Izraelskí vedci z lekárskeho centra Sourasky v Tel Avive a Carmel v Haife zverejnili tento mesiac novú štúdiu, v ktorej zistili, že u niektorých ľudí sa môže po očkovaní proti koronavírusu zvyšovať riziko vzniku pásového oparu. „V tejto chvíli nemôžeme s istotou tvrdiť, že príčinou je očkovacia látka, môžeme len povedať, že u niektorých pacientov je spúšťačom,“ prezradila spravodajskému webu Jerusalem Post vedúca pracovníčka oddelenia reumatológie doktorka Victoria Furerová.
Pásový opar sa vyznačuje červenou vyrážkou, ktorá sa vytvorí na koži a postihnutého svrbí. Keď sa k ochoreniu pridajú komplikácie, môže ochorenie vážne poškodiť nervy a spôsobovať bolesti, vrátane dlhodobého pálenia na koži a to aj po odznení choroby. Štúdie sa zúčastnilo 491 pacientov s reumatoidnou artritídou, čo je autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým šľachy a kĺby, a 99 kontrolovaných pacientov v nemocnici. Zo spomínaných 491 pacientov sa pásový opar objavil u šiestich. Päť dostalo infekciu po prvej dávke vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti Pfizer / BioNTech, zvyšný jeden človek po druhej dávke očkovania. Furerová uviedla, že päť z týchto šiestich pacientov boli ľudia vo veku od 36 do 61 rokov, zápasili s miernou formou autoimunitného ochorenia a užívali k tomu málo liekov, ak vôbec nejaké. To podľa doktorky znamená, že u nich malo byť riziko výskytu pásového oparu malé.
„Práve preto sme o tom informovali,“ vysvetlila Furerová.
Pásový opar síce môže vzniknúť u všetkých vekových kategórií, častejšie sa ale objavuje u ľudí starších ako 50 rokov. Článok vedci pôvodne publikovali v odbornom časopise Reumatológia 12. apríla a Furerová prezradila, že od tej doby jej chodia početné e-maily od pacientov z celého sveta, ktorým sa po očkovaní taktiež urobil pásový opar. „Zdá sa, že tu môže byť nejaká súvislosť, pre ktorú sa táto infekcia vytvára,“ dodala doktorka. Vedci však v štúdii nedokázali preukázať jednoznačnú spojitosť medzi vznikom pásového oparu a vakcínou. Čísla totiž boli príliš malé a do výskumu sa nezapojili pacienti bez reumatoidnej artritídy. Podľa doktorky by tak na dôslednejšie preukázanie príčiny a následku boli potrebné ďalšie výskumy, vrátane rozsiahlej epidemiologickej štúdie.
Odborník na infekčné ochorenia na Vanderbiltovej univerzite v Nashville doktor William Schaffner pre agentúru AP povedal, že v USA zatiaľ žiadne správy o vedľajších účinkoch vakcín nepreukázali vyššie riziko výskytu pásového oparu u ľudí, ktorí sa nechali zaočkovať vakcínou proti COVID-19. U starších ľudí a tých, ktorí majú oslabenú imunitu, je podľa neho riziko vzniku pásového oparu všeobecne vyššie.
Zdroj: Herpes infection possibly linked to COVID-19 vaccine, study says, New York Post, 20.4.2021
UPOZORNENIE