• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Stane se Igor Stříž nejvyšším žalobcem? Aneb kozel zahradníkem...

    17-5-2021 První Zprávy 223 1104 slov zprávy
     

    17. května 2021 - 16:55




    A proč je důležité si některé zásadní věci připomenout právě v tuto dobu? Důvodů je hned několik, ale možná jedním z nejzávažnějších je nedávno oznámená rezignace nejvyššího státního žalobce Pavla Zemana na svůj post, a také pochybnosti vzbuzující výběr jeho nástupce, kterým by se měl podle některých zdrojů stát Zemanův současný první náměstek Igor Stříž.



    O co v kauze Masokombinátu Písek jde?



    Hlavní roli v příběhu Masokombinátu Písek, který server dlouhodobě sleduje, hraje nechvalně známy podnikatel Tomáš Linhart. Za minulého režimu byl prý pouhým vekslákem, ale postupem času se vypracoval na jednoho z vládců podsvětí, od něhož se údajně mohl učit i dnes již mrtvý nekorunovaný mafiánský král František Mrázek. Čtyři podnikatelé, kteří v minulosti s Linhartem obchodovali, záhadně zemřeli. Proto mu také dal někdejší reportér TV Nova Josef Klíma v jednom ze svých pořadů přezdívku „Anděl smrti“.   

    PSALI JSME: Učiní Lenka Bradáčová konec éry další podnikatelsko-policejní mafie?



    „Doslova hrůzu vzbuzující soudní proces dokresluje i domněnka samotného majitele Masokombinátu Písek Čestmíra Motejzíka, že to byl právě Linhart, kdo nechal zavraždit obchodního ředitele Masokombinátu Jiřího Motejzíka, aby si vynutil vyplacení směnky v hodnotě 75 mil. Kč, kterou v té době Čestmír Motejzík odmítal uznat (k dnešnímu dni má tato pohledávka včetně příslušenství hodnotu takřka 250 milionů korun, pozn. redakce).“



    V jednu chvíli se Motejzík dokonce ocitl ve vězení. Za mříže mu údajně pomohl bývalý policista Stanislav Rajtmajer, který s Linhartem spolupracoval a sděloval mu informace z vyšetřování.



    Od vězení pomohl Linhartovi neuvěřitelný kiks Zemana a jeho náměstka Stříže



    Linhart byl před několika lety odsouzen k devíti letům vězení, ale ve vězení neprožil ani vteřinu, neboť se proti verdiktu odvolal a byl uznán nevinným. Dovolání k Nejvyššímu soudu však zhatil fakt, že příslušný dokument nepodepsal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který k tomu byl jako jediný oprávněn, nýbrž jeho zástupce Igor Stříž. Oba zmínění pánové museli ze svých pozic naprosto jasně vědět, že se tak Dovolání stane pouhým a neúčinným cárem papíru. Proč k tak závažnému pochybení ze strany nejvyššího státního zástupce a jeho náměstka došlo, není dodnes jasné. A k dnešnímu ani jeden z nich na tuto otázku nedokázal uspokojivě odpovědět.

    Podnikatelsko-justiční a policejní mafie



    „Z materiálů, které redakce v minulosti obdržela, totiž vyplynula řada znepokojivých faktů, která poukazují na velmi nestandardní kroky a úkony ze strany některých státních zástupců, policejních vyšetřovatelů, a dokonce i ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ve spisech figurují jména bývalých, nebo dokonce současných policistů či státních zástupců, a všichni mají něco méně či více společného s osobou Tomáše Linharta. Zajímavé jsou třeba dokumenty, ze kterých vyplývá, že např. Inspekce ministra vnitra vedla před lety k šetření v kauze spojené s osobou Tomáše Linharta a Masokombinátem Písek, ve kterém se objevují jména bývalých či stále sloužících policistů, jako např. tehdejší pplk. Jiří Mazánek z ÚOKFK, Igor Gáborik, Luděk Hackel, Stanislav Rajtmajer, někdejší náměstek ředitele SPOK plk. Josef Holub a řada dalších.



    V jednom z dokumentů, které má server k dispozici, je zaznamenáno mrazivé varování. Zmíněný Josef Holub upozornil jednoho ze svých kolegů, že Linhart, o něhož se tento kolega zajímal, má prý za sebou sedm mrtvých. A naznačil, že je lepší se o Linharta nezajímat.



    Gáboríka zadržel bývalý elitní policista z již neexistujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Ten později prohlásil, že právě zadržení Gáboríka vedlo „vyšší místa“ k co nejrychlejšímu provedení reorganizace policie, které padl za oběť i Šlachtův útvar.





    Stane se kozel zahradníkem?



    Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil před několika dny svou rezignaci. Poslední kapkou bylo údajně i obvinění, že se osobně zapojil do lobbingu ve prospěch svého známého. Zeman měl celkem třikrát v případu farmáře Petra Habersbergera, kterému plány zhatily restituce, podat odvolání k Nejvyššímu soudu. Naposledy pak padl rozsudek, který měl Habersbergerovi vyhovovat. Zeman toto nařčení odmítl. Za své kroky si kromě kritiky od vedení Unie státních žalobců vysloužil Pavel Zeman kritiku například i od ústavního právníka a někdejšího státního zástupce Zdeňka Koudelky.

    „Za Pavla Zemana se rozjelo zneužití práva, kdy si státní zástupci vybírali soudce pro uvalení vazby či odposlechy,“ vzpomíná Koudelka. Ten již od roku 2012 opakovaně připomínal v souvislosti s chováním Zemanových podřízených právnickou zásadu „otrávený strom rodí otrávené plody“.

    A pokud vláda do 30. června neurčí nového šéfa žalobců, povede Nejvyšší státní zastupitelství Zemanův právě jeho první náměstek Igor Stříž. Náměstek, který svým neoprávněným podpisem pomohl Linhartovi ke svobodě. Máme se opět začít obávat o nezávislost české justice? A když ne celé, tak alespoň případných kroků Igora Stříže? Podle informací, které má redakce k dispozici, měl Stříž již nabídku na post nejvyššího státního žalobce dostat přímo od ministryně spravedlnosti Marie Benešové. A v tomto momentě je důležité vrátit se k jádru příběhu. Tedy onomu nekonečně dlouhému a stále trvajícímu soudnímu sporu o směnku s hodnotou okolo 250 miliónů korun, po jehož skončení by mohlo Linhartovi opět hrozit vězení. Ochrání ho Igor Stříž i tentokrát?





    Kauza Masokombinát Písek dnes
    Soud bude již brzy opět rozhodovat v dalším dílčím sporu, který se této kauzy týká. A na scéně také již čtyři roky figuruje údajný a skutečný majitel směnky pan Miroslav Moškvan, který vedl s Linhartem řadu soudních sporů. A nyní usiluje o to, aby byl soudem přizván k identifikaci zmíněné směnky, která celá desetiletí leží v notářské úschově. Moškvan tvrdí, že na směnce jsou skryté znaky, které on jako jediný a skutečný vlastník dokáže předem soudu popsat a svou verzi tak obhájit. A také dokázat u soudu propojení mafiánů s policisty či některými státními zástupci, kteří pracují na objednávku.

    „To, že je v naší republice, v tomto režimu, možné si objednat trestní stíhání, objednat si i netrestní stíhání, je skutečnost, kterou já tady můžu dokázat a prosím, tady mám důkazy mého dvaadvacetiletého napadání, trestního stíhání,“ prohlásil v rozhovoru pro server Prvnizpravy.cz před několika lety Moškvan. A ukázal na opravdu obsáhlou červenou složku a velkou krabici s listinami, která má jeho tvrzení potvrdit.






    V soudní bitvě mezi Linhartem a Moškvanem dal soud za pravdu Moškvanovi. Linhart tehdy zpochybňoval fakt, že Moškvan je jediným nesporným vlastníkem zmíněné směnky na desítky milionů korun, přesněji řečeno na 75 milionů korun. Soud však žalobu zamítl v plném rozsahu.



    Nyní je celá kauza snad o něco blíže k jejímu uzavření, avšak soud se bude ještě muset pravděpodobně zabývat určením nezpochybnitelného vlastníka směnky.



    Podle informací, které má redakce k dispozici, se chystá nové trestní oznámení na Tomáše Linharta, které má v této kauze poukázat na jeho trestné činy a aktivity v souvislosti se zmíněnou směnkou.



    Redakce bude dál kauzu sledovat a přinese čtenářům v blízké době další podrobnější informace.

    (svob., prvnizpravy.cz, foto: arch.)


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑