Irak mení svoje vzťahy s USA v mnohých oblastiach, vrátane vojenskej. V tejto krajine nikdy nezabudnú na to, že Spojené štáty pod falošnou zámienkou napadli Irak, spôsobili krvavý chaos, krach celého hospodárskeho systému a občiansku vojnu, ktorá pokračuje už 18 rokov. Bagdad sa mieni vzdať starej vojenskej techniky, ktorú Washington nanútil bývalej bábkovej vláde Iraku, ktorá nemohla odporovať Spojeným štátom. Americké stíhačky F-16 Fighting Falcon v Iraku chcú nahradiť ruskými strojmi.
Irak nakupoval vojenské lietadlá F-16 v období r. 2014 – 2017, pociťujúc tvrdý nátlak zo strany Washingtonu. Pričom dostával po taktickej o bojovej stránke najslabšie vojenské lietadla. „Sú to jediné súčasné varianty F-16, ktoré nie sú vyzbrojené raketami AIM-120 triedy „vzduch – vzduch“ a namiesto toho využívajú staré rakety AIM-7 Sparrow a AIM-9L/M z čias studenej vojny“, komentujú situáciu vojenskí analytici na portálu Military Watch.
Podľa odborníkov, ktorí pripravujú komentáre pre tento portál, rozhodnutie o obmedzení bojových možností Iraku prijali Spojené štáty na požiadavku Izraela, ktorý samozrejme háji svoje vlastné záujmy v regióne a obáva sa posilnenia Iraku, Iránu a iných štátov. Preto Bagdadu poskytli iba minimálne vojensko-technické prostriedky, určené na zasiahnutie pozemných cieľov.
Analytici portálu Military Watch poukázali aj na ďalší problém: servisom týchto irackých lietadiel americkej výroby sa zaoberajú technici z USA, ktorí kvôli zhoršeným vzťahom medzi Washingtonom a Bagdadom môžu onedlho odísť z Iraku. Práve preto v Bagdade začínajú uvažovať o nákupe ruských stíhačiek.
Odborníci z portálu Military Watch pripomenuli, že vlani v lete velenie irackej armády prejavilo záujem o nákup ruských stíhačiek piatej generácie Su-57. Tieto najnovšie modely sú však určite drahšie, ako staré vojenské lietadla. Preto v Bagdade uvažujú nad tým, že najprv pre domácu armádu nakúpia ruské stíhačky MiG-29 alebo MiG-35. Sú to síce staršie modely, ale sú kvalitné a spoľahlivé a sú vyzbrojené modernými zbraňami – oveľa lepšími, ako americké F-16. Navyše nevzniknú problémy so servisom týchto lietadiel.
Portál Military Watch poukázal na to, že v Bagdade začínajú uvažovať aj o nákupe najmodernejších ruských raketových systémov S-400 podľa príkladu Turecka. Analytici portálu prizvukujú, že tieto plány sa stávajú čoraz reálnejšími, napríklad aj po tom, ako prednedávnom americká vojenská základňa v Iraku bola atakovaná raketami ozbrojených skupín a americký protiraketový systém, ktorý mal chrániť túto základňu, nedokázal zachytiť ani jednu raketu útočníkov a všetky trafili cieľ.
Nová iracká vláda žiada odchod všetkých amerických vojsk z územia krajiny, nemieni sa podrobovať nátlaku z Washingtonu a mení svoju politiku vo viacerých oblastiach, vrátane vojenskej. Nie je preto náhoda, že aj iracká armáda mení svoju výzbroj, vzdávajúc sa amerických zbraní a nakupujúc ich v iných krajinách, predovšetkým v Rusku. Časy sa menia.
Zdroj:
(1) MiG-29 Returns to Baghdad? Iraq Could Replace its Collapsing F-16 Fleet with Russian Fighter Jets, Military Watch Magazine, 12.5.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE