Platforma The Intercept na zveřejňování dokumentů brita Glenna Greenwalda, včera přinesla nové informace z archivu Edwarda Snowdena. Únik dokumentů ukazuje, že britská tajná služba GCHQ a americká NSA, cíleně špehovaly výrobce antivirových programů. V hledáčku byl zejména ruský výrobce antivirových programů Kaspersky. Vedle toho, byly na seznamu tajných služeb také společnosti jako Avast, AVG, Eset, F-Secure a německý výrobce Avira.
Aby získaly interní informace o antivirových programech rozšířených na internetu, tak podle nových dokumentů Edwarda Snowdena, tajné služby NSA a GCHQ cíleně špehovaly zaměstnance a programátory takového softwaru.
Tajné služby operují pod krycím názvem ,,Camberdada“ na hranici legality. Ve velkém stylu totiž shromažďují údaje, aby zjistily, jaký druh škodlivého softwaru antivirové programy neodhalí. Cílem bylo a stále je, tento typ škodlivého softwaru nasadit pro vlastní špehovací aktivity do počítačů cílových osob, které nemají účinnou pomoc před útoky tajných služeb.
Ruský výrobce antivirových programů Kaspersky je v novém dokumentu E. Snowdena zmiňovaný nejčastěji. To potvrzuje podezření, že za nedávnými útoky na moskevskou společnost, zaútočily západní tajné služby (zde: Angriffe). Firma Kaspersky, která dodává své produkty více než 400 milionům lidí tuší, že útoky mají politické pozadí.
Na útok byl nasazen trojský kůň s názvem Duqu 2.0, který měl před tím za cíl také íránský jaderný program. Technická struktura Duqu 2.0 podle platformy The Intercept podporuje podezření, že za útoky stojí západní služby.