Po podaní očkovacej látky Vaxzevria britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca bolo vo Veľkej Británii postihnutých formou krvnej zrazeniny celkovo 168 ľudí, z ktorých 32 zomrelo. Vo štvrtok 22. apríla Britská regulačná agentúra (MHRA) predstavila aktualizovaný prehľad počtu prípadov zrazenín od začiatku očkovania do 14. apríla. Počas tejto doby dostalo prvú dávku vakcíny Vaxzevria 21,2 milióna ľudí. Čísla ukazujú, že počet úmrtí sa od predloženia predchádzajúceho prehľadu (5. apríla) zvýšil o desať. Okrem toho bolo odvtedy zaregistrovaných ďalších 68 prípadov trombózy. „Na základe tohto prehľadu rada naďalej tvrdí, že výhody vakcíny prevažujú nad rizikami u väčšinovej populácie,“ uviedla MHRA.
Priemerný vek 77 ľudí, ktorí po očkovaní utrpeli krvnú zrazeninu v mozgu, je 47 rokov. Vo zvyšných 91 prípadoch, pri ktorých boli zrazeniny spojené s nízkou hladinou krvných doštičiek je priemerný vek 55 rokov. Medzi 168 postihnutými ľuďmi je 93 žien a 75 mužov. Pre objektívnosť treba povedať, že podľa správ z USA bol zaznamenaný podobný počet problematických prípadov so zrážanlivosťou krvi aj po očkovaní vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna. O tých sa však v médiách príliš nehovorí a ani štáty nijako pre to nemenili očkovacie stratégie.
Britská regulačná agentúra MHRA uviedla, že pri vakcíne Pfizer/BioNTech registruje v Spojenom kráľovstve dokonca viac prípadov krvných zrazenín ako pri AstraZenece.
ÚMRTIA AJ V ČESKEJ REPUBLIKE
V Česku Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zaznamenal podľa posledných informácií doteraz 39 prípadov úmrtí, ktoré nastali po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Informácie o nich ŠÚKL odoslal na posúdenie do európskej databázy nežiaducich účinkov. Úrad doteraz zaregistroval aj 3 091 podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Hlásenie o úmrtiach sú podľa ŠÚKL v ČR dôkladne skúmané a následne ich posudzuje aj výbor Európskej agentúry pre lieky (EMA), v ktorom má ČR svojich zástupcov. Úrad upozorňuje, že rovnako ako u ostatných hlásení, aj v týchto prípadoch ide len o podozrenia, keďže časová súvislosť rozhodne nemusí znamenať príčinnú súvislosť. Keby výbor EMA dospel k záveru, že medzi očkovacou látkou a reakciou existuje príčinná súvislosť, potom môžu napríklad zmeniť jej registráciu.
Podľa doterajších správ EMA k vakcínam firiem Pfizer / BioNTech a Moderna prevažujú ich prínosy nad rizikami. Väčšina úmrtí bola vysvetlená zhoršením už existujúcich chorôb. V prípade očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca EMA uviedla, že jej vzácnym vedľajším účinkom je výskyt krvných zrazenín, no napriek tomu aj jej prínos prevyšuje možné riziká. V Českej republike sa momentálne očkuje tromi vakcínami, a to od firiem Pfizer / BioNTech, Moderna a AstraZeneca a ku dňu, ku ktorému sú aj aktuálna čísla (13.4.2021), dostalo v Česku obe dávky zhruba 768 000 ľudí, kým jednu dávku malo za sebou približne 1,4 milióna ľudí.
SLOVENSKO
Po očkovaní sa na Slovensku preverovalo 69 úmrtí, u dvoch ľudí bol možný súvis. „Teraz prešetrujeme tri prípady, ku ktorým by som sa nerád vyjadroval. Minulý týždeň tam boli vykonané pitvy, závery budeme riešiť tento alebo budúci týždeň,“ povedal patológ Michal Palkovič.
Zdroje: