Rumunská lékařka tvrdí, že léčí „100 procent“ pacientů s COVIDem
Flavia Groșanová se rozhodla neuplatňovat oficiální protokoly pro léčbu pacientů s COVID-19 ve všech stádiích nemoci, místo toho k nemoci přistupovala jako k „atypickému zápalu plic“.
Pneumoložka byla ze strany Bihor Medical College v Rumunsku zbavena podezření ze „zanedbání povinné péče“ poté, co byla předvolána, aby předložila svou osobní metodu léčby pacientů s COVID-19, která jí podle jejího tvrzení již umožnila vyléčit až 1000 pacientů.
Flavia Groșanová z Oradey u maďarských hranic se v rumunských médiích vyjádřila k rozhodnutí neuplatňovat oficiální protokoly pro léčbu pacientů COVID-19 ve všech stádiích nemoci, místo toho k nemoci přistupuje jako k „atypickému zápalu plic“. Dokonce zašla tak daleko, že prohlásila, že v nemocnicích dochází k obrovským chybám při nadměrné kyslíkové terapii a v nejhorších případech i při intubaci, která podle ní ve skutečnosti „zabíjí“ nemocné. Příliš mnoho kyslíku na příliš dlouhou dobu může podle ní vést k mozkovému edému, který může následně způsobit smrt. Intubace je podle ní ještě nebezpečnější.
Její možností na základě dvacetiletých zkušeností je podávat méně kyslíku, aby nepřekračovala pacientovy potřeby, a také dává antibiotika a několik dalších levných léků, což je v mnoha zemích v rozporu s doporučeními. Tato možnost jí podle jejích slov umožnila vyléčit „100 procent“ z asi 1000 pacientů, kteří jí prošli rukama, přičemž jen nepatrná hrstka z nich možná později bez jejího vědomí putovala do nemocnice.
„Mým cílem od začátku pandemie bylo, aby se žádný pacient nedostal na kyslíkovou masku, ani aby nebyl intubován. A nestalo se to,“ řekla čtenému deníku National. „Používám své klasické, levné léky, mezi které patří také klaritromycin, antibiotikum, které patří do skupiny makrolidových antibiotik. Je to jediné antibiotikum s virovým tropismem (vlastnost, která se nachází v určitých orgánech).“
„Ve třídě makrolidů jsou jen tři antibiotika, erythromycin, který každý zná, azithromycin a klarithromycin. Nemám ráda azithromycin, protože je to slabší kopie klarithromycinu. Pracovala jsem na velmi zajímavých klinických studiích o pneumonii a tam jsem se dozvěděla o virovém tropismu klaritromycinu a také o protizánětlivé roli klaritromycinu, který žádné antibiotikum nemá. S tímto antibiotikem pracuji u virových a atypických pneumonií již 10 let. Když vypukla pandemie, šla jsem na etiologickou léčbu, na klarithromycin. Kromě tohoto antibiotika samozřejmě existuje i několik adjuvantních léčeb, protože to samo nezvládne. Je to léčebný plán, který je můj vlastní.“
Její senzační prohlášení vedla některé pacienty s nedostatkem kyslíku v důsledku infekce COVID-19 k odmítnutí léčby v nemocnici. Což je možná jeden z důvodů, proč byla požádána, aby předstoupila před lékařskou komisi, která měla pravomoc ji potrestat.
Ani to však nevedlo k oficiálnímu odsouzení její léčby; Bihor Medical College naopak médiím sdělila, že slyšení doktorky Flavie Groșanové nebylo „vyšetřováním“, ale pouze „diskusí“ o jejích prohlášeních.
Carmen Pantișová, předsedkyně Lékařské fakulty, po schůzce uvedla, že Groșanová vyjádřila „lásku“ ke svým pacientům, a upřesnila, že z její strany neexistují „žádné prvky nedůvěry“, pokud jde o lékařskou činnost v nemocnici.
Etická komise se podle oficiálního prohlášení rozhodla ji nepotrestat, protože zacházení uplatňované Groșanovou „má svou úlohu a své místo“. Pantișová dodala, že „obrovská vlna sympatií“, která nezávisle smýšlející lékařku obklopuje, sehrála svou roli v tom, co se stalo: potvrzuje, že léčba lékařkou je dobrá“.
Flavia Groșanová přišla na slyšení v doprovodu právníka a setkala se s davem jásajících příznivců všech věkových kategorií a velkým počtem novinářů. Dostala květiny a tleskalo se jí; tisk komentoval, že jí etická komise nemocnice, jíž svou léčbu předložila, dala „za pravdu“.
Groșanová, která je v současné době zaměstnána v soukromé nemocnici, do záznamu uvedla, že považuje oficiální, povinný protokol COVID-19 za „extrémně obtížný“ – zahrnuje čekání, až pacienti nakažení SARS-CoV-2 projeví nebezpečné příznaky, jako je dušnost a nedostatek kyslíku, a zatím jim dává pouze paracetamol.
Groșanová vysvětlila, že se odvolala na své osobní zkušenosti s mnoha pacienty z předchozích let: „Našla jsem levnou variantu léků z názvosloví ministerstva zdravotnictví. Je to levná a neuvěřitelně krásná kombinace. Mám 20 let zkušeností v pneumologii,“ řekla.
Tento tradiční přístup, kdy lékaři používají analogické uvažování a důvěřují svým vlastním znalostem léků a individuálním reakcím na léčbu, jí umožnil vyléčit všech téměř tisíc pacientů, kterým poskytla „krásnou“ léčbu, ať už byli v jakémkoli stádiu nemoci, jak tvrdila.
Místo aby Groșanová podávala masivní dávky kyslíku, když hladina saturace pacienta dosáhne nebezpečně nízkých hodnot, vyhýbá se „předávkování“, jako jsou ta, která používají nemocnice a která mohou vést k edému v mozku.
„Když je jejich saturace nad 80 procenty, dávám svým pacientům jen velmi malé dávky kyslíku, řádově 2-3 litry za minutu, v podobě krátkých denních dávek, maximálně 4 až 5 hodin. Je důležité vědět, že příliš mnoho kyslíku brzdí mozek, protože obecně je to mozek, který ovládá naše tělo, ne stroj. V tomto bodě naprosto nesouhlasím se současným protokolem COVID: vysoké dávky kyslíku, které předepisuje, řádově 20 litrů, vedou k acidóze, která způsobuje mozkový edém u pacientů … což vede samozřejmě k jejich smrti,“ vysvětlila.
Varovala také před podáváním přípravku Kaletra (lék proti HIV, lopinavir) a kodeinu, které jsou v Rumunsku zřejmě předepisovány pacientům s COVID-19. Mohou jen zhoršit příznaky, řekla.
„Naštěstí se našlo pár sester – těch, které považuji za skutečné hrdinky – které pacienty pozorovaly a varovaly je, aby Kaletru nespolkli a léky zahodili. Doktoři, kteří je pak přišli zkontrolovat, žasli, že nemají průjem a že se cítí dobře. Důvodem bylo, že neužívali léky předepsané protokolem. Takto tito pečovatelé skutečně zachraňovali životy svých pacientů.‘“
„Když se používá kodein, protože blokuje kašel, pacient nemůže vykašlávat sekrety, které se tvoří v plicích, a právě tyto sekrety je dusí – nikoli krevní sraženiny, ale hromadění sekretů,“ vysvětlila. „V tomto okamžiku se pacienti podle očekávání dostanou do stavu paniky, protože už nemohou dýchat, a tak jim jsou podány léky proti bolesti a nasazen ventilátor – od toho okamžiku je k jejich záchraně jen boží milosrdenství!“
Flavia Groșanová se stala v Rumunsku velmi populární osobností, a i když novináři vůči ní obvykle používají nepřátelský tón, její vzkaz je slyšet.
V nedávném rozhovoru vysvětlila, že vyléčila pět členů jedné rodiny ve věku 37 až 97 let, což jim všem umožnilo společně oslavit Vánoce, plně uzdravení.
V rozhovoru přeloženém Visegrádským listem vyjádřila politování nad tím, že ti, kteří onemocní, se začnou velmi bát a chtějí jít do nemocnice, „přestože mohou zůstat doma a léčit se užíváním léků“
Sama nabízí on-line konzultace, a když má podezření, že je přítomna „atypická pneumonie“ spojená s COVID-19, okamžitě předepíše klaritromycin, i když má pacient nízkou nebo žádnou teplotu. I nadále používala svůj nedoporučený protokol, přestože ji kolega nahlásil úřadům za nedodržování pravidel.
Groșanová je téměř jednohlasně odmítnuta kolegy pneumology, ale podařilo se jí přesvědčit lékařskou hierarchii Rumunska, že její tvrzení by neměla být odmítána bez rozmyslu.
Carmen Pantișová z Bihor Medical College dala jasně najevo, že Groșanová může pokračovat v práci tak jako dosud: „Lékařka bude pokračovat v léčbě svých pacientů přesně tak, jak to dělala doposud. Všechny závažné případy budou předány do nemocnice, kde jsou složitější testy a podpůrná léčba,“ konstatovala.
Pokud jsou však její tvrzení správná, není to při dodržování jejích terapeutických doporučení zapotřebí.