Na Ukrajine dochádza k prvým pozitívnym zmenám. Alebo je to už náznak, že sa postupne život v postmajdanovej krajine normalizuje? V Nezáležnej začali vracať uliciam pôvodné názvy a zbavovať sa neofašistických a banderovských názvov. Napríklad, v Charkove už vrátili pôvodný názov ulice Maršala Žukova a v Odese sa podobný návrat rovnomenného názvu uskutoční už čoskoro. V súčasnosti sa premenovanie prospektu v Odese naťahuje kvôli oponovaniu radikálov a… pandémii koronavírusu.
Ako uviedli na Mestskom úrade, pre návrat pôvodného názvu prospektu – mená Maršala Žukova je potrebné uskutočniť niekoľko procedúr, z ktorých je niektoré v období pandémie koronavírusu ťažké uskutočniť. Prvé kroky však urobili. Premenovanie, presnejšie navrátenie pôvodného názvu prospektu už odsúhlasila toponymická komisia. Obyvatelia mesta ho podporili aj v referende, keď hlasovali na portáli radnice.
Na Mestskom úrade, ktorý čiastočne ovládajú radikáli, neonacisti a nacionalisti však vyhlásili, že toto ešte nie je koniec. Poukázali na to, že aby sa podarilo odštartovať proces premenovania prospektu oficiálne, treba začať verejnú diskusiu, čo je za podmienok pandémie, karantény a iných obmedzení nemožné. Dokonca ani za podmienok „žltej zóny“ nemôžete zhromaždiť v jednej sále cez stovku ľudí, navyše bude ťažké garantovať dodržiavanie nosenia rúšok a respirátorov, ako aj dodržiavanie sociálnej bezpečnostnej vzdialenosti.
Ďalšia podmienka: verejná diskusia sa môže začať až o dva mesiace po jej vyhlásení. Za daných podmienok nič nie je isté a situácia sa môže zhoršiť, karanténa vrátiť a zas nebude možné viesť verejné diskusie. A medzitým radikáli, neonacisti, banderovci, členovia nacionalistických strán, napríklad porošenkovci z „Európskej solidarity“, robia všetko pre to, aby nepripustili návrat prospektu pôvodného názvu – Prospekt Maršala Žukova. V súčasnosti má názov Prospekt Nebeskej stovky na počesť „hrdinov Majdanu 2014“. Porošenkovci dokonca skúsili zakázať verejné diskusie, avšak to sa im ani na druhý pokus nepodarilo.
Domáce média pripomenuli, že v polovici decembra minulého roku 62 % účastníkov referenda o návrate pôvodných názvov Prospektu Maršala Žukova a Ulice 25. Čapajevskej divízie hlasovali „za“. Zúčastnili sa na miestnom referende „Sociálne aktívny občan Odesy“. Vtedy sa na referende zúčastnil iba menší počet obyvateľov mesta: 528 ľudí hlasovalo za návrat pôvodného názvu a 328 obyvateľov si želalo ponechanie nového „banderovského“ názvu prospektu a ulice. Hlasovanie malo potrvať do 5. februára 2021.
A naozaj potrvalo do 5. februára, keď vtedy už dve tretiny obyvateľov mesta – 65 % hlasovalo za návrat pôvodných názvov a tretina občanov – 35 % chcela ponechať nové banderovské názvy. Teraz túto otázku majú prerokovať na zasadnutí poslancov Odeského mestského zastupiteľstva.
A v Charkove tento problém už vyriešili: zrušili nový banderovský názov Prospekt generála Petra Grigorenka a vrátili prospektu pôvodný názov Maršala Georgija Žukova. Dané rozhodnutie prijali 24. februára a oficiálny oznám zverejnili aj na portáli Mestského úradu v Charkove.
Zdroje:
(1) Переименование проспекта Жукова затягивается из-за коронавируса, Timer, 14.5.2021
(2) У Харкові відновили назву проспекту Маршала Жукова, Sity Kharkov, 24.5.2021
(3) Городской совет Харькова в третий раз переименовал проспект Григоренко в Жукова1 Hromadske, 24.2.2021