Ekoabsolutista, ktorý sníval o návrate ako smrtiaci virus
S blížiacim sa 10. júnom, keď sa manžel britskej kráľovnej Alžbety II. princ Philip MAL DOŽIŤ sto rokov, pripravovali v Buckinghamskom paláci program osláv jeho životného jubilea. Iná organizačná skupina zároveň pracovala na projekte pod kódovým označením operácia Forth Bridge – plán pohrebu vojvodu z Edinburghu, čo je jeden z titulov princa Philipa.
Popri tom v tichosti plynie aj projekt pod označením London Bridge, pretože jedného dňa sa odoberie na druhý svet aj kráľovná. Tá je zatiaľ živá, zdravá a čulá. Zato jej ťažko chorý manžel, za ktorého sa vydala pred 73 rokmi, dodýchal 9. apríla. Očakávala to a nezlomilo ju to. Po princovom úmrtí vyhlásili v ostrovnej monarchii osemdňový štátny smútok. Po jeho skončení zosnulého pochovali vo Windsore. Kráľovská rodina hneď nato 21. apríla podstúpila neľahkú úlohu dodať panovníčke v deň jej 95. narodenín vzpruhu a povzbudenie. I keď sa hojnosť súcitu v nasledujúcich týždňoch bude dostávať jej veličenstvu aj od jej poddaných, musí rátať s tým, že vlna empatie pred začiatkom letnej dovolenkovej sezóny opadne. Idylické, mediálne prisladzované spomienky na princa môžu čoskoro zhorknúť, ak koronavírusová biomedicínska totalita znemožní Britom voľne cestovať a prinúti ich tráviť letné horúčavy v protipandemickej domácej samoväzbe. Hlavným spojivom s okolitým svetom by bol vtedy internet a na ňom si nájdu dokumentované výroky princa Philipa, ktoré začnú inak pokojných Britov dráždiť a poburovať.
Svätožiara čosi pripomínajúca
Všetky nekrológy, ktoré masmédiá servírovali britskej a svetovej verejnosti, vykresľovali princa ako neoceniteľnú celoživotnú oporu kráľovnej. Mnohí nežičlivci vraj podcenili prínos princa pre celú krajinu a kráľovnú, ktorá mala v manželovi po dlhé desaťročia aj blízkeho priateľa, uvážlivého spoločníka a spoľahlivého partnera. Bol jej najdôvernejším radcom a nik iný ako on jej nemohol od nástupu na trón lepšie pomáhať spravovať Veľkú Britániu a jej Spoločenstvo národov. Wikipédia chronologicky zoradila a vyčíslila počet premiérov, ktorých panovníčka počas svojho vladárenia menovala v štátoch britského spoločenstva národov Commonwealthu na viac ako 270. Princ Philip poznal všetkých osobne alebo z rozprávania kráľovnej a svojimi postrehmi jej pomáhal nachádzať s nimi spoločnú reč v kritických situáciách.
Ak Alžbeta II. po svojej korunovácii 2. júna 1953 venovala všetky sily a energiu plneniu kráľovských povinností, princ Philip po celých tých bezmála sedem dekád činil to isté v dvojúlohe kráľovského manžela i poradcu. Dodajme, že nezištného a nesebeckého konzultanta a radcu. Pohľad cez takúto optiku na celoživotné pôsobenie princa Philipa mu vytvára okolo hlavy viac-menej zaslúženú svätožiaru. Inak povedané – korónu, čo je zhodou okolností pomenovanie najvrchnejšej časti slnečnej atmosféry, javiace sa pri zatmení ako žiara.
To nás privádza k názvu koronavírusu odvodeného podľa Wikipédie od charakteristického usporiadania povrchových štruktúr lipidového obalu v tvare slnečnej koróny. A vírusom – hoci nie nutne koronavírusom, zato však mimoriadne smrtiacim vírusom, by sa podľa vlastných slov chcel stať princ Philip, keby sa po smrti mohol prevteliť a vrátiť na svet. Ak by niečo také iba povedal, dalo by sa nad tým mávnuť rukou ako nad nedomysleným prerieknutím či brbtom. Jeho výrok však dokumentujú aj verejné informačné pramene ako Wikiquote a AZ Quotes. Pochádza z textu, ktorý napísal ako autor úvodu ku knihe americkej autorky Fleur Cowlesovej. Vyšla v roku 1987 pod titulom Keby som bola zvieraťom. Dopyt po nej stúpa a online predajca Amazon predáva toho času jeden výtlačok za 596 dolárov.
Manžel britskej kráľovnej sa v texte zaoberal tragédiou vyhynutia vzácnych druhov zvierat z postavenia spoluzakladateľa a emeritného prezidenta Svetového fondu na ochranu prírody WWF. WWF je bohatá a vplyvná tansnacionálna mimovládna organizácia s pobočkami vo viac než sto štátoch sveta. Medzi jej duchovných otcov patril sir Julian Huxley, príslušník mnohogeneračnej rodinnej dynastie Darwinovcov a Wedgwoodovcov, ktorú v 19. storočí legendárny preslávil antropológ a prírodovedec Charles Darwin.
Britský politický systém nevydeľuje manželovi kráľovnej, ani iným členom jej rodiny žiadnu oficiálnu funkciu. Princ manžel Philip sa na to pred desiatimi rokmi v rozhovore pre BBC nepriamo posťažoval slovami: „Z ústavného hľadiska neexistujem.“ Preto mu trvalo niekoľko rokov, kým sa po sobáši s kráľovnou – vtedy ešte povahou alfa samec – zorientoval a našiel si primerané poslanie, do ktorého mu panovníčka nemohla alebo nechcela zasahovať.
Princ Philip, titulárne narodený ako princ Philip grécky a dánsky, prišiel na svet v Grécku, odkiaľ s ním jeho rodičia po 18 mesiacoch museli odísť do exilu. Bol členom šlezvicko-holštajnsko-sonderbursko-glücksburskej dynastie, do ktorej spadali kráľovské rodiny Dánska, Grécka a Nórska. Jeho matkou bola nemecká princezná Victoria Alice Elizabeth Julia Marie von Battenberg. Bola pravnučkou britskej kráľovnej Viktórie, a dokonca sa narodila na zámku Windsor. Vydala sa za Andreasa, princa gréckeho a dánskeho, po ktorom Philip nosil tento kráľovský titul….
AUTOR: Patrik Sloboda