Ve Státní dumě byl projednán návrh zákona „O zavedení opatření na ochranu národního hospodářství RF a omezení právnických osob a občanů zemí-agresorů na území Ruské federace“. Dokument podali Sergej Katasonov, Anton Romanov a Jevgenij Fedorov. Zatím byl odložen, protože nezískal potřebný počet hlasů. Ale jeden z autorů této iniciativy, Jevgenij Fedorov, ujistil, že boj pokračuje. V rozhovoru pro Накануне.RU jmenoval největší mezinárodní auditorské a poradenské firmy pracující v Rusku, které spadají pod toto omezení. Patří mezi ně Deloitte, KPMG, Ernst & Young, Boston Consulting Group a McKenzie.
Otázka: Jevgeniji Alexejeviči, řekněte nám něco blíže o návru zákona o zemích-agresorech, který byl předložen Státní dumě. Proč se tak jmenuje?
Jevgenij Fedorov, poslanec Státní dumy: Podstata zákona netkví v označení „země-agresor“, ruština prostě takovým způsobem charakterizuje skupinu zemí, které vedou politiku proti Rusku. Jsou to země, jež na státní úrovni přijaly rozhodnutí o zhoršení života v Rusku – například o poškození ruské ekonomiky – o čemž se veřejně vyjádřil premiér Anglie. Nebo v USA Obama mnohokrát veřejně řekl, že „náš úkol je oslabit ruskou ekonomiku“ – což je totéž jako zničit, pouze mírněji formulováno. Agrese může být vojenská, když do země vtrhnou ozbrojené síly, jako do Ruska například vtrhlo v roce 1941 fašistické Německo. Existuje agrese ekonomická, jak ji v současné době pozorujeme v podobě sankcí. Najděte jiný termín, který by charakterizoval země provozující na státní úrovni nepřátelskou politiku ve vztahu k Rusku.
Otázka: V čem spočívá podstata zákona?
Jevgenij Fedorov: Podstatou zákona je oslabení agrese, úderu (to je důsledek agrese) proti Rusku a ještě lépe – předcházení úderu. Zákon má obranný charakter ve vztahu k ruské ekonomice, ruskému státu a ruským občanům. Jaké jsou metody obrany – které v současném zákonodárství nejsou, ale po přijetí zákona se projeví – je to obrana před vnějším řízením Ruska, jeho ekonomiky a odvětví průmyslu. A samozřejmě, že toto vnější řízení ovlivňuje úroveň života ruských občanů, všech 145 milionů. Ale zákon stano ví, že pokud se pod kontrolou států-agresorů nacházejí společnosti uskutečňující řízení ruských odvětví a obchodu, pak jejich činnost na teritoriu Ruské federace končí. To znamená, že těmto společnostem by nebylo povoleno ruská odvětví řídit. To je absolutně reálná věc – mám v rukou seznam: Centrální banka je řízena americkou společností Pricewaterhouse Coopers, Oliver Wyman, ministerstvo financí – KPMG Deutschland, ministerstvo výstavby – Deutschland Provence.
Otázka: A zdá se, že to nejsou jediné případy?
Jevgenij Fedorov: Je to obrovský seznam, téměř všechna ministerstva a úřady, všechny velké společnosti jsou povinny to dělat – mají oddělení pro řízení v podobě zahraničních společností kontrolovaných Spojenými státy, všechno to jsou americké společnosti. Jaká je jejich role? Jejich rolí je formovat směřování práce ministerstva, formovat kurz úřadů a podobně. To znamená, že vyrábějí pozici, kterou pak prezentuje ministr v podobě výnosu. Prostě v systému ministerstev jsou všechny orgány výkonné a tyto společnosti jsou tvůrčími orgány, organizacemi provádějícími tvůrčí řízení.
Například, odkud přišly ty podivné myšlenky, jako je zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu, sekvestr rozpočtu? Sekvestr rozpočtu připomínám – to je snížení výplat. Odebrání důchodů a jejich „převod“ – to všechno obnáší zářijový návrh MMF, který je na internetu a je realizován přes jednu takovou společnost. To je naprosto záměrné ničení ruské ekonomiky prostřednictvím architektury jejího řízení, vnitřního systému, právního systému přes „mozky“ ministerstev a úřadů. Mohou tyto společnosti nerealizovat úkol rozvratu ruské ekonomiky? Například ame rická společnost, která je při Centrální bance se specializuje na země, proti kterým USA oznámily sankce. A takové společnosti v těchto zemích pomáhají sankcím dosáhnout cíle Spojených států. A přesně totéž je i v Rusku. Mohou snad neplnit příkaz svého amerického vedení?
Otázka: Mimo vlivu na ekonomiku sledují také plnění sankcí?
Jevgenij Fedorov: V USA mají na ministerstvu financí speciální oddělení, které dohlíží na sankce proti jiným státům, a to má obrovské pravomoci. Například poslední pokuta, kterou uložilo za neplnění režimu sankcí vůči jedné z francouzských společností, činila 9 miliard dolarů. Zkus nesplnit příkazy a zhroutíš se. Mimochodem tyto společnosti mají řídící a politický charakter činnosti. A jestli v Rusku za to dostávají peníze, včetně těch z ruského rozpočtu, pak na Ukrajině část těchto společností konzultuje ukrajinskou v ládu, ministerstva i úřady zcela bezplatně! Plní funkci vnějšího řízení, a v Rusku se jim za to ještě platí! Proto je tu náš návrh zákona – odstranit tento mechanismus manipulace s ruskou ekonomikou a státem, vždyť to je otázka suverenity. Alespoň ve vztahu k zemím, které vůči Rusku provádějí agresívní politiku.
Otázka: Vypadá to, že to není jen návrh zákona, ale politický převrat?
Jevgenij Fedorov: Proto je u nás národně-osvobozenecké hnutí, znepokojuje to všechny, je to důsledek porážky v roce 1991. Ale probíhá boj a tento zákon je formou boje. A právě proto se tyto společnosti přijetí našeho zákona brání a píší negativní závěry.
Otázka: Zákon v prvním čtení neprošel. Co ho nyní čeká?
Jevgenij Fedorov: Je to osvobozenecký boj, ale právě boj znamená, že část sil je pro a část proti. Chci říci, že když se hovoří o případu takového řízení, myslí si tím, že to je asi někde v kosmu, že je to nějaká virtualita. Ale je tu příklad: před časem Putin, co by budoucí předseda vlády, navrhl zákon o národním platebním systému, obsahující kapitolu o národních platebních kartách. Navrhl to, poté „Wikileaks“ opublikoval, jak tento systém skvěle pracuje, načež americký velvyslanec p roti tomuto zákonu vystoupil a požádal státní department, aby ovlivnil Rusko přes ministerstva a úřady, aby kurátoři kapitolu o národních platebních kartách zrušili. Ve druhém čtení z putinovského zákona byla – po oficiálním pokynu vyplývajícím z korespondence amerického velvyslance a státního departmentu – kapitola o národních platebních kartách vyškrtnuta. A první, co se nyní stalo, když byly na Rusko uvaleny sankce, první do čeho Američané udeřili, bylo, že uvalili sankce proti držitelům plastových karet Visa a Master card a to je v Rusku 100 milionů lidí. Potom se to podařilo zmírnit za cenu jiných ústupků, upřímně řečeno. A už nyní se nová varianta oné vyškrtnut é kapitoly, nebo přesněji stará varianta této kapitoly – opět z příkazu Vladimíra Putina – podařila v zemi provést. Je to prostě plnohodnotný boj. Na jedné straně je národní vůdce Putin a část, řekněme elit, a na druhé straně velká část státního řízení, která uskutečňuje kolaborantský charakter ruské státnosti.
Otázka: Při tvorbě zákona se opíráte o nějaký precedens, je v jiných zemích analogické opatření?
Jevgenij Fedorov: V jiných zemích je podle ústavy takový proces vnějšího řízení zakázán. V USA je zavedení vnějšího řízení zakázáno právními předpisy. Tam se to řeší na jiné úrovni, v principu se zakazuje řídit zemi zvnějšku, tak je to tam i napsáno. Ale u nás tomu tak není a to je také část otázky, kterou jsme nadnesli. Podívejte se, co říká Bastrykin o celém našem systému, o ústavě, kde 15. článek přímo předepisuje plnit zhraniční řízení. Ono to všechno pracuje v souladu s ústavou, a tak se celkově systém řízení může změnit jedině ústavní reformou – což je to, o čem mluvil Bastrykin, když Ústavu Ruska nazval „právní diverzí“. V našem zákoně je prostě ukázáno, jak v této diverzi pracují ony „miny“ a šéf Vyšetřovacího výboru říká, že to právní diverze je, že to je organizace ústavní vertikály moci v části vnějšího řízení.
Otázka: Znamená to, že přijetí zákona by vyvolalo i změnu ústavy?
Jevgenij Fedorov: Přijetí zákona jako takového si nebude vynucovat změnu ústavy, ale řekněme že přesměruje nelegální schémata této metody vnějšího řízení. Ony americké systémy řízení přejdou na řízení nelegální. Ale pokud bychom to více rozebírali, pak si myslím, že bez změny státní architektury moci suverenity nikdy nedosáhneme. Přitom řešit tento problém jako celek by znamenalo značně snížit dopady krize. Znamenalo by to, že ministři přestanou přednostně přijímat zahraniční návrhy, které jasně a veřejně směřují ke zhor&sc aron;ení životní úrovně. A oni to dělají každý den! Snížil by se faktor ničení skrze státní správu, a tím by se nastartoval nový život. Bude nutné se ústavní reformou zabývat, to znamená provést referendum o ústavě, pokud jde o zrušení všeobecně uznávaných zásad a norem zahraničního práva, které jsou závazné pro ruské zákonodárství, pro ruský právní systém.
Zdroj: http://www.nakanune.ru/articles/110541/