Z iniciatívy Jeana-Pierra Fabre-Bernadaca, dôstojníka z povolania, asi dvadsať generálov, sto vyšších dôstojníkov a viac ako tisíc ďalších vojakov podpísalo výzvu na návrat cti a povinnosti do politiky.
„My, ktorí aj na dôchodku zostávame francúzskymi vojakmi, nemôžeme za súčasných okolností zostať ľahostajní k osudu našej krásnej krajiny. Naše trikolóry nie sú len kúskom látky, symbolizujú tradíciu tých, ktorí v priebehu rokov bez ohľadu na farbu pleti alebo vieru slúžili Francúzsku a dali zaň život. Na týchto vlajkách nájdeme zlatými písmenami slová „Česť a vlasť“. Naša dnešná česť však spočíva vo vypovedaní rozpadu, ktorý postihuje našu vlasť,“ píše sa v liste.
Rozpad podľa jeho autorov zapríčinil šíriaci sa islamizmus. Ďalej sa v liste spomínajú územia, predmestí, ktoré sa menia na getá, kde neplatia zákony: „nesmie existovať žiadne mesto alebo okres, kde by neplatili zákony republiky“. V liste sa ďalej kritizujú aj zásahy proti žltým vestám a volajú po zásahu zodpovedných:
„Avšak my, služobníci národa, ktorí sme vždy boli pripravení položiť život, nemôžeme byť pasívnymi divákmi tvárou v tvár takýmto činom. Je preto nevyhnutné, aby tí, ktorí riadia našu krajinu, našli odvahu na odstránenie týchto nebezpečenstiev. K tomu často stačí bez uplatňovať existujúce zákony. Pamätajte, že rovnako ako my, aj veľká väčšina našich spoluobčanov má dosť Vášho mlčania a vinného mlčania . „Takže, dámy a páni, dosť otáľania, hodina je vážna, práca je kolosálna; nestrácajte čas a vedzte, že sme pripravení podporovať politiku, ktorá bude brať do úvahy ochranu národa. Na druhej strane, ak sa nič neurobí, laxnosť sa bude v spoločnosti neúprosne ďalej rozširovať, čo v konečnom dôsledku spôsobí výbuch a zásah našich aktívnych spolubojovníkov do nebezpečnej misie ochrany našich civilizačných hodnôt a ochrany našich krajanov na národnom území. Ako vidíme, už nie je čas otáľať, inak zajtra občianska vojna ukončí tento narastajúci chaos a úmrtí, za ktoré budete niesť zodpovednosť, bude tisíce.“
List spôsobil škandál a francúzsky predseda vlády Jean Castex ho označil za „iniciatívu, ktorá je proti všetkým republikánskym princípom, a tiež vojenskej cti a povinnostiam.“ Náčelník generálneho štábu Francois Lecointre uviedol, že voči signatárom listu vyvodí zodpovednosť.
Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová označila výzvu za neprijateľnú a vyhlásila, že bude mať následky. “Armáda tu nie je preto, aby viedla nejakú kampaň, ale aby bránila Francúzsko a chránila Francúzov,“ uviedla s tým, že pre skupinu chystá sankcie. Podľa francúzskych zákonov môžu vojaci vo výslužbe v prípade, že sa previní proti predpisom, prísť o svoje hodnosti a dôchodky. Vojaci v aktívnej službe môžu byť postavení pred armádny tribunál, a mohlo by im hroziť až päť rokov väzenia.
Odpoveď na vyjadrenia vlády na seba nenechala dlho čakať. Na stránkach Valeurs actuelles bol uverejnený ďalší takýto list. Autori listu si priali zostať v anonymite a ich mená ani hodnosti tak nie sú známe. V texte sa však označujú za predstaviteľov mladšej generácie vojakov, ktorá prešla konflikty v Afganistane, Mali, Stredoafrickej republike alebo protiteroristickými operáciami vo Francúzsku.
V liste sa ohradili proti postoju vlády: „Starí generáli sú bojovníci, ktorí si zaslúžia úctu. Vy sa k nim správate, akoby sa dopustili vzbury. Oni sa ale previnili len tým, že milujú túto krajinu a zarmucuje ich jej viditeľný úpadok. Je teda na nás, ktorí pred nedávnom vstúpili do služby, aby sa do veci vložili.“
V druhom liste hovoria o úpadku ktorý je predzvesťou občianskej vojny, a preto autori a signatári vyzývajú zodpovedných k riešeniu situácie. Situácia je neudržateľná, graduje a neriešením situácie sa strety iba zhoršujú. K napätiu v spoločnosti prispieva aj príjmová polarizácia a dopady pandémie.
Zdroje: