• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Desať najdôležitejších spôsobov manipulácie s verejnosťou podľa Noama Chomského

    1-5-2021 Zem & Vek 71 1047 slov zprávy
     

    Stratégia odvádzania pozornosti

    Základným elementom sociálnej kontroly je stratégia rozptyľovania verejnej pozornosti od dôležitých otázok a zmien riadených našimi politickými a ekonomickými elitami za použitia techník zaplavujúce verejnosť nepretržitým odvádzaním pozornosti a bezvýznamnými informáciami.

    Stratégia rozptyľovania pozornosti je tiež podstatná na odstránenie verejného záujmu o základné vedomosti vedy, ekonómie, psychológie, neurobiológie a kybernetiky, ale tiež ufológie. Táto technika tiež presmerováva pozornosť verejnosti od našich skutočných sociálnych problémov s dôrazom na záležitosti, ktoré nemajú žiadnu reálnu dôležitosť. Touto ideou je udržiavať verejnosť stále zamestnanou a neposkytnúť žiadny čas premýšľať o najdôležitejších princípoch a o jadre faktu skrývajúcim sa za našimi sociálnymi problémami.

    Vytvorenie problému nasledované ponukou na riešenie

    Táto metóda v podstate zdôrazňuje symptómy, zatiaľ čo skrýva zásadné kauzy. Napríklad poukazuje na násilie v mestách alebo na podrobnosti krvavých útokov, bez toho, aby vyšetrovala príčiny týchto problémov. Vytvára a manipuluje aj s krízami, ktoré sa týkajú ekonomiky alebo násilia, aby povzbudila verejnosť prijať nevyhnutné zlo v podobe obmedzenia občianskych práv alebo postupného znižovania verejných služieb.

    Postupná stratégia

    To v podstate znamená postupne zavádzať deštruktívne sociálnu politiku, ktorá by bola neakceptovateľná, keby bola na verejnosť uvalená náhle. To je to, čo bolo počas 80-tych a 90-tych rokov zavedené v rámci nových sociálno – ekonomických podmienok na radikálnej pravici. Patria medzi ne privatizácie, neistota, flexibilita, masívna nezamestnanosť, zníženie kúpnej sily miezd a záruk na obstojný príjem. Všetky tieto zmeny by vyvolali všeobecnú vzburu, keby boli použité naraz.

    Stratégia podriaďovania

    Ďalší spôsob, ako získať súhlas verejnosti s nepopulárnymi opatreniami, je, predstaviť ich ako “bolestné, ale nevyhnutné“ s cieľom získať verejné pochopenie pre ich budúce uplatnenie. Je to podobné ako postupná stratégia. Je ľahšie prijať budúce obete namiesto okamžitej porážky na prvom mieste, pretože účinok nie je citeľný hneď.

    Neskôr sa verejnosti odporučí uveriť, že “všetko bude lepšie zajtra“. To poskytne verejnosti viac času na to zvyknúť si na myšlienku nevýhodných zmien a na ich prijatie s rezignáciou až príde čas. Táto stratégia bola veľmi obľúbená v Sovietskom zväze – napríklad v ich päťročniciach.

    Zaobchádzanie s verejnosťou ako s dieťaťom

    Mnoho reklám a propagandy využíva detské reči a intonácie detí, ako by divák alebo poslucháč bol malé dieťa alebo mentálne zaostalý. Pravidlo je také, že ak s ľuďmi zaobchádzate ako by boli 12 ročné deti alebo ešte mladšie, majú sklon reagovať bez kritiky, tak ako to robia deti.

    Povzbudenie emocionálnych reakcií miesto tých reflexívnych

    Toto je klasická technika pre obídenie racionálnej analýzy a kritické úvahy. To tiež otvára dvere nevedomia, kam sa implantujú plány, priania, strachy, úzkosti, nutkanie a požadované iracionálne správanie.

    Bombardovanie verejnosti maličkosťami k udržaniu ich ignorácie

    Je dôležité prinútiť ľudí k neschopnosti rozumieť technológiám a metódam používaných na ich zotročenie. Kvalita vzdelania poskytovaná nižším sociálnym vrstvám je úmyselne udržiavaná pomerne nízka a mizerná, ako je to len možné, aby mohli byť manipulované ako ovce.

    Podporovanie verejnosti – byť šťastný s priemernosťou

    To zahŕňa podporovanie verejnosti, aby uverila tomu, že je v móde byť hlúpy, vulgárny a nevzdelaný, keď je každý nabádaný k tomu, aby uveril, že práve toto sú charakteristiky podstatné pre múdrosť dosahovanú vekom.

    Podpora viny a vlastnej viny

    Jedná sa o mimoriadne zvrátenú stratégiu. Týka sa to neustáleho nadávania ľuďom za ich vlastné nešťastie, kvôli zlyhaniu ich inteligencie, ich schopností alebo ich snáh tak, aby neskúmali štrukturálne chyby sociálneho a ekonomického systému, ktorý ich zotročuje.

    Jeden z najzvrátenejšej kontrolujúcich mýtov americkej spoločnosti je, že keď budeš nepretržite pracovať a dosť dlho, potom budeš úspešný a zbohatneš. To sa občas niektorým ľuďom skutočne stane a ich úspech je médiami široko oznamovaný verejnosti. Párkrát sa to stane, všetkým z nás je potom ustavične pripomínané, že keď tamtí ľudia dokázali toto, potom ty môžeš tiež.

    Avšak, keď budeš usilovne pracovať a nezbohatneš, potom je však problém, že si nepracoval dostatočne tvrdo alebo si nebol dostatočne šikovný a skončil si ako babrák. Takže nezáleží na tom, čo ťa stretne, mýtus zostáva nedotknutý a Amerika zostane krajinou príležitostí a najväčšou krajinou na svete.

    Spoznať individuálne ľudí lepšie, než oni poznajú sami seba

    Za posledných 50 rokov vedecký pokrok vygeneroval rastúcu priepasť medzi tým, čo verejnosť vie a medzi vedomosťami dominantných elít. Vďaka biológii, neurobiológii a aplikovanej psychológii „systém“ získal vyspelé vedomosti fyzickej a psychologickej povahy ľudí. Tieto vedomostí sa cynicky využívajú k manipulácii s verejnosťou, ako keby to bolo stádo oviec.

    Autor: Noam Chomsky, 24.12.20211

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Desať najdôležitejších spôsobov manipulácie s verejnosťou podľa Noama Chomského, panobcan.sk, 2.3.2014

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑