Norský institut veřejného zdraví (FHI) uvedl, že se může stát „relevantním“ pro očkování dětí, protože několik výrobců vakcín v současnosti testuje své vakcíny na mladých lidech.
„Infekce mezi dětmi a mladými lidmi se těmito novými variantami viru zvýšila. A pandemie ještě úplně neskončila, ani když byli očkováni všichni starší 18 let. Musíme tedy myslet i dopředu, zda to bude mít význam pro očkování dětí,“ řekl ředitel specialistů FHI Frode Forland celostátní televizi NRK.
„Nyní se vakcíny musí nejprve testovat mezi dětmi a mladými lidmi. A to se teď stane,“ dodal.
Margrethe Greve-Isdahlová, vedoucí lékařka FHI na oddělení kontroly infekcí a očkování, vysvětlila, že očkování dětí může být důležité ze dvou důvodů.
„Jeden je kvůli dětem s vyšším rizikem závažné nemoci COVID-19. Druhým důvodem je, že očkování může být nezbytné k vytvoření kolektivní imunity u celé populace,“ uvedla. „Abyste o tom mohli říci něco určitého, potřebujete lepší přehled o účinku vakcín na šíření infekce. Kromě toho bude hrát roli i proočkovanost u zbytku populace,“ řekla Greve-Isdahlová.
Dosud nebyla schválena žádná vakcína pro použití u dětí mladších 16 let. Vakcíny jsou v Norsku schváleny pouze pro osoby starší 18 let. Několik vakcinačních společností však v současnosti testuje své vakcíny na mladých lidech, aby zjistily, zda jsou bezpečné pro použití.
Společnost Pfizer plánuje požádat o schválení použití vakcíny v USA u osob starších 12 let, neboť její testy na věkové skupině 12-15 let údajně přinesly dobré výsledky. Podle společnosti by vakcína mohla být použita u dětí na podzim.
Moderna a AstraZeneca testují vakcíny i na dospívajících, zatímco Johnson & Johnson plánuje testovat svou jednodávkovou vakcínu i na dětech. AstraZenica je v současnosti pozastavena v Norsku a mnoha dalších zemích.
Greve-Isdahlová si troufla tvrdit, že na základě důkazů z vakcín proti jiným nemocem mohou děti dostat stejné vakcíny jako dospělí, ale v nižší dávce. Zdůraznila však potřebu dalších studií, které by objasnily vedlejší účinky.
Zástupce ředitele Norského ředitelství pro zdraví Espen Nakstad řekl deníku Dagbladet, že vakcíny u dětí budou použity nejdříve na podzim.
Před masovým očkováním budou muset očkovací látky získat souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky, než Norská agentura pro léčivé přípravky schválí použití očkovacích látek u dětí.
Norsko je s téměř 98 000 případy COVID-19 a 670 úmrtími jedním z nejméně postižených států v Evropě. V zemi však po celé měsíce docházelo k četným omezením a částečným uzavírkám.