• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V EÚ sa čudujú presne ako v Česku: ako sa Rusko opovážilo uvaliť odvetné sankcie?

    3-5-2021 Zem & Vek 69 1214 slov zprávy
     
    Foto: Valery Sharifulin/TASS

    Sankčný kolotoč, vyvolaný USA a EÚ voči Rusku, pokračuje. Moskva uvalila zákaz vstupu na osem predstaviteľov krajín EÚ, vrátane predsedu Európskeho parlamentu Davida Sassoliho a podpredsedníčky Európskej komisie Věry Jourovej. Je to odveta Moskvy za marcové rozhodnutie Európskej únie zakázať vysokopostaveným ruským funkcionárom vstup do EÚ za „ich úlohu pri uväznení ruského opozičného vodcu Navaľného“. Brusel sankcie na Rusko uvalil 2. a 22. marca, Moskva odpovedala až teraz.

    Ruské ministerstvo zahraničia podotklo, že sankčnú vojnu rozviazali USA a Brusel a Moskva sa iba bráni a odpovedá na protiprávne útoky. „EÚ pokračuje v politike nelegitímnych jednostranných sankcií proti ruským občanom a organizáciám. Iba v marci 2021 bolo šesť Rusov vystavených nezákonným reštrikciám Európskej únie. Tento postup je v rozpore s Chartou OSN a základnými normami medzinárodného práva. Toto konanie Bruselu je sprevádzané protiruskou hystériou, ktorú vedome šíria západné médiá,” podčiarkol vo svojom vyhlásení ruský rezort diplomacie.

    „Odvetné sankcie Ruska voči hlave Europarlamentu Davidovi Sassolimu, zástupkyne predsedu Eurokomisie, eurokomisárke pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej budú na rokovanie Rady Európskej únie na úrovni ministrov zahraničia členských štátov EÚ predložené 10. mája a na summit Európskej únie 25. mája, a jednou z hlavných tém sa stane Rusko,“ uviedol pre ruskú informačnú agentúru TASS zdroj v Európskom parlamente.

    Dodal, že poslanci Europarlamentu považujú odvetné sankcie Ruska za „neprípustné a neodôvodnené kroky, ktoré nemôžu zostať bez odpovede.“ Čiže, podľa logiky bruselských poslancov, EÚ môže uvaľovať sankcie na Rusko, ale Rusko na EÚ nemá právo. V Bruseli boli rovnako šokovaní odvetnými opatreniami Ruska, taktiež aj v Česku, kedy Moskva recipročne odpovedala na ozaj neodôvodnené a protiprávne kroky Prahy – a v marci aj Bruselu, založené na výmysloch a otvorenej lži. Dvojitý, falošný a pokrytecký meter „západnej civilizácie“ stále platí.

    Ruské ministerstvo zahraničia zverejnilo zoznam občanov členských krajín EÚ, ktorým v rámci odvetného opatrenia na kroky Bruselu, ktorý uvalil sankcie na šesť ruských občanov, bol zakázaný vstup na územie Ruska. Na zozname sú mená ôsmych obyvateľov EÚ: predseda Europarlamentu David Sassoli, šéf Prokuratúry Berlínu Jorg Raupach, hlava Laboratória chemickej, biologickej, radiačnej a jadrovej bezpečnosti Výskumného inštitútu totálnej obrany Švédska Asa Scott, zástupkyňa predsedu Eurokomisie, eurokomisárka pre otázky hodnôt a transparentnosť Věra Jourova a tiež zástupcovia Francúzska, Lotyšska, Litvy a Estónska – Jacques Maire, Ivars Abolins, Maris Baltins, Ilmar Tomuskrate.

    Prečo Rusko uvalilo odvetné sankcie? Nezaútočilo ako prvé, ale iba podniklo odvetné opatrenia. Najprv sa Rada EÚ 2. marca rozhodla uložiť reštriktívne opatrenia voči štyrom občanom Ruskej federácie, ako uviedla Rada EÚ, „zodpovedným za závažné porušovanie ľudských práv vrátane svojvoľného zatýkania a zadržiavania, ako aj rozsiahleho a systematického potláčania slobody pokojného zhromažďovania a združovania a slobody presvedčenia a prejavu v Rusku. Alexander Bastrykin, vedúci Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie, Igor Krasnov, generálny prokurátor, Viktor Zolotov, veliteľ Národnej gardy a Alexander Kalašnikov, riaditeľ Federálnej väzenskej správy za zaradili na sankčný zoznam z dôvodu ich úlohy pri svojvoľnom zatknutí, stíhaní a odsúdení Alexeja Navaľného, ako aj pri potláčaní pokojných protestov v súvislosti s nezákonným zaobchádzaním s Alexejom Navaľným,“ uvádza sa vo vyhlásení Rady EÚ.

    „V rámci globálneho sankčného režimu EÚ v oblasti ľudských práv, ktorý bol zriadený 7. decembra 2020, sa na osoby a subjekty uvedené na zozname vzťahuje zmrazenie aktív v EÚ. Okrem toho sa na osoby uvedené na zozname vzťahuje zákaz cestovania do EÚ. Osobám a subjektom v EÚ sa tiež zakazuje priamo alebo nepriamo sprístupňovať finančné prostriedky osobám uvedeným na zozname,“ zdôraznila Rada EÚ a presne o 20 dní uvalila pod rovnakou zámienkou a fakticky podobné sankcie aj na ďalšie fyzické a právnické osoby z rôznych štátov, vrátane štyroch občanov Ruska.

    „Rada EÚ sa 22. marca rozhodla, že uvalí reštriktívne opatrenia na jedenásť osôb a štyri subjekty zodpovedné za závažné porušovanie a zneužívanie ľudských práv v rôznych krajinách na celom svete. Spolu so zaradením štyroch ruských občanov do sankčného zoznamu začiatkom tohto mesiaca je týchto 15 označených súčasťou prvého širšieho balíka zoznamov v rámci globálneho sankčného režimu EÚ v oblasti ľudských práv. Tieto sankcie signalizujú pevné odhodlanie EÚ zasadzovať sa za ľudské práva a prijímať konkrétne opatrenia voči tým, ktorí sú zodpovední za ich porušovanie a zneužívanie,“ vyhlásila Rada EÚ 22. marca.

    „Medzi porušenia ľudských práv, na ktoré sa dnes Rada zamerala, patrí rozsiahle svojvoľné zadržiavanie najmä Ujgurov v čínskom Sin-ťiangu, represie v Kórejskej ľudovodemokratickej republike, mimosúdne popravy a nedobrovoľné zmiznutia v Líbyi, mučenie LGBTI osôb a politických oponentov v ruskom Čečensku a represia voči nim a tiež mučenie a zabíjanie, ako aj mimosúdne a svojvoľné popravy a popravy bez riadneho konania v Južnom Sudáne a Eritrei“, uviedla vo svojom vyhlásení Rada EÚ.

    Moskva odpovedala takmer mesiac po prvom a takmer dva mesiace po druhom sankčnom útoku Bruselu na Rusko. A v Bruseli sa čudujú presne, ako v Česku: ako sa Rusko opovážilo odpovedať na sankcie? V EÚ stále zabúdajú na to, že každú akciu nasleduje reakcia, snažia sa brať príklad z Washingtonu, ktorý chce neobmedzene panovať celému svetu a neodôvodnene trestať koho sa mu zachce a kedy sa mu zachce.

    Rusko a Čína však nie sú žiadne pajáci a sú otvorení spolupráci a priateľstvu s každou krajinou, ale na nepriateľské konanie, na sankcie a vyhrážky vždy nájdu dôstojnú odpoveď a nenechajú si brnkať po nose. Na to by nemali zabúdať v Bruseli, Prahe a v iných metropolách členských štátov EÚ. Sankcie ešte nikomu nepomohli, ale spolupráca, dobré hospodárske a obchodné vzťahy boli vždy užitočné. Škoda, že v EÚ to nevedia.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:
    1. EÚ ukladá ďalšie sankcie za závažné porušovanie ľudských práv na celom svete, Európska rada, Rada Európskej únie, 22.3.2021
    2. Globálny sankčný režim v oblasti ľudských práv: EÚ ukladá sankcie voči štyrom osobám zodpovedným za závažné porušovanie ľudských práv v Rusku, Rada Európskej únie, 22.3.2021
    3. Russia imposes entry ban on European Parliament president, seven more EU nationals, TASS, 30.4.2021
    4. Источник: главы МИД и лидеры ЕС обсудят санкции России против высших еврочиновников, TASS, 30.4.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑