Novú vládu na čele s Eduardom Hegerom dnes vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová. Veľa zmien sa neudialo, niektorí ministri sa po koaličnej kríze vrátili do svojich funkcií. Richard Sulík to komentoval slovami: „Zostava takmer pôvodná, ale poučení a odhodlaní!“
„K prezidentke si vo štvrtok prišli po dôveru tí istí ľudia, ktorí ju od nej prijali pred rokom a ktorí ju premrhali,“ uviedol v stanovisku líder mimoparlamentnej strany Hlas Peter Pellegrini.
„Doterajší premiér a minister financií si len vymenili miesto a vymenovali nám druhú vládu Igora Matoviča,“ skonštatoval Pellegrini. Dodal, že prvá vláda Matoviča zlyhala v boji s pandémiou či nezvládla pomoc ekonomike. „Po týchto zlyhaniach neprišla žiadna sebareflexia. Vo vláde zostal Matovič aj Richard Sulík,“ dodal Pellegrini.
„S novovymenovanou vládou neprichádza žiadna nová kvalita alebo záruka zlepšenia. Vládna koalícia je naďalej odsúdená na chaos a hádky,“ vyhlásil predseda Smeru a expremiér Robert Fico počas štvrtkovej tlačovej konferencie.
Poslanec Tomáš Taraba skonštatoval: „Nová vláda so starými ľuďmi bola vymenovaná dnes 1.4., ľudovo nazývaný sviatok bláznov. Ako prvú vec ide dnes koalícia predĺžiť núdzový stav.“
Prezidentka Zuzana Čaputová sa vláde prihovorila týmito slovami:
„Pri rovnakej príležitosti a v takmer rovnakej zostave tu vláda stála pred rokom. Bol to rok dôležitých skúseností. Nebudem sa však vracať do minulosti, mali sme pomerne otvorený vzťah a moje postoje ste pri mnohých príležitostiach už počuli.
K zmenám na vládnych postoch, vrátane toho najdôležitejšieho, dnes dochádza na základe politickej dohody štyroch koaličných strán. Dohodu na podpore vlády Eduarda Hegera svojím podpisom potvrdilo 91 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a v tejto situácii som nevidela priestor pre iný postoj, ktorý by stál proti dohode ústavnej väčšiny poslancov. Základný zákon Slovenskej republiky mi ukladá, aby som svojím rozhodovaním zabezpečovala riadny chod ústavných orgánov. Pretože republika potrebuje vládu s väčšinovou podporou v Národnej rade, politickú dohodu štyroch vládnych strán rešpektujem a vymenovala som do funkcií ministerky a ministrov novej vlády.
To, že sa po štyroch týždňoch rokovaní podarilo uzavrieť dohodu, je len začiatkom cesty. Skutočným naplnením úspechu štvordohody bude to, ak táto vláda bude pokračovať v krokoch, ktoré pomôžu krajine a jej občanom.
Je veľmi dôležité, aby obrazy nezhôd z minulosti boli postupne prekryté novým obrazom spolupráce, rešpektu a pokoja.
V tomto smere verejnosť veľa očakáva, predovšetkým od premiéra Eduarda Hegera. Nepochybujem, že aj on sám je si toho vedomý. Sám najlepšie vie, že právomoci premiéra a jeho zodpovednosť sú neprenosné a teda, že najväčšia ťarcha je na vás. Som presvedčená, že ako premiér príde s novými prístupmi a s novou energiou, aby vláda konala efektívne, ako skutočný kolektívny a vrcholný orgán výkonnej moci. Za seba môžem prisľúbiť, že bude mať vo mne spoľahlivého a zodpovedného partnera, lebo tak ako každý nepredpojatý občan, aj ja si veľmi želám, aby vláda našej krajiny bola úspešná.
V zmysle ústavy je povinnosťou vlády do tridsiatich dní predstúpiť pred Národnú radu, predložiť jej programové vyhlásenie a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Táto povinnosť nie je len formalitou. Dáva totiž premiérovi a ministrom príležitosť, aby prispôsobili program vlády reálnemu stavu, aký je v krajine po roku pandémie. Aby reagovali na akútne sociálne, ekonomické a spoločenské problémy, o ktorých v apríli 2020 ako ministri nemohli vedieť. A zároveň to dáva príležitosť, aby do svojho programu zahrnuli aj zásadne nové príležitosti, ktoré sa objavili vďaka únijnému Plánu obnovy. Miliardy eur, ktoré v nasledujúcich rokoch môžu prísť z Európskej únie na Slovensko, nám pomôžu nielen odstraňovať následky krízy, ale aj riešiť príčiny našej zraniteľnosti a slabej odolnosti.
Pozornosť chcem pri tejto príležitosti nasmerovať najmä k tým, ktorí v pandémii najviac stratili. Ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli na prahu prežitia. Chudoba sa dnes týka nielen ľudí bez práce, ale aj ľudí a celých rodín, ktoré žijú bez úspor, prakticky len z ruky do úst. Ďaleko väčšiu našu pozornosť si zasluhujú aj často prehliadané profesie, ktoré však ako kríza ukázala, sú pre nás kľúčové – zdravotníci, záchranári, opatrovateľky.
Je potrebné splatiť tiež dlh našim deťom. Deti, ktoré zažili najväčšiu krízu vo vzdelávaní si zaslúžia zažiť aj najväčšiu zmenu nášho školstva k lepšiemu. Seniorom, ktorí na dlhé mesiace stratili kontakt so svojimi najbližšími. Ľuďom v kultúre a v službách, ktoré museli byť zatvorené. Všetkým tým, ktorí prepadli sitom pomoci.
Dôležitou vlastnosťou pre budúce obdobie je empatia a kľúčovým slovom, ktoré mandát vlády bude sprevádzať je obnova. Obnova Slovenska po pandémii a obnova dôvery občanov. Veľmi premiérovi, ministerkám, ministrom a všetkým občanom želám, aby zvládli svoje zodpovednosti a najbližšie tri roky viedli republiku tak, ako to od nich ústava vyžaduje a verejnosť očakáva.“
2./ Hlas: K prezidentke si prišli po dôveru tí istí ľudia, ktorí ju premrhali, Pravda, 1.4.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.