Chelsea Clintonová požádala sociální média, aby cenzurovala a trestala lidi, kteří kritizují vakcíny na internetu.
Během předem zaznamenaného internetového setkání na konferenci ve Vatikánu reagovala Clintonová na otázku ohledně „vakcinační váhavosti“ prohlášením, že proti lidem, kteří jdou proti hlavnímu proudu, musí být uplatněn celosvětový zásah.
„Osobně jsem velmi pevně přesvědčena, že musí existovat intenzivnější, cílenější a koordinovanější globální regulace obsahu na platformách sociálních médií,“ řekla.
„Víme, že nejpopulárnější video po celé Latinské Americe za posledních několik týdnů, které má desítky milionů zhlédnutí, je jen anti-vax, anti-science screed, který YouTube odmítl stáhnout.“
Clintonová dodala, že obsah proti očkování vytvořený ve Spojených státech „vzkvétá“ po celém světě prostřednictvím platforem sociálních médií. Její pokusy přesvědčit manažery těchto společností, aby materiál odstranili, nezabraly, řekla.
„Víme, že – protože jsem se snažila – apelování na vedení těchto společností, aby udělalo správnou věc, prostě nefungovalo, a proto potřebujeme regulaci.“
Clintonová je viceprezidentkou Nadace Clintonových a dcerou bývalého prezidenta Billa Clintona a bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Stejně jako její rodiče je i ona přímým zastáncem potratů.
Objevila se po boku doktora Paula Farmera z Harvardské lékařské fakulty a doktora Waltera Ricciardiho, italského prezidenta Světové federace asociací veřejného zdraví, na předem nahraném online setkání tvořícím součást páté mezinárodní vatikánské konference „Unite to Prevent & Unite to Cure“.
Clintonová prohlásila, že Clintonova nadace dělá, co může, aby přesvědčila „váhače vakcín“ a „odmítače vakcín“, aby se nechali očkovat proti COVID-19. Domnívá se, že je důležité rozlišovat mezi lidmi, kteří jsou „váhaví“, a lidmi z „odmítavé skupiny“. „Váhající“ mají otázky, na které dokáže odpovědět, například ohledně rychlosti, s jakou byly vakcíny vyvinuty, jejich ingrediencí a „konspirací ohledně mikročipů“.
Lidé ve „odmítavé skupině“, „často mladí lidé, si nemyslí, že experimentální vakcínu potřebují, nebo by raději počkali několik let, než by si ji vzali, dodala Clintonová. Patří mezi ně i lidé z komunit, s nimiž americký „zdravotní systém po generace špatně zacházel“.
Clintonová prohlásila, že její nadace přemýšlí o tom, jak „hovoříme s černými Američany, původními Američany, Latinoameričany, kteří vědí, že členové jejich komunity byli často naším systémem zdravotní péče týráni, či dokonce manipulováni či vykořisťováni“.
V reakci na to Clintonova nadace předává rady lidem, kterým tyto komunity důvěřují, aby je přesvědčila k očkování proti COVID-19.
„Snažíme se v Nadaci skutečně pomoci vybavit důvěryhodné posly, ať už v prostředí zdravotní péče, nebo ne,“ řekla Clintonová. „Spolupracovali jsme s řadou různých náboženských komunit, včetně některých našich katolických partnerů, abychom skutečně pomohli zajistit, že ten, kdo je schopen vést rozhovor, je skutečně schopen předjímat nebo odpovídat na jakékoli otázky, které lidé mohou mít.“
Zpráva, kterou chce Clintonová vzkázat odmítačům, je, že vakcíny a očkovací látky na ně čekají, kdykoli budou chtít.
„A my se budeme dál snažit, abychom vám pomohli dostat se do pohody,“ dodala.
„Takže prostě děláme všechno, co je v našich silách … a stále více přemýšlíme o tom, jak se do této práce zapojit i globálně, protože váhání s očkováním a odmítání očkování bohužel nejsou jedinečnými americkými výzvami.“
Clintonová dala jasně najevo, že její názory na „regulaci“ obsahu sociálních médií jsou její vlastní a nikoli názory Clintonovy nadace.