Ešte nikdy v histórii nezískal členský štát EÚ takú veľkú finančnú injekciu, ako dostanú z fondu obnovy, ktorý bude fungovať pod záštitou Európskej komisie. Na Slovensku to bude viac ako 6 miliárd eur, ale najviac sa ujde Taliansku a síce až 220 miliárd eur. Všetky členské štáty už doručili do Bruselu svoje národné plány obnovy, z ktorých niektoré položky odborné komisie únie aj vyradili z jednoduchého dôvodu a síce, sú málo zelené, málo digitálne a tiež málo znižujú deficitne hospodárenie krajiny vo vzťahu k ich HDP.
Doteraz platný Pakt stability a rastu bol pre členské štáty eurozóny „zdrap papiera“ nikto nebol za nedodržiavanie maximálneho verejného dlhu, či verejného deficitu k HDP potrestaný a tak si kladieme oprávnenú otázku, aké sankcie budú prijaté voči tým členským štátom EÚ, ktoré nebudú „dychom“ vládať dlhy splácať. Najnovšie prišiel európsky komisár pre rozpočet s nápadom, aby každému boli stanovené individuálne hranice zadlženia a individuálny súbor opatrení nielen na ich dodržiavanie, ale aj postupne znižovanie, čo sa nepáči doteraz menej zadlženým ekonomikám.
Investičné podnikanie domácnosti narastá
Koronakríza postupne prešla zdravotnou, epidemiologickou, sociálnou ako aj ekonomickou krízou, ktorých dôsledkami sú opakujúce lockdowny, ale aj práca z domu, ktorej dôsledky pocítili komerčné nehnuteľností a takto by sme mohli analyzovať opačný pohyb výnosov z akcií a dlhopisov a tiež obrovský nárast hodnoty digitálnych mien. Pri terajšej zadlženosti všetkých krajín únie sa nemôžeme čudovať, že ďalšie fungovanie ich ekonomík sa dosahuje len pôžičkami zo všetkých strán, najviac však čerstvo vytlačenými peniazmi od centrálnych bank.
Na tento mechanizmus financovania fungovania štátu najviac doplácajú sporitelia na bežných, sporiacich a termínovaných účtoch, ktorým sa peniaze infláciou znehodnocujú a preto si každoročne za rovnakú sumu môžu kúpiť menej tovaru, alebo zabezpečiť službu. Niektoré banky prichádzajú s ponukou priebežného investovania do investičných fondov, čo sa občanov podarí presvedčiť len vtedy keď pri ich založení nebudú platiť vstupné, ale ani výstupné poplatky a v prípade ich potreby budú k dispozícii domácnostiam hneď. Veľmi dôležitá je aj možnosť mať každodenný prehľad o vývoji investovaných peňazí cez počítačovú a mobilnú aplikáciu, čo bude veľmi dôležité pri očakávanom náraste inflácie. Pre občana je však dôležité aby za tieto bankové služby pri investovaní do podielových fondov neplatil, skôr oželie aj ich nižšie zhodnotenie.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm