Povinné nošení roušek se sice ukázalo jako lukrativní business pro vlády, farmaceutický, PPE průmysl i pro zdravotníky, ale podle ekologických a expertů si vyžádalo ničivou daň na světových oceánech a volně žijících živočiších.
Rozsáhlá studie skupiny pro zachování moří OceansAsia zjistila, že „počet roušek dostávajících se do životního prostředí každý měsíc v důsledku pandemie COVID-19 je ohromující“.
„Z celosvětové prognózy výroby 52 miliard roušek pro rok 2020 odhadujeme, že v roce 2020 se dostalo do našich oceánů 1,56 miliardy roušek, což představuje 4 680 až 6 240 metrických tun plastového znečištění,“ uvedla společnost OceansAsia. „Rozložení těchto roušek potrvá až 450 let a po celou tu dobu slouží jako zdroj mikroplastů a negativně ovlivňují volně žijící mořské živočichy a ekosystémy.“
„Při každé návštěvě najdeme více roušek,“ řekl Teale Phelps Bondaroff z OceansAsia s tím, že jelikož je mnoho roušek roztrhaných a pokrytých řasami, mohou je konzumovat ryby a oceánští živočichové, kteří si pletou roušky s potravou.
Globální tržní hodnota roušek byla v roce 2019 zhruba 790 milionů dolarů, ale do konce roku 2020 explodovala na více než 166 miliard dolarů.
Zakladatel neziskovky Operace Čisté moře Laurent Lombard ve svém příspěvku na Facebooku z počátku cyklu povinnýchz roušek a lockdownů varoval: „S vědomím, že bylo objednáno přes 2 miliardy jednorázových roušek, bude brzy ve vodách Středozemního moře pravděpodobně více roušek než medúz…!“
„Je povinností každého, aby se tomuto novému znečištění vyhnul, ale také našich volených úředníků, zástupců a veřejných orgánů,“ napsal Lombard. „Některé obce se už několik let snaží bojovat proti veškeré tého nevychovanosti, která dlouhodobě ničí naše životní prostředí a naše zdraví, takže by možná bylo na čase sjednotit všechny dobré iniciativy, aby se toto nové znečištění vyřešilo co nejrychleji a nejpevněji.“
Miliardy roušek dostávajícíh se do oceánu také nezahrnují celé znečištění rouškami. Roušky se dostávají na silnice a veřejná prostranství ve městech a vesnicích a představují hrozbu pro suchozemskou faunu i oceán.