Přiznám se, že jsem na to letos málem zapomněl. Tedy ne úplně, ale podvědomě jsem to čekal až příští týden. Ostatně v současné „mediálněkoronavirové“ hysterii nemůže být ani divu, že zprávy o bezprecedentní manipulaci s časem jaksi zapadly. Jedno „znásilňování“ bylo zastíněno jiným, daleko větším.
Zdeněk Lanz
28. března 2021 - 10:10
Vraťme se zpět k tématu změny času. Např. server lidovky.cz nás již v pátek 26. 3. 2021 v článku Nezapomeňte si přeřídit hodinky, … upozornil, že se v neděli dvě hodiny po půlnoci posunou hodiny na hodinu třetí a noc tak bude o hodinu kratší. Ale také nás informuje o tom, že čas se měl letos v zemích EU měnit naposled, ale že kvůli koronavirové pandemii a tomu, že se členské státy nedokázaly dohodnout na tom, který čas bude platit trvale, se konečné rozhodnutí odsunulo na neurčito.
Tak si to shrňme. Řada lidí včetně medicínských, ale i dalších odborníků se shoduje, že dlouhotrvající a drastické restrikce, navíc z hlediska dlouhodobého zdravotního přínosu více než problematické, mají výrazně negativní vliv na duševní zdraví a potažmo i na zdraví fyzické. Řada lidí včetně medicínských, ale i dalších odborníků, se shoduje na tom, že změna času, zejména jarní zkrácení noci, má negativní vliv na zdraví nezanedbatelné části populace. Proto právě v této době, kdy jsou lidé vystaveni nadměrnému stresu z chaotického řešení současné epidemie, by mělo být zrušení střídání času jednou z priorit!
A co s tím tedy uděláme? Já bych věděl. Když se nám nelíbí pravidla hry, přestaňme ji jednoduše hrát. Z mé hlavy to není, ale líbí se mi návrh, že bychom každé čtyři roky v rámci voleb do Poslanecké sněmovny „přifařili“ otázku, zda chceme být i nadále členy EU.
Že to nemá naději na úspěch? Možná. Ale za pokus by to určitě stálo.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)