• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Foreign Policy: Rusko nebude „škrtiť“ Európu prostredníctvom Severného prúdu 2

    7-5-2021 Zem & Vek 41 841 slov zprávy
     
    Foto: ANDERSEN/AFP via Getty Images

    Čím viac sa blíži ukončenie výstavby „kontroverzného“ plynovodu Severný prúd 2, tým viac sa pritvrdzujú útoky USA a niektorých európskych štátov /hlavne, Ukrajiny, Poľska, Lotyšska, Litvy a Estónska/ voči trati, po ktorej sa do EÚ bude dodávať ruský plyn. Washington pritvrdzuje nielen rétoriku, ale aj sankcie – a to nielen proti spoločnostiam, ktoré budujú plynovod, ale sa vyhráža aj tým, ktoré mienia neskôr distribuovať ruský plyn. Avšak už aj v samotných Spojených štátoch si začínajú uvedomovať nezmyselnosť týchto útokov a nemožnosť zastaviť budovanie plynovodu.

    Známy americký časopis Foreign Policy na svojom portáli prizvukuje, že výstavba plynovodu bude dokončená tak či tak a Spojené štáty nedokážu zabrániť tomu, aby Rusko začalo distribuovať svoj plyn prostredníctvom novej trate. Preto autori článku navrhujú, aby Washington radšej vzal rozum do hrsti, prestal vyvolávať hystériu a vyhrážať sa sankciami a radšej by sa mal sústrediť na to, čo bude robiť v situácii, keď rusko-európsky projekt bude dokončený a vznikne nová situácia na plynovom trhu v Európe.

    Americkí novinári protirečia svojim krajanom – politikom a tvrdia, že Európa sa neocitne pod útlakom Ruska kvôli Severnému prúdu 2, nebude závislá iba od ruského plynu a preto sa nedostane do jeho „otroctva“, čím stále strašia americkí a niektorí európski politici. Autori článku podotýkajú, že dodávky plynu z Ruska do Európskej únie sú strategicky dôležité pre obe strany a USA sa s tým musia zmieriť. Navyše vyvracajú špekulácie niektorých politikov a „odborníkov“, ktorí tvrdia, že Rusko nemá konkurenciu na plynovom trhu, poukazujú na to, že členské štáty si vždy môžu vybrať z akých zdrojov budú nakupovať plyn.

    Zdôraznili, že obavy Poľska a pobaltských štátov, že plynovod nejakým spôsobom ohrozí ich bezpečnosť, sú neodôvodnené, neopodstatnené a falošné: dané štyri krajiny vykonávajú protiruskú politiku a preto je všetko ruské pre nich neprijateľné. Americkí novinári jediné nebezpečenstvo vidia v tom, že sa zmení postavenie Ukrajiny v distribúcii ruského plynu, avšak podotýkajú, že nie je to strašný problém a situácia sa dá zvládnuť ku spokojnosti viacerých strán. Ukazujú aj cesty – čo by sa dalo urobiť.

    Foreign Policy poukazuje na komplikácie, ktoré môžu vzniknúť pre Ukrajinu kvôli tomu, že sa zníži tranzit plynu cez jej územie. Na druhej strane prezentuje varianty, ako by sa dalo pomôcť Ukrajine a jej hospodárstvu. Prizvukuje, že by sa práve touto otázkou mali v súčasnosti zaoberať v Kyjeve, ako aj spojenci súčasnej ukrajinskej vlády v EÚ a v USA.

    Americkí novinári priznávajú, že po spustení Severného prúdu 2 do prevádzky Ukrajina stratí časť zisku, pretože sa zníži tranzit a Kyjev môže ročne získať o 400 – 500 miliónov dolárov menej, ako to bolo predtým. Varujú, že súčasná vláda „dieru“ v rozpočte môže zakryť tak, že zvýši dane pre obyčajných Ukrajincov.

    Preto podľa amerických novinárov má svetové spoločenstvo vypracovať plán na záchranu ukrajinského hospodárstva. Zdôrazňujú, že treba splniť tri úlohy.

    Po prvé, treba znížiť náklady na prevádzku ukrajinského plynovo-distribučného systému, ktoré sú v súčasnosti značne nafúknuté a veľké finančné prostriedky sa zbytočne vyhadzujú do vzduch kvôli veľmi zlému hospodáreniu.

    Po druhé, importéri ruského plynu majú požiadať, aby sa plyn dodával aj na hranicu Ukrajiny a Ruska a bol zachovaný tranzit cez Ukrajinu do EÚ. Moskva to nikdy neodmietala a je ochotná aj naďalej distribuovať plyn cez Ukrajinu.

    Po tretie, európski traderi by mali získať možnosť, aby skladovali plyn na území Ukrajiny. Americkí novinári prizvukujú, že spustenie plynovodu do prevádzky plynovodu neznamená žiadnu katastrofu pre Európsku úniu, ale naopak veľké výhody pre takmer všetky jej členské krajiny.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj:

    (1) How to Break the Logjam Over Nord Stream 2, Foreign policy, 2.5.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑