• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kdo nese odpovědnost za vzestup teroristů v Iráku, Afghánistánu a Sýrii?

    29-4-2021 Svobodné Noviny 193 1024 slov zprávy
     

    Skutečnost, že Spojené státy využívají teroristické organizace jako žoldáky k prosazování svých národních zájmů po celém světě, není dlouho žádným tajemstvím.


    Zpočátku USA prostřednictvím svých zpravodajských služeb využívaly bojovníky al-Káidy, aby čelily Sovětskému svazu v Afghánistánu, destabilizovaly region a svrhly legitimní vlády. Když pak tyto plány selhaly, Spojené státy přiložily ruku k dílu činnosti jiné teroristické skupiny Islámský stát jako záminku pro přímou vojenskou intervenci v blízkovýchodních zemích.


    Washington využil své „války proti terorismu“ k uchvácení přírodních zdrojů a bohatství jiných národů. A to bylo obzvlášť patrné po amerických intervencích v Libyi v roce 2011 a poté v Sýrii a po krocích Washingtonu v Afghánistánu a celém blízkovýchodním regionu.


    Již dříve bylo oznámeno, že podle bývalého plukovníka syrských ozbrojených sil Sultána Aid Abdullaha Souda, zadrženého za dezerci, „existuje přímé spojení“ mezi ozbrojenci v Idlibu a Spojenými státy.








    Podle zpráv francouzských médií bylo po zvláštní bezpečnostní operaci v Sýrii tamními úřady zablokováno šest bojovníků Islámského státu, z nichž tři se v televizi As-Surya přiznali k provedení různých teroristických operací, z nichž mnohé byly provedeny v koordinaci s americkými okupačními silami rozmístěnými v oblasti At-Tanf na syrsko-jordánské hranici. Teroristé prý dostali od americké armády v oblasti Al-Tanf instrukce k útoku na pozice Syrské arabské armády, zejména v oblastech letiště Tadmor, dálnice T-4 a ropných polí. Přiznali se k napojení na teroristické skupiny podporované americkými okupačními silami, kterým Washington poskytl osobní zbraně a jídlo a zaplatil 100 až 1000 dolarů podle hodnosti teroristů.


    A nyní list The Washington Post přináší nové důkazy o přímém napojení Washingtonu na mezinárodní terorismus v souvislosti s dalším vůdcem teroristické organizace Islámský stát, Amirem Mohammedem Sayyidem Abdel-Rahmanem al-Maulem, který býval informátorem americké armády. Amir Mohammed Sayyid Abdel-Rahman al-Maul, známý také jako Abu Ibrahim al-Hashemi al-Qurashi, se stal vůdcem Islámského státu v říjnu 2019 krátce poté, co předchozí šéf organizace Abu Bakr al-Baghdadi zemřel při výbuchu sebevražedného pásu během zvláštní operace USA v Sýrii. USA v současnosti po al-Maulovi pátrají (nebo předstírají, že pátrají?), a za informace o něm vyhlašují odměnu až 10 milionů dolarů. Anglicky psaný deník The Syria Times v září 2020 napsal, že americké zpravodajské služby příležitostně fyzicky likvidují některé vůdce teroristických skupin, pro které nemají využití, místo aby z nich udělaly vězně.


    Podle listu The Washington Post je al-Maul typickým americkým zpravodajským prostředníkem – „vězeňským práskačem, který americkým silám nabídl mnoho neocenitelných detailů, jež jim pomohly bojovat proti teroristické organizaci, v jejímž čele dnes stojí.“ Terorista podle informací zveřejněných Centrem pro boj proti terorismu na americké vojenské akademii ve West Pointu pomáhal Američanům sestavovat nákresy podezřelých teroristů a jmenoval místa schůzek a restaurace, kde jeho společníci z Islámského státu večeřeli. Byl to on, kdo poukázal na úkryt Mohammeda Mumu, vůdce teroristické organizace al-Káida, kterého Američané brzy poté zabili, místo aby ho zadrželi živého, zřejmě proto, aby se nestal veřejným svědkem spojení USA s touto teroristickou organizací.


    Pokud jde o samotného al-Maula, byl koncem roku 2007 zadržen v Iráku a umístěn do tábora, kde byl tucetkrát vyslýchán americkými vojáky. Poslední záznamy jeho výslechů jsou z června 2008. Brzy se však ocitl na svobodě a dokonce se stal vůdcem Islámského státu!


    O vazbách USA na teroristy z Islámského státu dnes svědčí mnohé. Například Kamal al-Hasnawi, jeden z hlavních vůdců organizace milicí al-Hašd al-Šaabí v Iráku, uvedl, že jedním z důvodů trvající americké přítomnosti v irácko-jordánsko-syrském pohraničním trojúhelníku je podpora zbývajících členů Islámského státu v Iráku. V rozhovoru pro londýnský deník Al-Arabi Al-Jadeed v dubnu 2020 Kamal Al-Hasnawi poznamenal, že po stažení některých koaličních sil z některých oblastí v Iráku začaly jednotky Islámského státu úžeji koordinovat činnost s americkou stranou. Podle al-Hasnawiho to Američané dělají proto, aby tvrdili, že bezpečnostní situace se zhoršila poté, co koalice přestala spolupracovat s iráckou vládou (dokumenty týkající se této otázky jsou v rukou al-Hašd aš-Šabího brigád irácké lidové milice). Podle slov iráckého velitele je „smyslem pokračující přítomnosti amerických jednotek v oblasti al-Tanf uvnitř syrsko-irácko-jordánského hraničního trojúhelníku podpora zbývajících buněk teroristů Islámského státu“. Samotné koaliční síly USA vycvičily, vybavily a rozmístily teroristy Islámského státu v různých iráckých městech a otevřely dveře členům islámského státu, aby mohli vstoupit a odejít. Fotografie a videonahrávky potvrzující tuto záležitost byly předány irácké vládě.


    V roce 2012 sdělil Jake Sullivan, poradce nového amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti, v e-mailu Hillary Clintonové, když byl poradcem pro otázky národní bezpečnosti tehdejšího viceprezidenta Joea Bidena, že teroristická organizace al-Káida jedná v Sýrii v zájmu USA: „Viz Dodatek – AQ [al-Káida] je na naší straně v Sýrii. Jinak se události vyvíjejí podle očekávání,“ napsal a pochválil teroristické skupiny za dobytí nových oblastí v Syrské arabské republice. Tento dokument byl odtajněn v důsledku velkého úniku dat mezinárodní neziskovou organizací Wikileaks v roce 2015.


    Vzhledem k pečlivému přístupu Washingtonu k jeho vazbám na Islámský stát a další teroristické skupiny není překvapivé, že 31. srpna 2020 Spojené státy vetovaly návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN o stíhání teroristů, který připravila Indonésie. Tento krok Washingtonu dále potvrzuje fakt tohoto kriminálního spojení mezi USA a teroristy. Zejména všichni ostatní členové Rady bezpečnosti OSN pak hlasovali pro tento dokument, v němž Indonésie navrhla, aby všechny státy „vyšetřovaly podezřelé osoby, o nichž mají důvodné podezření, že jsou teroristé, včetně podezřelých FTF a jejich doprovodných rodinných příslušníků“.


    I přes tyto kroky by však Washington neměl pochybovat o tom, že nevyhnutelně přijde mezinárodní vyšetřování zločinného spolčení Spojených států s teroristy, stejně jako mezinárodní trest ve vztahu k jednotlivým provinilým příslušníkům současné americké vojenské a politické elity.









    Reklama

    loading...









    Loading...




    Reklama







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑