• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jiří Baťa: Když chybí konstruktivní sebereflexe

    22-3-2021 První Zprávy 99 1165 slov zprávy
     

    22. března 2021 - 07:20




    Měli by si přečíst dříve, než to pustí do světa měli text řádně přečíst a vážně se zamyslet nad tím, co napsali  a co od petice vlastně očekávají. Tu skupinu tvoří lidé, kteří se staví do role ochránců práva, spravedlnosti a pořádku v Radě ČT, kde prý někteří členové Rady ČT, závažným způsobem porušili zákon o České televizi a tím narušili důstojnost funkce člena Rady ČT a dokonce zpochybnili její nezávislost. To je dost odvážné tvrzení, ne-li obvinění, aby se k tomu bylo možné vyjádřit, píše v komentáři bloger Jiří Baťa.


          


    V petici se mj. praví, že se připojují k dopisu  nejmenovaných osobností veřejného života (dopis není přiložen, jeho obsah není znám) a ve kterém se obrací (na koho, není uvedeno) se žádostí  o důsledné respektování právního řádu a rovněž požadavek odvolání těch členů Rady ČT, kteří nedávným sesazením Dozorčí komise porušili zákon. Také konstatují, že současná Rada České televize není schopna (podle nich) správně zastupovat veřejnost a dle zákona vykonávat kontrolu České televize.



    A kdože toto prohlášení vydal, kdo tato nápravná opatření, sankce a „vyhazovy“ požaduje? No, kdo jiný, než „na slovo vzatí“ odborníci na ČT:  Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, dramatik a bývalý politik Milan Uhde, zpěvák herec Ondřej Havelka, dále dokumentaristka Olga Sommerová, herec a architekt David Vávra. Aby  byl výčet kompletní, nechyběl ani známý katolický duchovní Tomáš Halík nebo spisovatel Pavel Kosatík. Co jméno, to pojem a špatný dojem. Ale je otázka, co jim na jednání těch, kteří v demokratickém  státě,  demokraticky zvoleni  jsou za své názory a činy, notabene v souladu se „zákony“ o ČT a náplní práce Rady ČT persekuováni a dokonce doporučeni k „vyhazovu“ z Rady ČT?


         


    Tak především se nemohou smířit s tím, že sesazením Dozorčí komise Rady ČT  porušili zákon, dále, že někteří radní závažným způsobem rovněž porušili zákon o České televizi, čímž prý narušili důstojnost funkce člena Rady ČT a současně zpochybnili její nezávislost. V této souvislosti jsou takto pranýřováni radní: Hana Lipovská, Pavel Matocha, Daniel Váňa, Jiří Kratochvíl, Jiří Šlégr, Pavel Kysilka, Vladimír Karmazín, Jaroslav Maxmilián Kašparů, Roman Bradáč, Lubomír  Xaver Veselý. Tedy lidé, kteří mají odlišný, racionálně kritický, neformální pohled a hodnocení činnosti ČT. Hlavně však petentům leží v žaludku jejich osobní iniciativa, která je jim trnem v patě.



    Tak např. na paní Lipovské jim vadí, že prý je ve střetu zájmů proto, že je členkou správní rady Institutu svobody a demokracie, vystupuje ve prospěch Institutu svobody a demokracie, jménem institutu spolupodepsala se zakladatelkou a prezidentkou ISD Janou Bobošíkovou dopis Radě Evropy a že je členkou spolku Lidice Memory, uvádí petenti. V neposlední řadě pak uvádí, že jako nepřátelé ČT začínají spouštět plán na odvolání generálního ředitele a ovládnutí České televize. K tomu prý nemohou mlčet a proto požadují mimo jiné odvolání členů Rady ČT Lipovské, L. X. Veselého a spol.
         


    Petenti petice, tedy oficiálně iniciativa Stojím za ČT má jasno: „Demokratické (tedy. pravicové) strany tj. Česká strana Piráti, STAN, ODS, TOP 09, Lidovci a ČSSD v souladu s „demokratickými principy“ by měli společně odmítnout užší výběr kandidátů do Rady ČT  a  vyzvat premiéra Babiše k dialogu, aby se podobní (pro ně nepohodlní) lidé do Rady ČT nedostali. „Jinak budou muset zasáhnout občané,“ píšou výhružně petenti. V souhrnu to znamená jediné, vyhodit jim nepohodlné osoby, tj. radní ČT   a dosadit je lidmi, které oni doporučí a kteří budou plnit nejen jejich představy o práci Rady ČT, ale také plnit zadání ku prospěchu ČT (a jejich, samozřejmě)
        


    Vratíme-li se k důvodům, které uvádí petenti, tedy iniciativa Stojím za ČT, což samo o sobě napovídá, že nejde o projev nespokojenosti občanů s ČT, která je sice značná a také oprávněná, ale nikoli v intencích petice, tedy že nejde o názor veřejného mínění, ale ryze osobní zájmy jistých osob na podporu ČT, která jim vyhovuje taková, jaká je. Kromě jiného není od věci nevidět, že se petenti ohánějí porušováním zákonů ČT, jako by tyto zákony byly nadřazené zákonům, vyplývající z Ústavy. Zákony o ČT mají sice legislativní oporu, nicméně vyhodnocovat činnost radních a považovat ji za nezákonnou je nepatřičné, hodně diskutabilní. Neméně pozoruhodné je také jejich konstatování, že závažným způsobem porušili zákon o České televizi, čímž prý narušili důstojnost funkce člena Rady. Hleďme, jak citliví jsou petenti ke svým přátelům, kteří jsou těmi nežádoucími elementy a „rebely“ dehonestováni tím, že kriticky na jejich nedostatky poukázali, což se prý dotýká jejich důstojnosti. Obraťme list a zkusme se podívat na jiné, podobné invektivy.
        




    Na adresu prezidenta ČR Miloše Zemana bylo vznešeno mnohonásobně víc a mnohem hrubších, vulgárnějších a také urážlivějších invektiv, které by v souladu se zákony mohly být trestně stíhány. Ale pokud je známo, nikdo z petentů se nijak veřejně neohradil, nebo nepohoršoval nad narušením důstojnosti,  v tomto případě dokonce hlavy státu! Ale nějací radní Nerudný,  Hovádko, případně radní  Zkoprnělá, či Dobroserová se mohou, podle petentů, cítit dotčeni  na své důstojnosti coby člen Rady ČT! Zde se nabízí se ono známé: víte, kdo jsem? Víme, obyčejný člověk, nic víc, nic méně (možná, že méně ano!).
        


    Nicméně jména petentů napovídají, s kým máme tu čest. Překvapením je snad  jméno paní Wagnerové, od které by se účast na takové akci předpokládala nejméně. Ale člověk se může mýlit, a to se stalo právě v jejím případě. Naopak ale nejméně překvapující je jméno petenta, experta na všechno, včetně na ČT a Radu ČT zvlášť, čemuž on rozumí ze všech nejlépe je katolický duchovní (kleropolitik) Tomáš Halík. Aby těch  protestních důvodů nebylo málo, neváhali použít výhrůžku, že pokud nebude vyhověno jejich požadavkům,     se kterými se obrátili mj. také na premiéra Babiše s výzvou k dialogu a požadavkem, aby  se podobní lidé už do Rady ČT nikdy nedostali. Jinak že budou muset zasáhnout občané!




        


    Takže tito příkladní „demokraté“ nejen kladou podmínky premiérovi vlády, ale případě, že nebudou jejich podmínky (rozuměj ve výběru lidí do Rady ČT) plně akceptovány, potom „budou muset zasáhnout občané“! Není taková výhrůžka nezákonná? Není to vyhrožování představiteli vlády? To už tito uvědomělí „demokraté“ nepovažují za narušení důstojnosti funkce preméra vlády ČR?
         


    Nu což, budeme se těšit na ty občany, kteří zasáhnou proti... vlastně proti komu? Proti premiérovi a jeho vládě, proti poslancům, proti Radě ČT nebo snad proti ČT samotné? Čert aby se vyznal, co vlastně chtějí. Ale jedno je u Stojím za ČT popravdě zákonné, oni vyjádřili názor, který však postrádá jakékoliv empatie, je žalostně ubohý, irelevantní a důkazem, že jim je proti srsti  slušnost a poctivost lidí, kteří svou práci berou  a dělají vážně s tím, že jsou pro tuto práci volbou určeni, že ČT je veřejnoprávní, má své úkoly a svou činností má být zdrojem informací, poučení a zábavy, ale ne na úkor jedinců, kteří si jak ze samotné ČT, tak z Rady ČT udělali zdroj snadných, velmi lukrativních příjmů. Za předpokladu, budou-li „pracovat“ podle představ ČT. Pokud ne, mají utrum. A o to se právě snaží příkladní demokraté, přesněji petenti z iniciativy Stojím za ČT v případě lidí z Rady ČT!

    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑