Dánský parlament schválil nový zákon, který zakazuje zahraničním vládám financovat mešity v Dánsku. Cílem opatření je zabránit muslimským zemím, zejména Kataru, Saúdské Arábii a Turecku, v propagaci islámského extremismu v dánských mešitách a modlitebnách.
Dánsko se připojuje k rostoucímu seznamu evropských zemí, včetně Rakouska, Belgie, Francie, Německa, Itálie, Nizozemska a Švýcarska, které přijaly různou míru opatření, aby zabránily zahraničním vládám financovat výstavbu a údržbu mešit na svých územích.
V posledních letech Alžírsko, Kuvajt, Libye, Maroko, Saúdská Arábie, Turecko, Katar a Spojené arabské emiráty mimo jiné rozdělily stovky milionů eur na financování šíření islámu v Evropě.
Dánský parlament odhlasoval poměrem hlasů 79 ku 7 zákon č. 81, „Návrh zákona zakazujícího přijímání darů od určitých fyzických a právnických osob“. Zákon, který islám ani islamismus jmenovitě nezmiňuje, uvádí:
„Účelem zákona je zabránit fyzickým a právnickým osobám, včetně cizích státních orgánů a státních organizací a společností, aby darováním pracovaly proti demokracii a základním svobodám a lidským právům nebo je narušovaly.
„Ministr pro záležitosti přistěhovalectví a integrace […] může […] rozhodnout o tom, zda fyzické a právnické osoby, včetně zahraničních státních orgánů a státních organizací a společností, které se staví proti demokracii a základním svobodám a lidským právům nebo je narušují, budou zařazeny na veřejný seznam zákazů […].
„Každý, kdo obdrží jeden nebo více darů, které jednotlivě nebo dohromady přesahují 10 000 DKK (cca 34.000 Kč) během dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsíců od fyzické nebo právnické osoby, která je uvedena na veřejném seznamu zákazů […], se trestá pokutou.
„Každý, kdo … obdržel jeden nebo více darů, které jednotlivě nebo dohromady přesahují 10 000 DKK během 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců … musí dar dárci vrátit do 14 dnů od okamžiku, kdy se o tom dotyčná osoba dozvěděla nebo měla dozvědět…“
Právní předpis byl navržen ministerstvem zahraničních věcí a integrace a vstoupil v platnost 15. března 2021. Ministr zahraničí Mattias Tesfaye řekl:
„Dnes existují v zahraničí extrémní síly, které se snaží obrátit naše muslimské občany proti Dánsku a rozdělit tak naši společnost. V posledních letech média několikrát informovala o dánských mešitách, které mimo jiné přijímají miliony z Blízkého východu. Vláda se proti tomu postaví.
„Tento návrh zákona je důležitým krokem k boji proti pokusům islámských extremistů získat v Dánsku půdu pod nohama. Tímto způsobem můžeme cíleně přistupovat k darům, které podkopávají hodnoty, na nichž je založena dánská společnost.
„Návrh zákona nevyřeší všechny problémy, které mohou extrémní islamisté a antidemokratické síly vyvolat. Je to však dobrý krok na cestě a bude přínosem pro společnost pokaždé, když se nám podaří zastavit protidemokratické dárcovství v Dánsku.“
Tesfaye zakročil poté, co dánský deník Berlingske v lednu 2020 uvedl, že Saúdská Arábie věnovala 4,9 milionu dánských korun na financování mešity Taiba, která se nachází v „multikulturní“ čtvrti Nørrebro, známé také jako „malá Arábie“. Příspěvek byl poskytnut prostřednictvím velvyslanectví Saúdské Arábie v Dánsku.
Mešita Taiba, jedna z nejkonzervativnějších v Dánsku, byla základnou řady islamistů usvědčených z teroristických trestných činů.
Příspěvek, zahrnutý do výroční zprávy mešity Taiba, byl prvním zdokumentovaným důkazem, že Saúdská Arábie darovala peníze dánským mešitám. Berlingske následně oznámil, že Saúdská Arábie financuje další mešity v Dánsku.
První účelová mešita v Dánsku – Velká mešita v Kodani, oficiálně známá jako Civilizační centrum Hamad Bin Khalifa – byla otevřena v červnu 2014 poté, co obdržela dar ve výši 227 milionů dánských korun od Hamada bin Khalify al Thaniho, bývalého katarského emíra.
Kritici megamešity, která má kapacitu hostit 3000 věřících uvnitř a dalších 1500 na vnitřním nádvoří, uvedli, že organizace stojící za zařízením, Dánská islámská rada (Dansk Islamisk Råd, DIR), prosazuje vysoce konzervativní výklad islámu.
(Ilustrační obrázek foto: Pixabay)