Zatčení šéfa rwandské rozvědky generála Karenziho Karakeho v Londýně na žádost španělských úřadů kvůli násilí po rwandské genocidě, vyvolalo menší roztržku mezi Británií a Rwandou. Karake se měl v Londýně setkat se šéfem MI6 Alexem Youngerem. Netrvalo to ale dlouho a Karake byl propuštěn na kauci následkem aktivit ženy bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, které spolupracuje s rwandským brutálním režimem prezidenta Paula Kagameho.
Generál Karenzi Karake čelí obviněním z nařízení masakrů po rwandské genocidě v roce 1994 a vražd tři španělských a dvou britských humanitárních pracovníků. Šéf rwandské rozvědky NISS byl zadržen na letišti v Hearthrow na základě evropského zatykače, který v roce 2008 vydalo Španělsko.
Slyšení o jeho vydání do Španělska se zúčastnila osobně Cherie Blairová, jejíž právnická firma Omnia Strategy rwandskou vládu zastupuje. Karakemu vyjednala kauci ve výši 1 milionu liber, musel ale odevzdat pas a nesmí opustit Londýn.
Vazby Tonyho Blaira na Kagameho režim ve Rwandě jsou veřejným tajemstvím. Začátkem tohoto roku Britské Ministerstvo zahraničí prohlásilo, že jakékoliv dokumenty týkající se vztahu Blaira s Kagamem musí zůstat tajné. Ve Rwandě působí Blairova charita Africa Governance Initiative, která nazvala Rwandu jedním z nějvětších „afrických úspěchů“ i přes fakt, že podle zprávy OSN rwandská vláda páchá válečné zločiny v Demokratické republice Kongo.
Právnická firma Omina Strategy také pomáhá vládě Malediv v otázkách „demokratické konsolidace.“
Režim Paula Kagameho se stále brání, že za genocidu v zemi v roce 1994 mohou Hutsové, ačkoliv to byla tutsijská elita, která řídila sestřelení letadla s tehdejším prezidentem Juvénalem Habyarimanaou. Kagame sám prošel americkým výcvikem pro ovládání RPG a psychologickou válku. Než se provraždil k moci, sloužil jako šéf ugandské rozvědky dalšího brutálního afrického diktátora Yoweriho Museveniho z Ugandy. Museveni a Kagame jsou oba považováni za viníky genocidy v Demokratické republice Kongo, při které zemřelo 5 milionů lidí.
Zdroj: RTFoto: Reuters/Ruben Sprich
Podpořte WertyzReport!
Zpět
Zdroj
Vytisknout
Zdroj