• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Očkovanie ako spúšťač iného ochorenia?

    30-4-2021 Zem & Vek 69 678 slov zprávy
     

    Izraelskí vedci z lekárskeho centra Sourasky v Tel Avive a Carmel v Haife zverejnili tento mesiac novú štúdiu, v ktorej zistili, že u niektorých ľudí sa môže po očkovaní proti koronavírusu zvyšovať riziko vzniku pásového oparu. „V tejto chvíli nemôžeme s istotou tvrdiť, že príčinou je očkovacia látka, môžeme len povedať, že u niektorých pacientov je spúšťačom,“ prezradila spravodajskému webu Jerusalem Post vedúca pracovníčka oddelenia reumatológie doktorka Victoria Furerová.

    Pásový opar sa vyznačuje červenou vyrážkou, ktorá sa vytvorí na koži a postihnutého svrbí. Keď sa k ochoreniu pridajú komplikácie, môže ochorenie vážne poškodiť nervy a spôsobovať bolesti, vrátane dlhodobého pálenia na koži a to aj po odznení choroby. Štúdie sa zúčastnilo 491 pacientov s reumatoidnou artritídou, čo je autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým šľachy a kĺby, a 99 kontrolovaných pacientov v nemocnici. Zo spomínaných 491 pacientov sa pásový opar objavil u šiestich. Päť dostalo infekciu po prvej dávke vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti Pfizer / BioNTech, zvyšný jeden človek po druhej dávke očkovania. Furerová uviedla, že päť z týchto šiestich pacientov boli ľudia vo veku od 36 do 61 rokov, zápasili s miernou formou autoimunitného ochorenia a užívali k tomu málo liekov, ak vôbec nejaké. To podľa doktorky znamená, že u nich malo byť riziko výskytu pásového oparu malé.

    „Práve preto sme o tom informovali,“ vysvetlila Furerová.

    Pásový opar síce môže vzniknúť u všetkých vekových kategórií, častejšie sa ale objavuje u ľudí starších ako 50 rokov. Článok vedci pôvodne publikovali v odbornom časopise Reumatológia 12. apríla a Furerová prezradila, že od tej doby jej chodia početné e-maily od pacientov z celého sveta, ktorým sa po očkovaní taktiež urobil pásový opar. „Zdá sa, že tu môže byť nejaká súvislosť, pre ktorú sa táto infekcia vytvára,“ dodala doktorka. Vedci však v štúdii nedokázali preukázať jednoznačnú spojitosť medzi vznikom pásového oparu a vakcínou. Čísla totiž boli príliš malé a do výskumu sa nezapojili pacienti bez reumatoidnej artritídy. Podľa doktorky by tak na dôslednejšie preukázanie príčiny a následku boli potrebné ďalšie výskumy, vrátane rozsiahlej epidemiologickej štúdie.

    Odborník na infekčné ochorenia na Vanderbiltovej univerzite v Nashville doktor William Schaffner pre agentúru AP povedal, že v USA zatiaľ žiadne správy o vedľajších účinkoch vakcín nepreukázali vyššie riziko výskytu pásového oparu u ľudí, ktorí sa nechali zaočkovať vakcínou proti COVID-19. U starších ľudí a tých, ktorí majú oslabenú imunitu, je podľa neho riziko vzniku pásového oparu všeobecne vyššie.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

    Zdroj: Herpes infection possibly linked to COVID-19 vaccine, study says, New York Post, 20.4.2021

    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑