• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Masové sledování v Evropě? Uniklý dokument EU vyvolává vážné obavy o soukromí

    10-5-2021 Svobodné Noviny 131 573 slov zprávy
     

    Několik poslanců Evropského parlamentu varuje před návrhem nařízení Evropské komise o přístupu k umělé inteligenci, přičemž politici poukazují na obavy z rozsáhlého sledování uživatelů na sociálních sítích, technologie rozpoznávání obličejů a přesné geografické údaje pro jednotlivce.


    Evropská komise uvedla, že chce konečnou verzi dokumentu předložit příští týden, návrh však unikl na veřejnost a začal vzbuzovat obavy mezi zástupci Evropského parlamentu.


    Evropská komise již několik měsíců připravuje návrh na regulaci využívání umělé inteligence. To by se mělo týkat zejména počítačových algoritmů, kde by umělá inteligence měla být bezpečnější a transparentnější. Dokument však unikl předčasně a zpravodajské servery jako BBC informují o jeho obsahu.








    Návrh má přes 80 stran a existuje řada pasáží, které vzbuzují vážné obavy politiků z celé Evropy. Poslanci Evropského parlamentu varují, že ačkoli by rozpoznávání obličejů pro sledování bylo již od návrhu zakázáno, existují výjimky pro tuto technologii pro armádu a zajištění veřejné bezpečnosti. Tak je tomu například v případě podezření na plánovaný teroristický útok nebo podobné hrozby.


    Existují však oprávněné obavy, že by tato výjimka mohla být zneužita k plošnému sledování evropských občanů a navíc by představovala tvrdý zásah do soukromí.


    Návrh by také dal pravomoc orgánům veřejné správy sledovat lokalizační údaje, soukromou komunikaci a sociální sítě. Podle poslanců Evropského parlamentu je velmi snadné tyto systémy zneužít.


    Také český poslanec Alexandr Vondra z Občanské demokratické strany varuje, že dokument ještě není oficiální. Řekl však, že v Evropské unii by se měla rozvíjet umělá inteligence.


    „Je však předčasné vystavovat bianko šek veřejným orgánům, když ani nevíme, jak přesně budeme AI definovat. Navíc se jedná o potenciálně rozsáhlý zásah do svobod občanů a měly by se jím zabývat především jednotlivé národní parlamenty, nikoli instituce EU,“ řekl Vondra pro Echo24.


    Dokument ostře odsoudili také Piráti, podle nichž sama Evropská komise připouští, že pokud budou splněny podmínky, mohly by úřady slídit po občanech v masovém měřítku. Podle Marcela Kolaja, místopředsedy Evropského parlamentu, by se to dotklo především států, které jsou podle něj ohroženy nedostatkem nezávislého soudnictví.


    „Dokonce i čínský monitorovací systém je nastaven pro údajný účel zajištění bezpečnosti,“ dodal Kolaja.


    Připomněl také, že více než 100 poslanců Evropského parlamentu zaslalo Evropské komisi proti tomuto návrhu otevřený dopis.


    „Je nutné stanovit jasná pravidla pro používání umělé inteligence, která nebude snadné obejít,“ zdůraznil.


    Kromě této výjimky se návrh Evropské komise zmiňuje také o regulaci umělé inteligence, která ovlivňuje lidské chování, rozhodnutí či názory. To je příklad sociálního úvěru, který se v Číně rozvíjí. Právě tyto systémy, které se používají pro náhodné sledování, by měly být omezeny.


    Nový prvek návrhu rovněž stanoví, že společnostem by v případě využívání zakázaných služeb AI hrozila pokuta až do výše 4 procent celkového ročního obratu. Pokuta uložená za porušení GDPR je stanovena obdobně.



    (Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)









    Reklama

    loading...









    Loading...




    Reklama







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑