Vědci z DARPA v Pentagonu vytvořili první mikročip na světě, který se vkládá pod kůži a který dokáže detekovat infekci COVID-19 a odstranit virus z lidského těla.
Přísně tajný projekt využívá revoluční filtr, který dokáže odstranit virus z krevního oběhu člověka, když je připojen k přístroji na dialýzu.
Tým Agentury pro obranné pokročilé výzkumné projekty (DARPA) tvrdí, že už léta tajně pracuje na „prevenci a ukončení pandemií“.
Jeden z jejich nedávných vynálezů, o kterém informovali v pořadu 60 minut, byl mikročip, který detekuje infekci COVID u jedince dříve, než se může stát ohniskem nákazy.
To jistě vyvolá obavy z toho, že vládní agentura bude chtít implantovat mikročipy do svých občanů.
Úředníci, kteří hovořili s týmem v pořadu 60 minut, řekli, že Pentagon nesleduje každý váš krok.
Podrobnější vysvětlení nebylo podáno.
Plukovník ve výslužbě Matt Hepburn, armádní lékař pro infekční choroby, který vedl DARPA v reakci na pandemii, ukázal týmu v pořadu 60 minut gel podobný tkáni, upravený tak, aby nepřetržitě testoval vaši krev.
„Dáte si to pod kůži a to vám řekne, že uvnitř těla probíhají chemické reakce, a ten signál znamená, že zítra budete mít příznaky,“ vysvětlil.
Řekl, že je inspiroval boj o zastavení šíření viru na palubě USS Theodore Roosevelt, kde bylo 1 271 členů posádky pozitivně testováno na koronavirus.
„Je to jako kontrolka ‘zkontrolujte motor‘,“ řekl Hepburn.
„Námořníci by dostali signál, pak by si sami provedli odběr krve a na místě by se otestovali.
„Tuhle informaci můžeme mít za tři až pět minut.
„Když ten čas zkracujete, když diagnostikujete a léčíte, uděláte to, že zastavíte infekci v jejím průběhu.“
Vojáci budou k novému vynálezu pravděpodobně značně skeptičtí.
V únoru list The New York Times napsal, že třetina vojáků si odmítla vzít vakcínu a vyjádřila obavy, že vakcína obsahuje mikročip určený ke sledování příjemců, že trvale vyřadí imunitní systém organismu nebo že jde o nějakou formu vládní kontroly.
Dalším vynálezem Hepburnova týmu je filtr, který se umístí na dialyzační přístroj a odstraní virus z krve.
Experimentální čtyřdenní léčbu podstoupil „pacient 16“, manželka vojáka, která byla na JIP s orgánovým selháním a septickým šokem.
„Projdete jím, virus se odstraní a krev se vrátí zpátky,“ řekl Hepburn.
Pacient číslo 16 se během několika dní zcela uzdravil.
Úřad FDA povolil použití filtru pro naléhavé případy a byl použit k léčbě téměř 300 kriticky nemocných pacientů.
Další agentura Pentagonu, Joint Pathology Institute, studuje vzorky tkání vojáků a námořníků infikovaných patogeny po celém světě.
Ve svých laboratořích mají tkáně od pacientů nakažených španělskou chřipkou před 100 lety a v roce 2005 se týmu z nemocnice Mount Sinai a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) podařilo virus znovu vytvořit.
Našli také přeživší a vyrobili protilátky proti smrtícímu viru.
Člen týmu, doktor James Crowe, našel způsob, jak najít protilátky v lahvičce s krví v rekordním čase – zkrátil časový rámec z obvyklých šesti až 24 měsíců na 78 dní.
Technologie, kterou vyvinul, pomohla vytvořit protilátky proti COVID-19.
V současné době pracují na způsobech, jak urychlit vlastní růst protilátek – tento proces v současnosti trvá tři týdny při 7 500 dávkách.
„Začali bychom od krevního vzorku přeživšího a s tím vším bychom skončili a do 60 dnů bychom vám dali injekci s lékem,“ řekl.
Další vědec, doktor Kayvon Modjarrad, se v současné době snaží vytvořit vakcínu proti všem koronavirům.
„Tohle není sci-fi, tohle je vědecký fakt,“ řekl.
„Máme nástroje, máme technologii, abychom to mohli udělat hned teď.“
Řekl, že cílem je být schopen naočkovat lidi proti smrtícím virům, které ani nebyly identifikovány.