežije. Může mít úplně jinou podobu než ty minulé a možná, že se už rodí někde daleko od míst, o kterých si lidé myslí že jsou pořád ještě středem světa, někdy i středem vesmíru. Ten střed, tak hezky se dá o něm dá mluvit a popisovat, ale možná, že je důležitější, že to není „střed“, ale „střet“, ze kterého se nová světová revoluce nebo nové uspořádání světa může zrodit. A tím nemyslíme jenom konflikt, tím nemyslíme jenom nějaký „střet civilizací“. Už husité, a možná i jejich předchůdci říkali, že „róno bzdiet róno“ a nepřipadalo jim to tak obhroublé jako nám dnes. Ale mysleli tím, stejně jako my, že je možný střet antagonistických rozporů, který vytvoří úplně jinou kvalitu života na Zemi a možná i novou kvalitu přírodních jevů a lidských schopností na ně reagovat,“ dodává Zdeněk Zbořil.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)