Hovorievalo sa „iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ“. Doba sa zmenila, no iniciatívni blbci zostali a dnes riadia náš štát. Alebo sa o to aspoň snažia metódou známou ako „pokus – omyl“. Štát chce najnovšie informácie o tom, koľko peňazí máme na účte, alebo aké úvery splácame, sprístupniť oveľa širšiemu počtu úradníkov. Okrem bankárov sa tak o našich výplatách dozvedia aj policajti, súdy, exekútori, či tajní. A to len preto, lebo chceme zabezpečiť v boji proti praniu špinavých peňazí ešte viac informácií o občanoch, ako od nás čaká Brusel.
Pod zámienkou zefektívnenia boja proti korupcii a praniu špinavých peňazí chce ministerstvo vnútra vytvoriť Centrálny register účtov (CRÚ). V zmysle predloženého návrhu by na tento účel mali banky poskytovať okrem čísla účtu IBAN, identifikačných údajov klientov aj informáciu o zostatku na účte. Rezort vnútra sa bráni tým, že požiadavka prišla z Bruselu, no to nie je to celkom tak. Európska únia požiadala štáty len aby vytvorili „centralizované automatizované mechanizmy umožňujúce identifikáciu držiteľov bankových a platobných účtov a bezpečnostných schránok“. Ide teda len o prehľad účtov. Slovensko sa snaží ísť nad rámec európskej smernice, ktorá informácie o zostatkoch vôbec nežiada.
Podľa Martina Hoštáka, tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) by slovenská legislatíva nemala byť prísnejšia ako tá bruselská.
„Pri CRÚ sa budú vyžadovať zostatky na účtoch, čo je požiadavka nad rámec EÚ legislatívy, a teda pomerne vážny prípad goldplatingu. Navyše s užitočnosťou informácie rovnajúcou sa nule, keďže tento údaj nebude nikdy aktuálny,“ podotýka Hošták. Tiež si kladie otázku, či vôbec štát disponuje spoľahlivými a kvalitnými analytickými kapacitami, ktoré budú vedieť zmysluplne uvedené informácie vyhodnotiť, ale osobne tomu neverí.
Kto získa prístup k vašim účtom?
– kriminálna polícia, finančná polícia a inšpekčná služba Policajného zboru
– orgány činné v trestnom konaní alebo súd
– Kriminálny úrad finančnej správy Slovenskej republiky
– SIS
– vojenské spravodajstvo
Koaličná SaS sa proti tomu rázne ohradila. „Ide to nad rámec európskej smernice a v žiadnom prípade nemôžeme súhlasiť s takýmto zásahom do slobody jednotlivca,“ uvádza SaS na Facebooku. Označuje to za zbytočnú nadprácu upozorňuje, že proti takému „goldplatingu“ sa vláda zaviazala aj v programovom vyhlásení. Goldplating je prax, keď sa štát pri preberaní európskych smerníc snaží ísť nad rámec nutného a chce byť pápežskejší ako pápež.
Tu sa hodí jeden citát slovenského básnika a prozaika Petra Gregora – „Politikom do pozornosti: Nemusíte nevyhnutne prejsť od slov k činom, budeme vďační, ak prejdete od drístov k slovám.“
Zdroje: