Štátny rozpočet potrebuje navýšiť, a to nie o menej ako o 3,4 miliardy eur a hneď. Taká je novela zákona roka z dielne ministra financií Igora Matoviča. V koalícii ale nie je názor na navýšenie rozpočtu rovnaký. Napríklad strana SAS nesúhlasí s navýšením rozpočtu až o takú čiastku. „ Bez problémov sme podporili novelu rozpočtu 2020 a taktiež rozpočet na rok 2021. Avšak teraz je už situácia iná. Uvedomujeme si dôležitosť určitých úprav v rozpočte, ale nesúhlasíme so zvýšením deficitu až o 3,4 miliardy eur. Naopak, určite budeme súhlasiť so všetkými výdavkami v oblasti covidovej pomoci. Je však potrebné vytvoriť dostatok času na odbornú diskusiu,“ zdôraznil Marián Viskupič, predseda výboru pre financie a rozpočet.
Na tlačovej besede dňa 18.5 Igor Matovič konkretizoval štrnásť položiek, v ktorých podľa koaličnej strany SAS Ministerstvo financií mrhá finančné prostriedky. Podľa Matoviča sú medzi nimi najmä položky, ktoré majú pomôcť nahradiť výpadky v súvislosti s covidom. Ide konkrétne o podporu reštaurácií, dotácie na nájomné, záruky za úvery, zvýšenie dofinancovania potrieb Sociálnej poisťovne, navýšenie výpadkov tržieb príspevkových organizácií, odchodné pre policajtov, rezervu rozpočtu, covidové oddelenia, pandemický rodičovský príspevok, zvýšenie PN a OČR, vakcíny Pfizer, liek Regeneron, SOS dotácie a o covid rezervu.
Ministerstvo financií navrhuje zahrnúť 157 miliónov na pomoc reštauráciám a cestovnému ruchu, podľa SAS však stačí o 37 miliónov menej. Rovnako strana SAS navrhuje znížiť dotácie na nájomné o 20 miliónov. Ďalej SAS chce zrušenie záruk za úver a zníženie dofinancovania potrieb sociálnej poisťovne na dôchodky, dávky v nezamestnanosti na polovicu. V ostatných bodoch Matovič vyčíta SAS, že zamietla už schválené.
Podľa ministra financií ide zo strany SaS o bezcitný a antisociálny prístup k ľuďom. „Je to mimoriadne nezodpovedné a amatérske. Veľmi ma to mrzí. Takto si brať rukojemníkov, či ľudí alebo firmy a zároveň si vytvárať imidž, ako pomáhame podnikateľom a firmám, “ dodal Matovič. Podľa štátneho tajomníka Marcela Klimka, schválenie novelizačného zákona nie je v záujme Ministerstva financií. Okrem dlhu treba brať ohľad aj na vyjadrenia MMF a Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. V tomto roku je podľa neho potrebné byť nápomocný a konsolidáciu financií posunúť do ďalších rokov. Na druhej strane stojí otázka výšky deficitu. Hrubý dlh Slovenska dosiahol koncom minulého roka úroveň 60,6 % HDP, čo je v rámci verejných financií Slovenska historicky najvyššia úroveň.
Podľa riaditeľa INEKO Petera Goliaša vláda však plánuje aj ďalšie výdavky, ktoré s pandémiou nesúvisia a v pôvodnej verzii rozpočtu plánované neboli. Ide napríklad o dofinancovanie železničných spoločností v celkovej sume 353 miliónov eur či ďalších nekrytých výdavkov v celkovej sume 336 miliónov eur, kde spadá napríklad dofinancovanie správy väzníc či odchodného v Policajnom zbore, dodáva Goliaš. „Efektívnosť týchto opatrení je otázna. Do budúcnosti je dôležité, aby nedošlo k trvalému zvyšovaniu výdavkov, ale aby boli tieto opatrenia jednorazovo realizované len v tomto roku,“ hovorí Goliaš.
Zdroje:
1./ Matovič o Sulíkovom návrhu k rozpočtu: Ide o bezcit a antisociálny prístup, Ta3.com, 18.5.2021
2./ Koaličná kríza? Matovič chce zrýchlene meniť rozpočet, Sulík nesúhlasí, Pravda.sk, 17.05.2021
3./ SaS chce diskusiu, so zvýšením výdavkov však nesúhlasí, Ta3.com, 18.5.2021
4./ Minister Matovič: Sulík navrhol dať menej na dotácie na nájomné, ktoré sám vypláca, Novycas.sk, 18.5.2021
5./ TB ministra financií I. Matoviča aj o štátnom rozpočte či kritike SaS, ta3.com,18.5.2021