Pevná prosperující ekonomika Islandu by mohl být prstem na spoušti globální revoluce. Island zavedl daň, aby zabránil finančnímu krvácení v důsledku uvolnění zákonů o bankovnictví vytvořených před 6 lety, když Island učinil šokující rozhodnutí nechat banky se rozpadnout. V zemi také povolili, aby bankéři mohli být stíháni jako zločinci – oproti USA a Evropě, kde byly banky pokutovány, ale šéfové trestu unikli.
Důkaz toho, že rozhodnutí Islandu před 6 lety nyní přináší své ovoce, by mohl spustit revoluci po celém světě – věc, kterou se elitáři urputně snaží držet pod pokličkou.
Výkonný ředitel zkrachovalé islandské banky Kaupthing, spolu s jejím předsedou, lucemburským šéfem a druhým největším podílníkem, byli odsouzeni na 4 až 5 let vězení za manipulaci trhu.
„Proč bychom měli mít část společnosti policií nekontrolovanou či bez zodpovědnosti?“ řekl tehdy speciální prokurátor Olafur Hauksson. „Je nebezpečné, když je někdo moc velký pán na to, aby byl vyšetřován – dává to pocit, že existuje bezpečné nebe.
Vymanit se na kauci
Zatím co britská vláda znárodnila Lloyds a RBS za peníze daňovách poplatníků a vláda Spojených států nakoupila kapitálový podíl ve svých klíčových bankách, Island zaujal jiný přístup. Podpořil domácí bankovní účty. Všichni ostatní se museli poprat o zbylé hotové peníze.
Island také zavedl kapitálové kontroly, omezující počínání obyčejných lidí s jejich penězi – opatření, v němž někteří spatřovali porušení volno-tržní ekonomiky.
Plán fungoval. Island dostal obrovskou finanční ránu, přesně takovou, jako každá jiná země zasažená touto krizí.
Obrázek – model zotavení bez kompromisů ohledně sociálního státu.
Letos Mezinárodní měnový fond oznámil, že Island dosáhl hospodářského oživení „bez kompromisů v oblasti sociálního státu“ s obecnou zdravotní péčí a školstvím.
Ostatní měřítka pokroku, jako míra nezaměstnanosti v zemi, se dají srovnávat se zeměmi typu USA.
Než uměle udržovat hodnotu měny, Island raději přijal inflaci.
Islandská nezaměstnanost má obstojnou míru.
To zvedlo ceny doma, ale pomohlo zahraničnímu exportu – v kontrastu s mnohými zeměmi EU, které se teď potýkají s deflací nebo cenami padajícími rok co rok.
Island se letos stane první evropskou zemí, která překonala vrchol ekonomického výkonu z doby před krizí.
S redukcí kapitálové kontroly – sníženou 39- procentní daní – se nadále rozvíjí.
„Dnešek je milníkem. Velmi šťastným milníkem“ řekl islandský ministr financí Bjarni Benediktsson pro Guardian, když oznamoval tuto daň.