Snehulienka bola prvýkrát zverejnená v roku 1812 nemeckými folkloristami bratmi Grimmovcami a stala sa všeobecne známou a obľúbenou po celom svete, no v dnešnej dobe má problém. Disneyland je po otvorení novej atrakcie inšpirovanej rozprávkou Snehulienka a sedem trpaslíkov kritizovaný za finálnu časť, kedy princ pobozká spiacu „obeť“. Problémom je to, že Snehulienka mu k bozku nedala súhlas. Diskusiu rozpútali recenzie na nové atrakcie Disneylandu na webe Sfgame. „Nová atrakcia so Snehulienkou v Disneylande má svoje čaro, ale aj nový problém,“ píšu Katie Dowd a Julie Treimaine v článku venovanému tejto novovzniknutej problematike.
Téma takzvaného „súhlasu“ začala znovu rezonovať počas vzniku hnutia Me Too, ktoré odkrylo niekoľko sexuálnych predátorov, ako bol napríklad najmocnejší muž Hollywoodu Harvey Weinstein. Sexuálna aktivita bez súhlasu by sa podľa aktivistov mala považovať za znásilnenie alebo iné sexuálne napadnutie. Súhlas má vraj bojovať proti tomu, ako spoločnosť plytko chápe a pristupuje k znásilneniu a jeho obetiam.
Prijatie otráveného jablka od cudzieho človeka, alebo nevyžiadaný bozk, učia deti zlým vzorom správania. Disneyho rozprávka z roku 1937 v posledných rokoch narazila viackrát a nielen u bojovníkov za ľudské práva. Snehulienka a sedem trpaslíkov podľa speváčky Alicie Keys prezentuje zažité spoločenské stereotypy. „Videli ste Snehulienku? Klasiky ma bavia, ale nechcem, aby sa moji synovia na túto rozprávku pozerali. Je to úplne sexistické a misogynistické, keď žena upratuje siedmim trpaslíkom. Nemám nič proti ženám, ktoré sa rozhodnú zostať doma s rodinou. Je to ťažká práca. Ale vadí mi, ako sa to prezentuje,“ povedala Alicia Keys v roku 2016 v rozhovore pre New York Post.
Pred dvoma rokmi sa ku Snehulienke a siedmich trpaslíkom vyjadrila aj herečka Kristen Bell, ktorá sa na Twitteri pozastavila nad tým, že si Snehulienka v rozprávke bez rozmyslu berie od cudzieho človeka jablko. Rovnako tak sa jej nepáčil princov nevyžiadaný bozk. Podľa nej nie je táto rozprávka ten najlepší materiál, podľa ktorého deti učiť, ako sa má fungovať v dnešnom svete.
ČO PRÍDE PO DISNEYHO KLASIKE?
Dnes je to Snehulienka – čo bude nasledovať? Bude kritizovaný Joey Tribbiani zo seriálu Priatelia za to, že väčšinu svojich známostí zviedol a na druhý deň im nezavolal? Alebo Barney Stinson, či Charlie Harper? Prestaneme vysielať všetky filmy, kde majú ženy na sebe zásteru a varia obed pre svoju rodinu, pretože by z toho mohlo byť dieťa zle vychované? „Vymažeme“ film Sám doma, pretože propaguje ublíženie na zdraví? Dieťa nevychovávajú rozprávky a filmy, ale prostredie, v ktorom vyrastá.
A len taká otázka na záver, ak nastane situácia, že cudzí človek ponúkne dieťaťu na ulici otrávený cukrík, nemôže mu v rozhodovaní, či cukrík vziať – alebo nie, pomôcť práve to, že v rozprávke videlo, ako dal cudzí človek Snehulienke otrávené jablko?
Zdroje: