• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Realizácia fondu obnovy nepozná viaceré odpovede

    6-5-2021 Zem & Vek 56 719 slov zprávy
     

    Podľa národného plánu obnovy, by malo na Slovensku v rokoch 2021 až 2026 investovať 6,6 miliardy eur v piatich prioritných oblastiach, ktoré ale musia spĺňať konkrétne požiadavky Európskej komisie. Najdôležitejšie sú zelená transformácia ekonomiky do ktorej sa má investovať 2,3 miliardy eur, do oblasti zdravia 1,5 miliardy eur a do digitalizácie 1,1 miliardy eur. Z terajších vládnych politikov srší eufória, slovenský premiér sa dokonca  vyjadril o „veľkej veci“, keďže sa počíta, že určitá časť peňazí z tohto fondu sa nebude musieť vracať.

    Finálny návrh slovenského plánu obnovy už bol do Bruselu koncom apríla zaslaný a tak sme zvedaví, ktorá z navrhovaných investičných akcií sa napokon bude na našom území realizovať. Daňových poplatníkov zaujíma okrem pomeru medzi nenávratnými a návratnými objemami peňazí aj to, či na realizácii schválených projektov bude treba vypísať medzinárodné tendry, na ktorých sa okrem slovenských podnikov budú môcť zúčastniť aj zahraničné firmy, ktorých zisky sa budú zdaňovať mimo nášho územia. Uplatňovať v projektoch princípy zelenej ekonomiky a digitalizácie si totiž vyžaduje zvládnuť moderné technológie, know how ktoré určite lepšie ovládajú zahraničné firmy a nám by ostalo zabezpečiť skôr len montáže práce s nízkou pridanou hodnotou.

    A tak sa nám môže stať, že z nám pridelených viac ako 6 miliárd eur, sa nejaká časť dostané aj na účty zahraničných firiem. A tak ako nevieme za akých podmienok sa budú emitovať európske dlhopisy na zahraničných trhoch, z predaja ktorých sa budú platiť Európskou komisiou odsúhlasené projekty, tak nevieme ani to, či slovenské projekty budú realizovať len slovenské firmy, alebo sa budú môcť zapojiť aj zahraničné firmy.

    Široká podpora obyvateľstva

    Fond obnovy musia schváliť všetky členské štáty únie a až potom sa budú môcť emitovať spoločné európske dlhopisy a začať uvoľňovať peniaze na  obnovu ekonomiky. Samotná ratifikácia však musí prebehnúť najneskôr do konca júna tohto roku, s termínom ktorej by už po odblokovaní nemeckým súdom, ktorý najprv pozastavil ratifikáciu fondu obnovy, nemal byť väčší problém.

    Aké nás potom môžu čakať problémy? Asi najväčšie s prípadnými sociálnymi dôsledkami, keďže uskutočňovať zásadné štrukturálne reformy býva pre vládnych politikov ich „samovražda“ a preto bez širokej podpory väčšiny obyvateľstva sa očakávaný výsledok nedosiahne. Však posúďme, čo chceme urobiť. Dekarbonizovať priemysel, obnoviť budovy, budovať udržateľnú dopravu, zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť, zlepšiť vzdelávanie na všetkých stupňoch, inovovať výsledky vedy a výskumu, tiež dosiahnuť efektívnu štátnu a verejné správu, reforma justície a boj proti korupcii a takto by sme vo vymenovávaní oblastí, v ktorých chceme dosiahnuť zásadné zmeny, mohli pokračovať.

    Netreba terajšej vláde „závidieť“ ako snáď najdôležitejšiu reformu v ére samostatnosti, bude musieť organizačne zvládnuť, čo bez politickej vládnej  stability nebude určite možné. Projekt plánu obnovy treba však chápať, ako záujem Európskej komisie stimulovať dopytovú stránku ekonomiky tým, že vytvorí nové  pracovné miesta, čo je vždy predpokladom budúceho hospodárskeho rastu.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑