Levicoví zdravotničtí experti naléhají na Americký národní institut veřejného zdraví (CDC), aby i po skončení pandemie COVID-19 zavedl celostátní tzrvalé nošení roušek.
Navzdory tomu, že se mnohé části USA začínají znovu otevírat, mnozí levičáci odolávají pokusům vrátit se k normálu.
„Viděli jsme výhody roušek, které se objevují,“ řekla doktorka Nicole Alexanderová-Scottová pro The Providence Journal.
„Takže může nastat nová forma normálnosti, kdy roušky nemusí nutně zmizet.“
Její smýšlení zopakoval Dr. Leonard A. Mermel, lékařský ředitel epidemiologie a kontroly infekcí v nemocnici Rhode Island, který řekl, že nutit lidi stále nosit roušky stojí za to, aby se zabránilo šíření jiných virů kromě COVID-19.
„V rámci systému Lifespan se setkáváme s mnohem menším počtem všech respiračních virů, než jsme zvyklí vídat v tomto okamžiku v kalendářním roce… Je to tedy působivé: preventivní strategie COVID mají vliv na jiné respirační viry, což je logické: šíří se podobným způsobem,“ řekl Mermel.
„Nepřekvapilo by mě, kdyby se to stalo doporučením CDC,“ řekl. „Je to dost nízká cena za snahu snížit riziko pro sebe a zvláště blízké osoby, které mohou být zvláště ohroženy tímto druhem infekcí způsobujících újmu,“ dodal.
Jiní odborníci tvrdili, že dopad virů bude v dlouhodobém horizontu závažnější pouze tehdy, pokud se zabrání tomu, aby byl lidský imunitní systém testován novými infekcemi, které poškodí kolektivní imunitu.
Lékařští profesionálové se stále pokoušejí o to, aby se povinné roušky staly součástí „nového normálu“, přestože doktor Anthony Fauci uznal, že by bylo „selským rozumem“, kdyby CDC začala uvolňovat opatření.
„Tedy, pokud jste očkovaný člověk, který nosí venku roušku, myslím, že riziko je samozřejmě nepatrné,“ řekl Fauci pro ABC Týden.
„Je zřejmé, že riziko je opravdu velmi nízké, zejména pokud jste očkováni,“ dodal.
Počátkem měsíce vědci odhalili důkazy, že obličejové roušky jsou protkány toxickými chemikáliemi, které způsobují bezpočet zdravotních problémů.
„Předběžné testy odhalily stopy nejrůznějších sloučenin, které jsou ze zdravotních i ekologických důvodů silně omezovány. Patří sem formaldehyd, chemická látka, o níž je známo, že způsobuje slzení očí, pálení v očích, v nose a v krku, kašel, sípání a nevolnost,“ uvedl Daily Mail.
Podle profesora Michaela Braungarta, ředitele Hamburského ekologického institutu, nás obličejové roušky prodávané veřejnosti vystavují „chemickému koktejlu před nosem a ústy, který nebyl nikdy testován ani na toxicitu, ani na žádné dlouhodobé účinky na zdraví“.
„To, co dýcháme ústy a nosem, je vlastně nebezpečný odpad,“ řekl Braungart.
Doktor Dieter Sedlak, výkonný ředitel a spoluzakladatel Modern Testing Services v Augsburgu, také zjistil, že roušky obsahují nebezpečné fluorouhlovodíky, které „jsou toxické pro lidské zdraví a vědci nedávno vyzvali k jejich zákazu pro jiné než podstatné použití“.
Nová studie Massachusettského technologického institutu mezitím zjistila, že pravidla sociálního distancování v délce 6 metrů mají „malý přínos“ a že lidé, kteří jsou od nich vzdáleni až 60 stop (cca 18 metrů), čelí stejným rizikům.
„Vzdálenost vám tolik nepomáhá a také vám dává falešný pocit bezpečí, protože při šesti stopách jste v bezpečí stejně jako při šedesáti stopách, když jste uvnitř,“ řekl CNBC profesor inženýrství z MIT Martin Bazant.
(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)